Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Premia a nagroda

Premia a nagroda

 
Premia a nagroda

Pracodawcom zdarza się mylić premie z nagrodami oraz stosować te pojęcia zamiennie, choć są to odrębne świadczenia. Jedyne, co je łączy, to brak konieczności ich wypłacania w powszechnie obowiązujących przepisach. Zatem w odróżnieniu od dodatków za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenia z dodatkiem za nadgodziny, pracownik nie otrzyma premii czy nagrody w oparciu o przepis ustawy. Czym charakteryzuje się każda z nich?

 

Premia w pracy


Charakterystyczną cechą premii jest to, że wprowadzające ją przepisy określają jednocześnie konkretne i sprawdzalne przesłanki, których spełnienie skutkuje nabyciem prawa do świadczenia. Warunkiem wypłaty premii może być np. sprzedaż 3 samochodów w miesiącu przez pracownika salonu sprzedaży, zawarcie kontraktów z kontrahentami na łączną kwotę np. 40 000 zł przez przedstawiciela handlowego bądź zrealizowanie celu indywidualnego lub zespołowego, np. terminowe ukończenie projektu dla klienta.

Przepisy wprowadzające premie pracownicze często określają progi sprzedażowe. Zatem im lepszy wynik osiągnie się w danym miesiącu, tym wyższej premii można oczekiwać. To wskazuje drugą istotną cechę tego świadczenia, jaką jest możliwość ustalenia przez podwładnego spodziewanej wysokości premii na podstawie wyników pracy w danym okresie.

 

Nagroda w pracy


W odróżnieniu od premii, nagroda ma charakter uznaniowy. W związku z tym przepisy dotyczące nagród powinny ograniczyć się do wskazania możliwości jej przyznania, zaś wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie przez pracodawcę. Postanowienia dotyczące nagród nie mogą zawierać żadnych konkretów (tj. elementów mierzalnych, sprawdzalnych), gdyż te wskazywałyby, iż w istocie mamy do czynienia z innym świadczeniem. Przyznanie nagrody pracownikowi, a także jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy.

 

Premia a nagroda


Tak naprawdę każdy pracodawca może sam określić, jakie zasady premiowania przyjmie w przedsiębiorstwie. Nazwa świadczenia nie wpływa na rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z premią czy nagrodą. Kluczowe znaczenie ma bowiem charakter tego świadczenia. Jeśli w przepisach określono konkretne przesłanki nabycia prawa do nagrody (np. uzależniając ją od osiągnięć albo nienagannej pracy), świadczenie może być uznane za premię. Konieczność rozstrzygania takich wątpliwości pojawia się w przypadku wprowadzenia do przepisów płacowych świadczenia nazwanego premią uznaniową. Może to być nagroda – jeśli pracodawca poprzestał na przyznaniu sobie możliwości jej wypłaty lub premia – jeśli określono przesłanki nabycia.

Różnica między premią a nagrodą


Różnice w charakterze premii i nagrody wynikają z ich wymagalności. Roszczenie o wypłatę premii powstaje już po spełnieniu określonych w regulaminie wynagradzania lub w treści umowy przesłanek i ewentualnie pod warunkiem nieziszczenia się przesłanek negatywnych (np. nieusprawiedliwione nieobecności, spóźnienia).

W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik spełnił kryteria przyznawania premii, powinien ją otrzymać. W przypadku opóźnienia może skarżyć się do PIP lub pozwać pracodawcę do sądu. Odmiennie sprawa wygląda, gdy przyznawana jest nagroda pracownicza. Swoboda pracodawcy w zakresie nagradzania sprawia, że podwładny może domagać się wypłaty świadczenia dopiero po uzyskaniu decyzji pracodawcy o przyznaniu nagrody w konkretnej kwocie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.