Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

 
Udana rozmowa kwalifikacyjna – porady na dobre spotkanie w sprawie pracy

Rozmowa kwalifikacyjna - porady

 

Coraz częściej bywa tak, że to nie my musimy zabiegać o pracę, ale pracodawca musi walczyć o nas. I bardzo dobrze. Ta świadomość daje nam poczucie większej stabilności, dzięki czemu w czasie interview możemy błyszczeć i czuć się swobodnie. Rozmowa z przyszłym pracodawcą jest jak start w zawodach – czujemy podenerwowanie, pragniemy wygrać, a nasz organizm wypełnia adrenalina. I podobnie jak w sportowych potyczkach, tak i podczas spotkania kwalifikacyjnego solidne przygotowanie przybliża nas do podium. Co jest podczas rozmowy najważniejsze?

 

Komunikatywność


Jeśli chodzi o porady przed rozmową kwalifikacyjną, to ta cecha pojawia się niezwykle często. W zasadzie bez komunikatywności nie ma porozumienia. Co najwyżej monolog pracodawcy przerywany naszym potakiwaniem. A przecież rozmowa kwalifikacyjna to nie test na wykrywaczu kłamstw i dopuszczalne, a nawet mile widziane są wypowiedzi dłuższe niż „tak” lub „nie”. Nie bójmy się też zadawać pytań.

 

Samoświadomość


Innymi słowy, dobrze jest wiedzieć, kim się jest, co się potrafi i co można zaoferować firmie. Oczywiście fakt, że potrafimy pięknie rysować, niekoniecznie musi być przydatny w pracy bankowca, ale sztuką jest uargumentować, że dodatkowe atuty są dla pracodawcy przydatne, np. zdolności artystyczne pomogą w tworzeniu prezentacji dla klientów banku. Zanim więc spotkamy się twarzą w twarz z naszym przyszłym pracodawcą, warto zastanowić się, które kwalifikacje i zdolności mogą być pozytywnie odebrane. Grunt to wiedzieć, po co i z czym przychodzimy.

 

Uśmiech


Rozmowa kwalifikacyjna to poważna sprawa, ale grobowa mina raczej nie pomoże. Jak nas widzą, tak nas piszą, a z pewnością przyjemniej pracuje się z miłymi, radosnymi osobami. Zatem, mimo że najprawdopodobniej na rozmowie dopadnie nas mniejszy lub większy stres, starajmy się nie zapominać o uśmiechu. Nie chodzi bynajmniej o głośne salwy śmiechu za każdym razem, gdy uda nam się sprowadzić rozmowę na nieco luźniejszy wątek, ale o pokazanie się jako kogoś pozytywnie nastawionego i życzliwego, a jednocześnie opanowanego.

 

Znajomość firmy i branży


Dziś większość firm ma swoje strony internetowe, na których możemy znaleźć wiele informacji i naprawdę taki research nie zajmuje tygodnia – wystarczy dosłownie chwila. A bez znajomości firmy i branży, w której przecież chcemy się rozwijać, na własne życzenie fundujemy sobie kłopoty z dostaniem pracy. Nie musimy uczyć się na pamięć treści ze strony, ale pokażmy, że znamy historię firmy i jesteśmy nią zainteresowani, a wizja przedsiębiorstwa jest nam bliska.

 

Gotowe odpowiedzi na dziwne pytania

 

Czasami mamy problemy nawet z odpowiedzią na typowe pytania, np. o własne wady i zalety. Rozmowa kwalifikacyjna ma określone punkty i naprawdę można się na nie nieco przygotować. Dla większości kandydatów szczególnie trudne są pytania o słabe strony. O naszych zaletach i osiągnięciach możemy mówić bez końca, ale trudno wskazać taką wadę, która nie wyda się zbyt błaha, a jednocześnie nie będzie bardzo obciążająca. Gdy mówimy o swoich minusach, to krótko i na temat.

 

Cukier szkodzi


Jeśli zaczniemy rozpływać się w zachwytach nad firmą, możemy wyjść na desperatów. Jasne, że warto wiedzieć gdzie i w czym przedsiębiorstwo odnosi sukcesy, aby użyć takiego argumentu w odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie tu chcemy pracować. Ale ważny jest dystans. Także wobec siebie. Znajmy swoją wartość, walczmy o swoje, pochwalmy się osiągnięciami, kiedy jest ku temu możliwość, ale nie popadajmy w samozachwyt.

 

Bez prywaty


Komplementy na temat wyglądu naszego rozmówcy bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter zawodowy, a nie towarzyski. Spoufalanie się z rekruterem nigdy nie jest mile widziane. Są sytuacje, w których nasz rozmówca zaproponuje przejście na „ty”. Wtedy jak najbardziej możemy sobie pozwolić na mówienie mu po imieniu, ale nigdy nie proponujmy tego pierwsi.

 

Nie kłam


Nie kłam, bo kłamstwo ma krótki nogi, wielkie oczy i mnóstwo innych defektów. Dotyczy to zarówno poprzedniego zatrudnienia, jak i umiejętności. Pamiętajmy, że w CV wpisujemy dane poprzedniego pracodawcy i rekruter może poprosić o referencję lub zapytać o drogę kontaktu z wcześniejszym pracodawcą. Koloryzowanie w kwestii umiejętności także może wyjść na jaw podczas rozmowy lub w trakcie pracy. Bardzo często kandydaci wpisują wyższy niż w rzeczywistości poziom języka obcego. Mają nadzieję, że na ich stanowisku ta kompetencja się jednak nie przyda. Ale co jeśli rekruter zapyta o jeden z punktów CV w języku obcym i będzie oczekiwał odpowiedzi? Kłamca jest spalony na starcie.

 

Nie tym, to innym razem


Takie podejście pozwala na większy luz i swobodę. Daje też komfort psychiczny, a to zwiększa nasze szanse na zdobycie pracy. Jeśli udana rozmowa kwalifikacyjna to niestety nie ta, z której właśnie wychodzimy, nie warto się załamywać. Porównując, jak stresująca była pierwsza w życiu rozmowa o pracę, a z jakim nastawieniem poszliśmy na piątą, dostrzeżemy, że z czasem jesteśmy coraz pewniejsi. Nawet z nieudanego spotkania można coś wynieść, a ta wiedza sprawia, że znajdujemy się o krok bliżej od wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Menadżer projektu / Menadżer sprzedaży

    3S AGENCY   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Pomaganie klientom w realizacji projektów, od początkowej konsultacji aż do zakończenia. Przygotowywanie ofert odzwierciedlających życzenia klientów, włączając oferty handlowe, rysunki, moodboardy, próbki tkanin oraz zestawy materiałów wykończeniowych itp....
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Zakres obowiązków: kreowanie nowych produktów marki, opieka nad obecną ofertą produktową, tworzenie i realizacja strategii marketingowej marki, merytoryczne opracowywanie informacji o produktach, opracowywanie i prowadzenie szkoleń produktowych dla pracowników i klientów (lekarzy...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    15 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...
  • Elektryk / Mechatronik

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    15 godz.
    Zadania: Naprawy elektryczne i mechaniczne; Prace konserwacyjne i serwisowe na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach; Zapewnienie ciągłości prac maszyn; Usuwanie awarii oraz prowadzenie dokumentacji technicznej; Okablowanie wszelkich instalacji elektrycznych; Montaż kabli...

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.