Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

 
Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

Brak perspektyw, niesatysfakcjonujące zarobki czy nowy pomysł na siebie – przebranżowienie może mieć różne przyczyny. Jak zaplanować zmianę zawodu, by przyniosła ona korzyści?

 

Przebranżowienie – powody

 

Dlaczego ludzie decydują się na przebranżowienie, szczególnie jeśli na zdobycie obecnej pozycji, umiejętności i kwalifikacji poświęcili kilka lat nauki i pracy? Zmiana zawodu to z reguły bardzo duże przedsięwzięcie, w które trzeba zaangażować środki czasowe i finansowe.


Warto w tę zmianę zainwestować z kilku powodów. Szczególnie ważną przyczyną przekwalifikowania pracownika jest wypalenie zawodowe. Brak satysfakcji z zajmowanego stanowiska, perspektyw na rozwój w przedsiębiorstwie to jedne z częstszych powodów, dla których ludzie decydują się na przebranżowienie.


Rynek pracy jest tak dynamiczny, że część zawodów, jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnych – zanika. Z kolei pojawia się zapotrzebowanie na całkiem nowych specjalistów. Przekwalifikowanie zawodowe więc może stać się koniecznością, gdy przedsiębiorstwo zacznie likwidować etaty lub wprowadzać restrukturyzację.


Zupełnie w innej sytuacji są ludzie, którzy decydują się na zmianę ścieżki zawodowej nie z konieczności, a raczej z samej chęci zmiany. Szukają nowych wyzwań, stwierdzają, że obecny zawód nie jest dla nich najlepszy albo po prostu na rynku pojawiło się coś, co zdecydowanie bardziej ich interesuje. Odczuwają większą swobodę w działaniach, a zamiast presji i stresu – przyjemną adrenalinę.

 

Zmiana branży – jak się do tego zabrać?

 

W każdej z opisanych sytuacji (a także innych, dotyczących zmiany pracy) należy podjąć kroki, które z jednej strony pozwolą na przekwalifikowanie zawodowe, ale z drugiej nie zaburzą sytuacji finansowej i nie obniżą jakości życia osoby podejmującej się zmian.


Po pierwsze nie należy porzucać aktualnego stanowiska bez opracowania dobrego planu. Mimo że w niektórych sytuacjach takie działanie się sprawdza (z reguły, jeśli udało się uzbierać większą pulę pieniędzy na ewentualne szkolenia i okres bez zatrudnienia), to jednak lepiej przejść kolejne etapy prowadzące do zmiany, równolegle wykonując dotychczasowy zawód, nie pozbawiając się źródła dochodów i świadczeń gwarantowanych przez Kodeks pracy.


Samo postanowienie porzucenia aktualnego stanowiska nie jest wystarczające. Należy dobrze zastanowić się, w jakim kierunku nastąpi przekwalifikowanie – czy nowy zawód oferuje lepsze perspektywy, czy będzie gwarantował długotrwałe zatrudnienie, czy za kilka lat nadal będzie pozwalał się rozwijać.


Kolejnym krokiem powinno być odnalezienie odpowiednich kursów lub szkoleń. Warto rozważyć podjęcie studiów podyplomowych itp. Bardzo ważne jest także, by samemu zdobywać wiedzę – z literatury, platform e-learningowych. Im większe będzie zaangażowanie, tym łatwiej i szybciej uda się nadrobić zaległości wiedzowe.

 

Przebranżowienie się – jak znaleźć nową pracę

 

Merytoryczne przygotowanie do zmiany zawodu to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest odpowiednie opracowanie dokumentów aplikacyjnych. W Curriculum Vitae nie będzie liczyło się aż tak bardzo poprzednie zatrudnienie – w końcu chodzi o rekrutację w zupełnie nowej branży. Przy tworzeniu życiorysu należy więc skupić się na umiejętnościach, zdobytych kwalifikacjach, przebytych kursach – wszystkim tym, co wiąże się z nowym stanowiskiem.


List motywacyjny można wykorzystać do tego, by wytłumaczyć, z jakiego powodu zapadła decyzja o zmianie pracy, jakie efekty chce się osiągnąć na nowym stanowisku. W dokumencie warto zawrzeć także informacje, o tym, co ze swoją wiedzą i umiejętnościami jesteśmy w stanie zrobić dla firmy. Odpowiednio sformułowane argumenty pozwolą przekonać pracodawców, iż mimo braku standardowych etapów dochodzenia do danej specjalizacji, jesteśmy wartościowym pracownikiem, którego warto mieć w swoich strukturach.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.