Praca.pl Poradniki Rynek pracy
W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

 
W październiku bezrobocie najniższe od 7 lat

Na rynku pracy cały czas obserwujemy spadek bezrobocia. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w październiku wyniosło ono 9,6%., czyli najmniej od 2008 roku.


Sytuacja systematycznie ulega poprawie mimo, że zakończył się już okres letni i związany z nim większy popyt na pracowników w branżach oferujących prace sezonowe. Bezrobocie na poziomie 9,6% to o 0,1 pkt. proc. mniej niż we wrześniu oraz 1,7 pkt. proc mniej niż przed rokiem.


W 7 na 16 województw wskaźnik bezrobocia utrzymywał się na poziomie jednocyfrowym. Liderami pod tym względem są: woj. wielkopolskie (6,1%) oraz śląskie (8,1%). Najtrudniejsza sytuacja panuje natomiast w warmińsko-mazurskim (15,8%).

 

Stopa bezrobocia według województw

 

Województwo

Stopa bezrobocia (%)

Wielkopolskie

6,1

Śląskie

8,1

Małopolskie

8,2

Mazowieckie

8,4

Dolnośląskie

8,5

Pomorskie

8,9

Opolskie

9,6

Łódzkie

10,1

Lubuskie

10,2

Lubelskie

11,0

Podlaskie

11,5

Świętokrzyskie

12,0

Podkarpackie

12,7

Kujawsko-pomorskie

12,9

Zachodniopomorskie

12,9

Warmińsko-mazurskie

15,8

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych MPiPS

 

W październiku stopa bezrobocia zmniejszyła się w 15 województwach, we wszystkich o 0,1-0,2 pkt. proc. Jedynie w zachodniopomorskim pozostała na tym samym poziomie co we wrześniu. Ogółem, w ciągu miesiąca ubyło ponad 21 tys. bezrobotnych, a wg stanu na dzień 31 października zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 518,3 tys. osób.
Wyniki osiągane przez nasz rynek pracy są najlepsze od czasu wybuchu kryzysu finansowego. Urzędnicy podkreślają, jak duża poprawa miała miejsce w przeciągu ostatnich miesięcy.


- Rok 2015 to okres zmniejszającej się liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 r., czyli prawie 7 lat temu. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy na rynku pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, w oficjalnym komunikacie resortu dotyczącym danych na temat stopy bezrobocia.


Dało się jednak zauważyć pewne symptomy jesiennego „ochłodzenia” na ryku. Zmniejszyła się bowiem liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów przez pracodawców. W październiku było ich 111,7 tys., czyli o ponad 14 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednak w porównaniu z październikiem 2014 roku jest to i tak wynik lepszy o 13,9 tys.


Największy popyt na pracowników wyrażały firmy z mazowieckiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. W tych trzech województwach liczba ofert przekroczyła 10 tys. Najmniej aktywni byli zaś pracodawcy w świętokrzyskim i podlaskim.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.