Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

 
Co powinien wiedzieć o składkach początkujący przedsiębiorca?

Działalność gospodarcza dla początkujących to duże wyzwanie. By biznes zaczął przynosić satysfakcjonujące dochody, potrzeba zaangażowania, czasu i wiedzy. Przepisy zmieniają się dość często i warto być z nimi na bieżąco, aby wybierać najkorzystniejsze dla firmy rozwiązania. Co musi wiedzieć początkujący przedsiębiorca? Jakie ma prawa i jakie składki zapłaci?

 

Jakie prawa ma początkujący przedsiębiorca

 

Wiosną 2018 roku zreformowano prawo gospodarcze. W życie weszło 5 ustaw mających na celu zminimalizować biurokrację i ułatwić założenie oraz prowadzenie działalności. To tak zwana Konstytucja biznesu. Za najważniejszą z ustaw uznaje się Prawo przedsiębiorców, w którym znajdują się podstawowe zasady, m.in.:
- domniemanie uczciwości przedsiębiorcy i przyjazna interpretacja przepisów (wątpliwości w konkretnej sprawie rozstrzyga się na korzyść przedsiębiorcy),
- reguła: co nie jest zabronione prawnie, jest dozwolone,
- zasada proporcjonalności – urzędnicy nie mogą bez uzasadnienia nakładać na przedsiębiorcę obciążeń, np. żądać okazania dokumentów, do których mają dostęp,
- NIP jako podstawowy numer identyfikujący przedsiębiorcę (stopniowa likwidacja REGON-u).

Nad przestrzeganiem tych i innych praw czuwa, zgodnie z ustawą, bezstronny, apolityczny Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powoływany na 6 lat.

 

Składki ZUS – początkujący przedsiębiorca

 

Konstytucja biznesu wprowadziła też szereg ułatwień dla osób, które otwierają firmę. Dzięki niższym kosztom łatwiej wejść na rynek i się na nim utrzymać. W jaki sposób początkujący przedsiębiorca powinien zaplanować swoją działalność gospodarczą, jeśli chodzi o składki ZUS?

 

Działalność nierejestrowana


Jedna z możliwości to działalność nieewidencjonowana. Nie wymaga ona wpisu do CEIDG, a co się z tym wiąże, nie nakłada obowiązków wynikających z prowadzenia rejestrowanej firmy – m.in. nie wymaga opłacania składek ZUS. Takie rozwiązanie pozwala zbadać rynek, sprawdzić, czy na oferowane produkty lub usługi będzie zapotrzebowanie.

Z opcji może skorzystać przedsiębiorca prowadzący drobną działalność, pod warunkiem, że:
- jest osobą fizyczną, a przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 płaca minimalna wynosiła 2250 zł brutto, w 2020 r. jest to 2600 zł),
- dotąd nie prowadził działalności gospodarczej lub prowadził i zamknął ją przed 30 kwietnia 2017 r.

 

Ulga na start


Dzięki niej początkujący przedsiębiorca przez 6 miesięcy od dnia faktycznego rozpoczęcia działalności nie musi opłacać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne, czyli:
    • emerytalne,
    • rentowe,
    • wypadkowe,
    • chorobowe.

Obowiązkowe są jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Warto zaznaczyć, że nieopłacanie ubezpieczeń społecznych wiąże się z brakiem świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego z tych ubezpieczeń.

 

Mały ZUS

 

Jakie składki płaci początkujący przedsiębiorca po 6 miesiącach ulgi na start? Obowiązkowe są już wszystkie ubezpieczenia. Mały ZUS (od lutego 2020 Mały ZUS Plus) obniża jedynie wysokość opłat na ubezpieczenia społeczne – nie odejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak pamiętać, że pomniejszone składki oznaczają niższe świadczenia (np. chorobowe czy rentowe).

Z tych preferencyjnych składek w ramach Małego ZUS-u Plus można korzystać od 1 lutego 2020 r. przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat, jeśli spełni się ustawowe warunki, m.in. maksymalny roczny przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł, a w poprzednim roku działalność trzeba prowadzić co najmniej przez 60 dni. Mały ZUS Plus nie dotyczy osób rozliczających się kartą podatkową i korzystających ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, a także tych, które świadczą usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wysokość składek obliczana jest na podstawie dochodu (nie jak do tej pory przychodu) przedsiębiorcy w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!