Praca.pl Poradniki Rynek pracy
E-zwolnienia od 1 lipca

E-zwolnienia od 1 lipca

 
E-zwolnienia od 1 lipca

1 lipca wejdą w życie duże zmiany w zwolnieniach lekarskich. Znikną wersje papierowe, a całkowicie zastąpią je zwolnienia w formie elektronicznej tzw. E-ZLA. Ułatwi to życie pracownikom, pracodawcom, jak i wystawiającym je lekarzom.

Na początek przypomnijmy, czym jest zwolnienie lekarskie. Zgodnie z przepisami jest to zaświadczenie otrzymywane od lekarza, które stanowi usprawiedliwienie absencji w pracy spowodowanej chorobą albo koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny np. dzieckiem, małżonkiem czy rodzicem. Stanowi podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego.

Od 1 stycznia 2016 roku zwolnienia lekarskie funkcjonowały zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Lekarze mogli wystawiać zwolnienia w obu wersjach, w zależności od uznania. Jednak ten okres przejściowy już się kończy i  od 1 lipca 2018 wejdzie w życie obowiązek wystawienia tylko i wyłącznie elektronicznych zwolnień. Znane nam do tej pory papierowe druki L4 znikną z obiegu i nie będą już stosowane.

„Wprowadzenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS proces wystawienia zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany”, czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

W oparciu o nowe przepisy przedstawiamy, jakie zmiany i ułatwienia czekają na pracowników, pracodawców i lekarzy, gdy 1 lipca zmiany wejdą w życie:

Pracownicy:

  • pracownik nie musi dostarczać zwolnienia swojemu pracodawcy, pod warunkiem, że  firma ma konto na PUE,
  • informacja o zwolnieniu natychmiast po jego wystawieniu trafia do pracodawcy, o ile ten ma konto na PUE,
  • zatrudnieni u kilku pracodawców nie muszą informować o zwolnieniu każdego z nich – każda firma dowie się o L4 poprzez PUE (jeśli ma konto),
  • jeśli dany pracodawca nie posiada konta na PUE to system automatycznie poinformuje lekarza o obowiązku sporządzenia wydruku e-zwolnienia i przekazania go pacjentowi,
  • pracownik musi wówczas dostarczyć taki wydruk do pracodawcy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, czyli w ciągu 7 dni.


Pracodawcy:

Konto na PUE ZUS nie jest obowiązkowe dla wszystkich firm, ale warto je założyć, gdyż daje wiele korzyści. Obowiązek posiadania profilu mają natomiast pracodawcy zatrudniający powyżej 5 osób.

  • poprzez konto na ZUS PUE automatycznie otrzymają informację o otrzymaniu przez pracownika zwolnienia,
  • mają stały dostęp do wszystkich zwolnień pracowników,
  • nie muszą sprawdzać, czy zwolnienie zostało dostarczone przez pracownika w ustawowym terminie,
  • nie muszą przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS,
  • od razu mają wszystkie informacje, co pomaga sprawnie wypełniać dokumenty np. dotyczące świadczeń chorobowych; w ten sposób firmy unikają też konieczności wprowadzania korekt w dokumentach – obecnie tak się zdarzało gdy L4 dotarło z opóźnieniem od pracownika.


Lekarze:

  • wystawione E-ZLA automatycznie trafia do systemu ZUS,
  • lekarz nie musi dostarczać zwolnień papierowych do ZUS ani przechowywać kopii,
  • wystawienie e-zwolnienia zajmuje mniej czasu niż wystawienie tradycyjnego L4,
  • system automatycznie sprawdza datę początku okresu niezdolności do pracy z zasadami wystawiania zwolnień, które określone są w przepisach prawa oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem;
  • system wskazuje kod literowy i numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy),
  • możliwy jest podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej pacjentowi,
  • na portalu PUE ZUS lekarze mogą podpisywać e-zwolnienia bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS.



Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.