Praca.pl Poradniki Sprzedaż
3 kompetencje przyszłości w FMCG

3 kompetencje przyszłości w FMCG

 
3 kompetencje przyszłości w FMCG

Umiejętność pracy w zespole
Pracownicy wszystkich działów korporacji FMCG mają jeden wspólny cel – prowadzić swoją pracą do wzrostu wolumenu sprzedaży i zwiększania przychodów firmy. Dział marketingu przyczynia się do tego poprzez budowanie pozycji rynkowej produktów firmy, dział R&D poprzez tworzenie nowych, atrakcyjnych dla konsumentów produktów, dział analiz poprzez prowadzenie badań nad popytem i prognozowanie zapotrzebowania itd. Każdy ma swoją funkcję, której nadrzędnym celem jest biznes. Aby jego rozwój był możliwy, konieczna jest doskonała komunikacja pomiędzy pracownikami – nie tylko w obszarze tego samego działu, ale również współpraca międzydziałowa.

Projekty realizowane przez poszczególne działy wymagają współpracy z przedstawicielami innych działów. Często są to ludzie o różnych poziomach doświadczenia i kierunkach wykształcenia. W FMCG zespoły złożone z inżyniera, humanisty i analityka nie są rzadkością. Umiejętność odnalezienia się w takiej sytuacji, wspólnej pracy i elastyczności jest coraz bardziej potrzebna. Jednocześnie jest to ta cecha, o którą najtrudniej u początkujących pracowników.

„Umiejętność współpracy z ludźmi, poparta przykładami z dotychczasowych doświadczeń zawodowych i akademickich, jest chyba tą kompetencją, której najbardziej brakuje studentom i absolwentom uczelni technicznych. Widzimy jednak, że to się zmienia i studenci mają coraz więcej okazji, aby pracować w grupie, na przykład realizując wspólnie projekty” – mówi Katarzyna Wójcik-Kozłowska, Talent Supply Specialist w P&G.

Umiejętności liderskie
Kompetencje w zakresie zarządzania zespołami to jedna z najbardziej palących potrzeb w branży FMCG. Z tego powodu większość firm z tej branży oferuje praktyki menedżerskie już na poziomie absolwenckim – nawet osoby, które nie mają jeszcze zbyt szerokiego doświadczenia zawodowego, mogą zacząć poprzez praktyczne doświadczenia uczyć się tego, jak być dobrym liderem, po to, by w przyszłości móc objąć funkcje kierownicze.

Podczas praktyk menedżerskich uczestnicy mają okazję zapoznać się z funkcjonowaniem całości firmy – najczęściej przechodząc pod opieką mentora przez kilka działów firmy. Nabierają kompetencji biznesowych i uczą się zarówno współpracować w zespole, jak i nim kierować.
Firmy FMCG zazwyczaj oferują programy menedżerskie na dwóch poziomach – skierowanym do absolwentów oraz do pracowników firmy, którzy chcą rozwinąć swoją karierę. W obu przypadkach programy trwają około 2-3 lata. Po tym czasie pracownika obsadza się w planach sukcesji. Nierzadko programy menedżerskie obejmują konieczność relokacji do innych działów firmy – np. poszczególnych fabryk na terenie kraju, a nawet wyjazdu zagranicznego, by poznać specyfikę pracy w międzynarodowej korporacji również od strony ekspata.

Największe zapotrzebowanie na liderów występuje w działach sprzedaży oraz marketingu. Kompetencje kierownicze są również potrzebne w działach produkcyjnych.

Wrażliwość kulturowa
Rozsianie oddziałów firm FMCG po całym świecie wprowadza element międzykulturowości do pracy. Od pracowników wymaga się nie tylko znajomości języka angielskiego, który w wielu korporacjach staje się podstawą komunikacji, ale również otwartości na inne kultury i umiejętności współpracy z ludźmi, którzy mogą mieć nieco inne priorytety, potrzeby czy rozumienie świata. Potrzeba elastyczności i otwartości na inne kultury u pracowników będzie w najbliższych latach coraz bardziej oczekiwana przez korporacje FMCG.

„Międzynarodowe środowisko pracy wymaga przede wszystkim dużych zdolności komunikacyjnych i świadomości różnic międzykulturowych. Musimy pamiętać, że to, co my uznajemy za kulturalne zachowanie, może być uznane za aroganckie lub niewłaściwe w innym miejscu na świecie. Myślę, że bardzo ważna jest też cierpliwość i wyrozumiałość – dajmy sobie chwilę na poznanie drugiego człowieka – przedstawiciela zupełnie innej kultury. Taka współpraca ma być przyjemna i przynosić korzyści, więc korzystajmy z niej” - wyjaśnia Julia Prządka, HR Specialist w Reckitt Benckiser.

„Dla RB praca w międzynarodowym środowisku to siła napędowa. Wierzymy, że w takich zespołach nasza innowacyjność i szybkość jest jeszcze większa. Mamy w firmie kilka programów rozwojowych, które umożliwiają naszym pracownikom pracę w różnych zakątkach świata. Nasi pracownicy dość często rotują między działami w firmie, a ci, którzy deklarują mobilność międzynarodową, otrzymują oferty z zagranicy” – dodaje ekspert.

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

  • Invelo Energy Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Aktywne pozyskiwanie nowych klientów zainteresowanych produktami z branży OZE. Przygotowywanie i prezentowanie ofert handlowych klientom. Doradztwo techniczne dotyczące zastosowania pomp ciepła i fotowoltaiki. Realizacja planów sprzedażowych i osiąganie założonych celów...
  • Invelo Energy Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator / menedżer / dyrektor  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Zarządzanie zespołem handlowców i wyznaczanie celów sprzedażowych; Umiejętne motywowanie pracowników z zachowaniem najwyższych standardów kultury osobistej; Opracowanie strategii sprzedaży w firmie działającej w branży OZE; Monitorowanie wyników sprzedażowych i...
  • Konsultant Wsparcia Sprzedaży

    AAA AUTO   Łódź, Srebrzyńska 61    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   6 500 - 9 000 zł brutto/mies.
    20 godz.
    Opis: Telefoniczna obsługa naszych Klientów zainteresowanych sprzedażą bądź zakupem samochodu. Informowanie klientów o warunkach sprzedaży i skupu samochodów. Współpraca z innymi oddziałami w naszej firmie. Budowanie z klientami relacji opartych na partnerskiej współpracy. Dbanie o...
  • Specjalista / Specjalistka ds. bezpieczeństwa chmurowego

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Zarządzanie poprawnością konfiguracji i hardening bezpieczeństwa usług chmurowych AWS, Zarządzanie oraz konfiguracja serwisów bezpieczeństwa AWS, takich jak Shield, WAF, Security Hub, AWS Config, GuardDuty, Umiejętność analizy logów z IAM Access Analyzer oraz...
  • Specjalista / Specjalistka ds. ciągłości działania

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków Opracowanie, utrzymanie i rozwój procesów i dokumentacji (tj. polityk, planów, procedur, instrukcji) z obszaru ciągłości działania i Systemu Zarzadzania Ciągłością Działania, w tym planów ciągłości działania, procedur operacyjnych, awaryjnych, itd. Udział...
  • Dyrektor Placówki / Rynku

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.