Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Telefon służbowy podczas urlopu wypoczynkowego

Telefon służbowy podczas urlopu wypoczynkowego

 
Telefon służbowy podczas urlopu wypoczynkowego

Po długim okresie wyczekiwania wreszcie jest – zasłużony wypoczynek. Wspaniała pogoda, malownicze miejsca, bliscy w komplecie lub przeciwnie, upragniony czas dla siebie. Słowem – wszystko, czego można pragnąć, by oderwać myśli od spraw zawodowych i na kilka dni, a może nawet tygodni zapomnieć o pracy. I kiedy wreszcie udało nam się zrelaksować, dzwoni szef. Czy musimy odebrać telefon służbowy na urlopie?

 

Telefon z pracy na urlopie

 

Przepisy są jasne – podczas urlopu telefon służbowy może zostać w domu. Pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika odbierania połączeń z pracy. Dotyczy to również tych wykonywanych na numer prywatny.

 

Szef nie może też wyciągać żadnych konsekwencji służbowych wobec pracowników, którzy nie odbierają takich telefonów podczas urlopu. Mimo to wielu z nas jest przekonanych o tym, że przełożony oczekuje, iż pracownik pozostający na urlopie odbierze telefon czy odpisze na maila. A nawet ci, którzy nie odczuwają takiej presji ze strony firmy, często sprawdzają służbową pocztę lub są pod telefonem – dlatego, że chcą być na bieżąco.

 

Telefon od szefa na urlopie

 

Jeżeli nie chcemy, by sprawy służbowe zaprzątały nam głowę podczas wypoczynku, oczywiście najlepiej będzie zadeklarować to szefowi i współpracownikom jeszcze przed urlopem. Nie zawsze taka deklaracja spotka się ze zrozumieniem przełożonego, który może zadeklarować, że chce być z nami w kontakcie również podczas wypoczynku. Jednak to wcale nie oznacza, że jesteśmy zobligowani do odbierania służbowych telefonów.

 

Warto jednak pamiętać, że prawo dopuszcza sytuacje, w których przełożony mimo wszystko może się z nami skontaktować w czasie wypoczynku. Kiedy tak jest?

 

Kto musi być w kontakcie podczas urlopu?

 

Mowa o sytuacji, w której pracodawca chce odwołać pracownika z urlopu ze względu na wyjątkowe okoliczności, których nie dało się przewidzieć wcześniej. Okolicznością wymagającą obecności pracownika w miejscu pracy i dającą pracodawcy możliwość odwołania pracownika z urlopu jest np. awaria w zakładzie pracy czy choroba osoby, która go zastępuje.

 

Jeżeli pracodawca kontaktuje się z podwładnym w innych sprawach i nie jest to kontakt incydentalny, takie telefony można uznać za świadczenie przez pracownika pracy. W takiej sytuacji pracownik może wnioskować do pracodawcy o uznanie dnia czy dni, podczas których wielokrotnie odbierał telefony od przełożonego czy odpowiadał na jego e-maile – za przepracowane. W związku z tym pracownik może wystąpić z roszczeniem wypłaty wynagrodzenia za pracę czy też udzielenia urlopu wypoczynkowego w innym terminie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.