Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

 
Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

Wychodzisz z pracy, ale szef wymaga od ciebie, żebyś na wszelki wypadek był lub była pod telefonem? Sprawdź, czy za dyżur telefoniczny w domu należy ci się wynagrodzenie.

 

Dyżur domowy – Kodeks pracy

 

Dyżur pod telefonem dotyczy na przykład takich zawodów jak dziennikarz, lekarz, położna, doradca klienta, sprzedawca, specjalista ds. public relations, przedstawiciel handlowy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie po godzinach pracy może zajść potrzeba kontaktu z pracownikiem i wykonania przez niego jakiejś pracy.

 

Dyżur pod telefonem traktowany jest przez prawo pracy jako rodzaj gotowości do pracy, w jakiej pozostaje podwładny po godzinach. Kwestię tę reguluje art. 151.5. Kodeksu pracy:

 

„Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur)”.

 

Dyżur domowy a czas pracy

 

Zgodnie z przepisami dyżur telefoniczny (choć wybrana forma kontaktu z pracownikiem może być też inna, np. mailowa, za pośrednictwem faksu itp.) nie wlicza się do czasu pracy, jeśli w wyznaczonym czasie pracownik nie wykonał żadnej pracy (art. 151.5. §1. K.p.).

 

Ponadto pracodawca może wyznaczyć godziny dyżuru tylko w taki sposób, by nie naruszały one gwarantowanego prawa do nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.

 

Dyżur domowy a wynagrodzenie

 

Za okres dyżuru przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Ponadto „w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia” (art. 151.5. § 3.).

 

Oddzielne zasady obowiązują w przypadku dyżuru w domu pod telefonem. Jeśli podwładny jest w domu i nie odbierze w czasie dyżuru telefonu/ nie wykona żadnej pracy, wówczas nie przysługuje mu wolne lub wynagrodzenie.

 

Warto też pamiętać, że szczególne zasady pełnienia dyżuru obowiązują kadrę zarządzającą firmą w imieniu przedsiębiorcy m.in. „w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych”, art. 151.4..

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.