Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mniej biurokracji

Mniej biurokracji

 
Mniej biurokracji

Rząd przyjął niedawno kolejny pakiet deregulacyjny. To czwarta transza zmian w przepisach, która ma przysłużyć się działającym w naszym kraju przedsiębiorcom i – z założenia – uprościć procedury i ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej. Przyjęty pakiet zawiera także dużą dawkę zmian dla samych pracowników. Co to za zmiany?

Jedną z istotniejszych zmian, przyjętych w ramach tzw. czwartego pakietu deregulacyjnego, jest modyfikacja ważności badania lekarskiego, które jest niezbędne do rozpoczęcia pracy. Do tej pory, nawet jeśli badanie lekarskie było ważne, w przypadku rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy i tak trzeba było je powtórzyć. Teraz, w sytuacji gdy pracownik z ważnym orzeczeniem lekarskim, zdecyduje się na zmianę pracy, obejmie podobne stanowisko i będzie wykonywać zbliżony zakres obowiązków, zaświadczenie zachowa ważność i dodatkowe badania nie będą konieczne. Korzyści z tej zmiany będą obopólne. Takie rozwiązanie oznacza redukcję części kosztów ponoszonych przez pracodawców, natomiast niektórych pracowników ucieszy z pewnością możliwość skrócenia czasu spędzonego w kolejce do lekarza z zakresu medycyny pracy.

Wśród pakietowych propozycji jest również uproszczenie obowiązującego, niejasnego systemu rozliczania podatku z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych. Rząd chce by w miejsce obecnych rozwiązań został wprowadzony znacznie prostszy ryczałt.

 

Nowe przepisy zakładają również rezygnację z jednej z biurokratycznych procedur, związanych z ubezpieczeniami. W przyjętym przez rząd pakiecie planowane jest zwolnienie przedsiębiorców, którzy opłacają za ubezpieczonych jedynie składkę zdrowotną z obowiązku przekazywania tym osobom raportów miesięcznych z opłaconych składek.

 

Kolejną zmianą ujętą w pakiecie jest zwolnienie z podatku PIT tych pracowników, którym pracodawcy zapewniają transport do miejsca świadczenia pracy. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejszy obciążenia finansowe samych pracowników, ale też zwolni pracodawców ze skomplikowanego rozliczania i ewidencjonowania takich przejazdów.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.