Praca.pl Poradniki Rynek pracy
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

 
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w roku 2015 już 100,5 mln złotych wróciło do kasy ZUS-u w wyniku przeprowadzonych kontroli, w tym prawie 47,9 mln zł w drugim kwartale bieżącego roku.

 

Kontrole przeprowadzane przez ZUS sprawdzają zarówno prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i rzetelność w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich.


W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził aż 298,6 tys. (z czego 146,4 tys. w II kwartale) kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na 12,5 tys. (6 tys. w samym II kwartale br.) decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, czyli prawie 7,5 mln złotych (z czego 3,8 mln w II kwartale). Należy podkreślić, ze działania ZUS-u są systematyczne i ilość kontroli utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok.


Zgodnie z obowiązującym prawem ZUS musi także dokonywać kontroli i ewentualnego obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia (czyli np. skończyła się umowa, na podstawie której pobierający świadczenia był ubezpieczony). W takim wypadku wysokość świadczenia jest ograniczona do maksymalnie 100% aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Kontrole przeprowadzone w tym zakresie przyniosły w tym roku obniżkę wypłat dla 115,4 tys. osób na łączną sumę 86,7 mln złotych, z czego 53 tys. osób i 42,8 mln zł przypada na II kwartał roku.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek kontroli terminów, w jakich zwolnienia lekarskie przekazywane są pracodawcy. W przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie nie zostanie przekazane płatnikowi w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania, świadczenia zostają pomniejszone o 25%. Ilość w ten sposób obniżonych świadczeń wyniosła w tym roku 55,7 tysięcy (25 tysięcy w samym II kwartale) a łączna kwota nałożonych kar wyniosła 3,4 mln złotych (1,5 mln złotych w II kwartale).


Rodzaje kontroli dokonywanych przez ZUS reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.