Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia MBA – inwestycja w karierę

Studia MBA – inwestycja w karierę

 
Studia MBA – inwestycja w karierę

Studia MBA – dla kogo

 

Studia MBA (skrót od nazwy Master of Business Administration) to jeden z etapów kształcenia dla przedstawicieli kadry zarządzającej w dużych firmach, takich jak np. banki czy inne instytucje finansowe. Stanowią szansę na podniesienie kwalifikacji, a co za tym idzie – na otrzymanie jeszcze lepszej pracy i wyższych zarobków.

 

Wiele osób, zajmujących stanowiska kierownicze lub marzących o takiej posadzie, szuka przez cały czas możliwości rozwoju zawodowego. Studia MBA to dobra inwestycja, która może się bardzo opłacić i przynieść wymierne korzyści w dalszej karierze.

 

Co dają studia MBA

 

Na studia MBA decydują się osoby posiadające już doświadczenie w zarządzaniu. Co więc magą dać im zajęcia na uczelni? Przede wszystkim stawia się tam na praktykę. Rozważa i rozwiązuje się konkretne przypadki z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem, poznaje najnowsze teorie na temat dynamicznie rozwijającej się gospodarki itd.

Słuchacze tych studiów mogą już wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną, zdobytą na dotychczasowym stanowisku, w związku z tym inwestują nie tylko w naukę, ale też w nowe kontakty zawodowe. To także okazja do poznania ważnych autorytetów z branż finansowych i szeroko pojętego biznesu.

 

Co ważne, programy MBA w Polsce są często realizowane przy współpracy z zagranicznymi uczelniami, a zajęcia prowadzą zarówno Polacy, jak i wykładowcy z innych krajów. To bardzo rozszerza horyzonty, poznaje się bowiem przedstawicieli różnych kultur biznesowych i dzięki temu zyskuje nowe spojrzenie na wiele, czasem nawet najbardziej oczywistych spraw.

 

MBA – czy warto

 

Absolwent MBA zwiększa także swoją renomę w środowisku i na rynku pracy. Postrzega się go bowiem nie tylko jako dobrze wykształconego specjalistę z prestiżowym dyplomem, ale także jako osobę otwartą, nastawioną na rozwój i przydatną w kreowaniu przyszłych strategii biznesowych dla firm.

 

Kształcenie w zakresie business administration, łączone z codzienną pracą i obowiązkami rodzinnymi, wpływa także pozytywnie na rozwój osobisty. Studia uczą, jak poprawić efektywność działania, właściwie kształtować priorytety w życiu i lepiej gospodarować czasem, kiedy trzeba go dzielić między naukę, sprawy zawodowe i prywatne. Są doskonałą okazją do mierzenia się z samym sobą i pokonywania kolejnych barier. Nie jest to łatwe i wymaga czasem dużego poświęcenia, ale pozwala przekonać się, że nasze możliwości są czasem o wiele większe, niż nam się początkowo wydaje.

 

MBA – wymagania

 

Jak widać, studia wyróżniają się swoją specyfiką i z tego względu są skierowane tylko do pewnej dość wąskiej grupy docelowej. Aby je rozpocząć, nie wystarczy samo wyższe wykształcenie, musi być ono poparte odpowiednią praktyką zawodową, często na stanowiskach kierowniczych. Nie przyjmuje się na takie studia każdego, kto wyraża chęć uczestnictwa i ma środki na opłacenie nauki. Szczegółowo weryfikowany jest potencjał każdego zainteresowanego. Kandydaci muszą przejść testy i rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się ich kompetencje oraz znajomość języków obcych.

 

Wszystko po to, aby podczas zajęć utrzymany był wysoki poziom, a każdy z uczestników miał zapewnioną możliwość rozwoju oraz wyniesienia ze studiów przydatnej wiedzy i nowych doświadczeń.

 

MBA – Polska

 

Zainteresowani muszą się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Koszty studiów sięgają kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim w 2019 cena wynosi 44 900,00 PLN. Dyplom MBA otwiera jednak wiele nowych drzwi, stąd zainteresowani, jeśli nie posiadają własnych środków, szukają różnych możliwości dofinansowania.

 

Przed wyborem konkretnej oferty trzeba się dobrze zastanowić. Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną studiów. Należy przemyśleć swoje przyszłe cele zawodowe, by dobrać odpowied

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.