Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

 
Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

Styczeń i luty to szczególny okres nie tylko dla uczniów polskich szkół, ale także dla wielu grup zawodowych – nauczycieli, właścicieli schronisk i hoteli, instruktorów sportów zimowych i nie tylko. Już w połowie stycznia w pierwszych kilku województwach zaczynają się ferie, a wraz z nimi wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Gdzie znaleźć zatrudnienie i na jakie warunki mogą liczyć chętni do pracy na ferie zimowe? Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o pracy sezonowej zimą.

 

Spis treści

Ferie zimowe 2024 – jak wypadają?

 

Ferie w Polsce trwają dwa tygodnie i odbywają się w czterech turach. Jest to czas, w którym młodzież, a nierzadko całe rodziny, wybierają się na wycieczki. Rozłożenie ferii zimowych w czasie ma więc na celu przede wszystkim odciążenie obiektów turystycznych i środków transportowych, zmniejszenie ruchu w kurortach górskich czy narciarskich.

 

W 2024 r. ferie wypadają w następujących terminach:

 

  • 15 stycznia – 28 stycznia – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia – 4 lutego – podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia – 11 lutego – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
  • 12 lutego – 25 lutego – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 

Praca w ferie zimowe – gdzie można pracować?

 

Z uwagi na wzmożony ruch turystyczny, oferty pracy sezonowej w czasie przerwy zimowej czekają przede wszystkim w branżach:

 

  • turystycznej;

  • hotelarskiej i pokrewnej;

  • gastronomicznej;

  • rekreacyjno-sportowej;

  • opiekuńczej – indywidualna i grupowa opieka nad dziećmi;

  • innych usługach – opieka nad zwierzętami domowymi pozostawionymi na urlop w domu.

 

Praca dla młodzieży (po spełnieniu warunków i ograniczeń w tym zakresie nakładanych przez Kodeks pracy, przepisy bhp), dla studentów i innych chętnych czeka między innymi na poniższych stanowiskach:

 

  • instruktor narciarstwa / snowboardingu

 

W sezonie letnim kurorty sportowe, różnego rodzaju zimowiska są oblegane. W tym czasie młodzież masowo uczy się lub szlifuje umiejętności jazdy na nartach i na snowboardzie. Ofert pracy dla instruktorów tych sportów nie brakuje, a na chętnych często czeka praca z zakwaterowaniem. Podjęcie zatrudnienia jako instruktor to doskonała okazja na połączenie przyjemnego z pożytecznym, a więc dorobienia w okresie ferii oraz samodzielnego korzystania z infrastruktury sportowej. Na co jeszcze można liczyć? Instruktorom najczęściej proponuje się umowę b2b lub zlecenie. Stawki wypłat mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zatrudnienia np. popularności kurortu narciarskiego. W charakterze instruktora łatwo znaleźć pracę także za granicą. 

 

  • recepcjonista

 

W czasie ferii oblegane są hotele, hostele, schroniska, pensjonaty, ośrodki agroturystyczne. Miejsca noclegowe często wyprzedane są już na wiele miesięcy przed feriami. Nic więc dziwnego, że właściciele tychże obiektów szukają dodatkowych rąk do pracy. Praca oferowana jest recepcjonistom, ale też pomocom kuchennym, pokojowym i sprzątaczkom. Od osób szukających pracy na recepcji często nie wymaga się doświadczenia czy szczególnych kwalifikacji. Chętni przyuczani są do zawodu. W mniejszych ośrodkach stanowisko recepcjonisty często łączone jest z innymi funkcjami np. osoby sprzątającej czy wykonującej inne drobne prace. Jest to zwykle praca z zakwaterowaniem.

 

  • kelner

 

W okresie ferii nietrudno także o pracę w restauracji, barze, kawiarni bądź innym lokalu gastronomicznym. Ponieważ klientów przybywa, potrzebna jest też większa liczba obsługującego ich personelu. Praca kelnera należy do obciążających fizycznie, kandydatom proponowane są też zwykle najniższe krajowe stawki wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że kelnerzy i barmani zwykle pracują w systemie premiowym, co w sezonie turystycznym pozwala na osiąganie naprawdę zadowalających wypłat. 

 

  • praca na lodowisku

 

Na lodowiskach zatrudniane są osoby do konserwacji pokrywy lodowej oraz innych elementów infrastruktury, a także personel sprzątający, bileterzy i ochroniarze. Zdarza się też, że do pracy przyjmowani są instruktorzy sportowi, kiedy w ośrodku prowadzona jest np. szkółka jazdy na łyżwach czy szkółka hokeja. Lodowiska sezonowe otwierane są w wielu miastach w całej Polsce – zatrudnienie w takim miejscu nie wiąże się więc z konieczności z wyjazdem do odległego kurortu zimowego.

 

  • opieka nad dziećmi

 

W tym czasie przybywa też ofert pracy w usługach opiekuńczych. Zatrudniani są przede wszystkim opiekunowie i wychowawcy kolonii w zimowiskach. Pracę tę często podejmują studenci np. pedagogiki, albo nauczyciele. 

 

Czytaj takżePrace wzbronione młodocianym – wykaz, poziom hałasu, rozporządzenie

 

Praca na ferie zimowe – gdzie szukać ofert pracy?

 

Liczne oferty pracy sezonowej znaleźć można na praca.pl. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Wybierz interesujący Cię obszar zawodowy, np. Gastronomia / Catering, Sport / Rekreacja czy Turystyka / Hotelarstwo. Możesz też dodatkowo wskazać też wymiar pracy: tymczasowa / dodatkowa, podać konkretną miejscowość lub województwo itp. 

 

Pamiętaj, że ogłoszeń o pracę sezonową warto szukać z wyprzedzeniem np. 1-3 miesięcy. Zdarza się jednak, że potrzeby kadrowe firm są większe niż przewidywano, dlatego oferty pracy od zaraz również nie są rzadkością. 

 

 

Praca ferie zimowe – na co uważać przy zatrudnieniu?

 

Pamiętaj, że osoba zatrudniona sezonowo jest chroniona prawem pracy czy przepisami Kodeksu cywilnego – podobnie jak wszystkie inne osoby podejmujące się zajęcia zarobkowego. Oznacza to między innymi to, że firma ma obowiązek podpisać z Tobą stosowną umowę – o pracę, jeśli zajęcie ma znamiona stosunku pracy, bądź umowę cywilnoprawną. Nie warto decydować się na tzw. pracę na czarno! Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby mające niewielkie doświadczenie na rynku pracy, uczniowie i studenci.

 

Warto pamiętać o ograniczeniach dotyczących zatrudniania osób młodocianych (15-18 lat):

 

  • pracownicy do 16. roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin dziennie, 

  • młodociani, którzy ukończyli 16. rok życia nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie. 

 

Zgodnie z art. 191. Kodeksu pracy:

 

§ 1. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:

1) ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;

2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

 

Z osobą, która nie ukończyła szkoły podstawowej, możliwe jest jednak podpisanie umowy w celu przyuczenia do zawodu. 

 

Praca w ferie zimowe – ile można zarobić?

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na warunki płacowe. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia 2024 r. przepisami firma nie może zaproponować Ci wynagrodzenia poniżej:

 

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę – 4242 zł brutto,

  • minimalnej stawki godzinowej – 27,70 zł brutto.

 

Wysokie płace osiągają przede wszystkim instruktorzy sportowi. Z uwagi na napiwki i wzmożony ruch w restauracjach i barach, również kelnerzy i barmani mogą w tym okresie liczyć na satysfakcjonujący zarobek.

 

Już teraz pomyśl o zatrudnieniu w sezonie letnim. Sprawdź, gdzie szukać pracy wakacyjnej.

 

Praca w ferie – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy zaczynają się ferie w 2024 roku?

 

W Polsce obowiązują cztery terminy ferii, do których przypisane są poszczególne województwa. Piersza grupa województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie – zaczyna ferie 15 stycznia, a ostatnia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolski – kończy ferie 25 lutego.

 

  • Kto znajdzie pracę w ferie?

 

W okresie przerwy zimowej poszukiwani są w szczególności instruktorzzy sportów zimowych, opiekunowie kolonijni, sprzedawcy, pracownicy gastronomii oraz zakwaterowania. Pojawia się też szansa na zlecenia w usługach np. w branży opieki nad zwierzętami domowymi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.