Praca.pl Poradniki TSL
Na czym polega praca w spedycji?

Na czym polega praca w spedycji?

 
Na czym polega praca w spedycji?

Spedytor najczęściej wykonuje następujące czynności:
- opracowuje instrukcje wysyłkowe i informacje dla klientów,
- sporządza umowy, organizuje i rozlicza odprawy celne,
- prowadzi rozliczenia towarów, rozliczenia wysyłki towarów oraz korespondencję z kontrahentami, urzędami.

Praca spedytora jest nadzorowana i okresowo konsultowana przez zwierzchnika. Zazwyczaj pracuje 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, w biurze lub magazynach. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy godziny pracy zostają przedłużone lub obejmują także weekend albo funkcjonuje system zmianowy. Telefon, komputer i faks to główne narzędzia pracy.

Cechy dobrego spedytora:
- umiejętność organizacji pracy,
- zdolności analityczne,
- podzielność uwagi, dobra pamięć,
- umiejętność negocjacji,
- inicjatywa i łatwość nawiązywania kontaktów,
- odporność na stres.

Specyfika zawodu wymaga samodzielności w organizowaniu sobie stanowiska pracy, jednak niezbędna jest także umiejętność pracy w zespole, współdziałania.

Duża część zadań polega na sprawnym opracowywaniu trasy transportu, dlatego pożądana jest także wyobraźnia przestrzenna. Jeżeli pracownik zajmuje się importem i eksportem towarów, to znajomość języków obcych jest niezbędna.

Mówiąc o spedytorze przez duże „S” na myśli mamy oczywiście osobę doświadczoną, zdolną do szybkich i trafnych decyzji, która w swojej karierze stawiała czoła niejednej kryzysowej sytuacji, znającą rynek i jego kaprysy oraz świetnie radzącą sobie w kontaktach zarówno z przewoźnikami, jak i klientami.

Jednak zanim spedytor dorobi się tego dużego „S” czeka go długa droga. Na samym jej początku kariera w spedycji zdaje się być bardzo kuszącą opcją – motywacyjny system premiowy, wysokie zarobki, duża samodzielność w działaniu, ciekawość, co spotyka go w kolejnym kroku. Fakt, iż pracy w spedycji próbuje z powodzeniem wiele osób, które kończyły studia filologiczne, udowadnia, że jeśli mamy niezbędne do tej pracy narzędzie, jakim jest język obcy, zdobycie innych nie stanowi na ogół wielkiego problemu. Plusem pracy w spedycji jest więc teoretyczna łatwość wejścia w zawód.

Generalnie praca ta wymaga wiedzy, którą można stosunkowo szybko przyswoić – mówimy tu oczywiście o wiedzy wymaganej do sprawnej realizacji zleceń w danej firmie, w określonym obszarze działań. O ile fachu lekarza czy prawnika nikt nie nauczy się w pół roku, o tyle półroczne szkolenie początkującemu spedytorowi pozwala na całkiem swobodne samodzielne poruszanie się w branży TLS.

Trudności i wyzwania w codziennej pracy

Praktyka szybko dyskwalifikuje osoby nieradzące sobie z wielozadaniowością - to umiejętność niezbędna do osiągania dobrych wyników. Wiąże się to ściśle z ryzykiem zawodowym. Jednoczesne zajmowanie się kilkudziesięcioma ładunkami dziennie u osoby nieprzywykłej do takiego trybu pracy może prowadzić do błędów. Niestety, w tym zawodzie nawet drobne pomyłki, np. błąd w wymiarach ładunku, który w innych okolicznościach nazwalibyśmy „literówką”, mogą mieć poważne konsekwencje.

Dodatkowa trudność pracy spedytora to łączenie skuteczności działania z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Zdolności negocjacyjne, profesjonalizm, umiejętność zdefiniowania i sprecyzowania potrzeb klienta, zaufanie i chęć do współpracy ze strony przewoźników – wszystko to składa się na wynik w postaci marży czy liczby zrealizowanych zleceń. Dla osób znających języki, które posiadają łatwość uczenia się nowych rzeczy, taka praca może się okazać wyzwaniem, które warto podjąć.

Jest to jednak jeden z tych zawodów, do których trzeba się „przymierzyć” w praktyce, by stwierdzić z całą pewnością, że się nadajemy. Jeśli w codzienności walki z wymaganiami klientów, goniącymi terminami, wycenami „na wczoraj”, niezbyt skorymi do kompromisu przewoźnikami odnajdziemy ten moment dnia, w którym pojawiać się będzie uczucie satysfakcji, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do dużego „S”.

Artur Olejniczak Sekretarz Redakcji Czasopisma Logistyka Instytut Logistyki i Magazynowania

Więcej artykułów "TSL"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w magazynie logistycznym

    Schenker sp z o.o.   Komorniki    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Zakres zadań: Administracyjna obsługa procesów magazynowych, Kontrola ilościowa i jakościowa produktów, Weryfikacja stanów magazynowych, Raportowanie jakościowych KPI, Sporządzanie raportów i analiz, Odpowiadanie na reklamacje, analizowanie ich przyczyn i opracowywanie działań...
  • Operator Wózka Widłowego

    CEVA Logistics Poland Sp. z o.o.   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    ZADANIA NA STANOWISKU PRACY Obsługa wózka widłowego; Realizacja bieżących zadań na magazynie (rozładunki, załadunki, kompletowanie zamówień) Sprawdzenie przyjmowanych towarów pod względem jakościowym oraz ilościowym zgodnie ze specyfikacją dostawcy; Prawidłowe wypełnianie i...
  • Specjalista ds. Magazynowych

    Interhandler Sp. z o.o.   Toruń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Sporządzanie oraz weryfikacja dokumentacji magazynowej Wprowadzanie danych do systemu oraz kontrola ich poprawności Obsługa korespondencji Współpraca z działem Księgowości, Logistyki oraz działami Sprzedaży Kontakty z dostawcami (dot. dokumentacji) Przygotowywanie zleceń i...
  • Magazynier

    AGATA Spółka Akcyjna   Poznań    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Rozładunek dostaw i przyjęcie towaru; Przygotowanie oraz wydanie towarów; Dbałość o powierzony towar i mienie firmy.
  • Magazynier

    SIG Sp. z o.o.   Opole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Wydawanie i przyjmowanie towarów do magazynu; Obsługa wózka widłowego; Stosowanie się do panujących procedur oraz przepisów BHP;
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego

    REGESTA S.A.   Ruda Śląska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Wyzwania, dzięki którym nie będzie miejsca na nudę: Wykonywanie operacji magazynowych (recepcja, składowanie, kompletowanie zamówień, załadunki i rozładunki towarów) zgodnie z obowiązującymi w firmie procedurami; Dbanie o efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej, udział w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.