Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

 
Umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie Pracy 2016

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która wchodzi w życie 22 lutego br. likwiduje odrębny rodzaj umów o pracę podpisywanych w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności. Co stanie się z obecnymi, aktualnymi umowami na zastępstwo? Czy pracodawca będzie mieć możliwość zawarcia umowy z jednym pracownikiem, by zastąpić w pracy drugiego?

 

Od wejścia w życie nowelizacji ustawy umowy terminowe będą podlegać dwóm limitom: po pierwsze z jednym pracodawcą będzie można podpisać maksymalnie 3 takie umowy, po drugie łączny czas ich trwania po 22 lutego 2016 r. nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy.

 

Możliwość odstępstwa od tych ograniczeń dotyczy przypadków, w których celem umowy jest zastępstwo za nieobecnego pracownika, wykonywanie zadań o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywanie pracy przez okres kadencji lub gdy pracodawca wykaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Jak zatem widać, w momencie, kiedy w grę wchodzi zastępstwo za nieobecnego pracownika, pracodawca będzie mógł podpisać więcej umów niż trzy na czas określony z tą samą osobą. Będzie mógł też zawrzeć umowę (lub kilka umów łącznie) na czas dłuższy niż 33 miesiące. Warto przy tym pamiętać, że jeśli pracownik przekroczy tym samym 3 letni okres zatrudnienia u pracodawcy, jego okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące.

 

Mam umowę na zastępstwo – czy czekają mnie zmiany?

 

Tak. Jeśli celem umowy jest zastępstwo za nieobecnego pracownika, to okoliczności danego przypadku muszą zostać wskazane w jej treści. Dla stron takich umów trwających 22 lutego 2016 r. oznacza to konieczność uzupełnienia ich treści o omawianą przyczynę w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów, czyli najdalej do 22 maja 2016 r.

To uzupełnienie nie jest jednak takie proste jakby się mogło wydawać. Dotychczas większość ekspertów przyjmowała, że obowiązek uzupełnienia umowy ma wyłącznie cel informacyjny, a przez to wprowadzenie niezbędnych zmian do kontraktu nie wymaga przestrzegania procedur obowiązujących przy zmianie np. warunków zatrudnienia lub wynagradzania. Odmienny pogląd przedstawił ostatnio resort pracy uznając, że wprowadzenie do umowy o pracę przyczyny uzasadniającej odstępstwo od ograniczenia liczby umów i długości zatrudnienia na czas określony stanowi zmianę istotnych warunków zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że pracownik musi zgodzić się na uzupełnienie jego umowy o punkt dotyczący przyczyny uzasadniającej odstępstwo od limitów terminowego zatrudnienia w drodze porozumienia stron.

 

Co to znaczy w praktyce? Otóż mimo tego, że pracownik zgodził się (przed 22 lutego 2016 roku) na to, by pracować na zastępstwo, to pracodawca nie może tej informacji po prostu umieścić w umowie pracownika. Pracownik musi się na to zgodzić. Jeśli tego nie zrobi, obowiązująca obecnie umowa, automatycznie stanie się umową na czas określony. Dodatkowo,  przy braku zgody pracownika jego stosunek pracy będzie podlegał ograniczeniu do maksymalnie 3 umów terminowych obejmujących następujące po sobie okresy i 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony, a przekroczenie tego okresu lub zawarcie czwartej umowy będzie skutkowało automatycznym przekształceniem jego zatrudnienia w bezterminowe.

 

Umowy na zastępstwo po nowelizacji – najczęstsze pytania

 

Czy jeśli zajdę w ciąże w czasie trwania umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, to pracodawca  będzie musiał przedłużyć mi umowę do dnia porodu nawet wtedy, kiedy pracownik, którego zastępuję wróci do pracy wcześniej?

 

Tak – nadrzędną zasadą jest w tym momencie fakt zawarcia umowy na czas określony. Jeśli planowo kończy się ona jeszcze przed porodem (ale po trzecim miesiącu ciąży), to ulegnie ona przedłużeniu do dnia porodu.

 

Co z umową na zastępstwo zawartą przed 22 lutego 2016 r i bez wskazania terminu zakończenia? W jaką formę przechodzi?

 

Brak informacji o dacie końcowej zatrudnienia to poważna wada formalna, która nie powinna jednak skutkować automatycznym przekształceniem zatrudnienia w kontrakt bezterminowy.

 

Niestety brakuje przejściowych przepisów związanych z likwidacją z KP umów na zastępstwo i ostateczne wątpliwości wyjaśni dopiero orzecznictwo, na które przyjdzie nam poczekać Na razie najprościej jest przyjąć, że skoro obie strony mają 3 miesiące na uzupełnienie treści umowy o wskazanie przyczyny odstępstwa, warto przy okazji ustalić do kiedy będzie trwało zatrudnienie na czas określony. Dzięki temu unikamy ryzyka zakwalifikowania umowy jako zawartej bezterminowo.

 

Czy jeśli pracownik, którego zastępuję wróci do pracy, moja umowa przestanie automatycznie obowiązywać?

 

Nie, okres wypowiedzenia będzie identyczny jak w przypadku każdej umowy terminowej i będzie uzależniony od długości trwania stosunku pracy u pracodawcy (przy kilku umowach, okresy zatrudnienia się sumuje).

 

Czy mogę zawrzeć z tym samym pracodawcą kilka umów na zastępstwo?

 

 

Tak, przy czym w umowie musi pojawić się adnotacja o okolicznościach danego przypadku. 


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    9 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.