Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Jak powinno wyglądać portfolio programisty

Jak powinno wyglądać portfolio programisty

 
Jak powinno wyglądać portfolio programisty

Dlaczego programista nie powinien zapominać o portfolio? Po co je dołączać, jak powinno wyglądać i co w portfolio tak naprawdę się ocenia?

Dlaczego portfolio programisty jest ważnym elementem aplikacji?

 

– Pierwszym i podstawowym etapem weryfikacji kompetencji programisty jest CV. Jednakże z perspektywy rekrutera nie mniej istotnym dokumentem jest jego portfolio. Daje ono osobie weryfikującej aplikację pełniejszy obraz doświadczenia kandydata. Jest rozszerzeniem informacji zawartych w CV – mówi Agnieszka Grzelka, Junior Resource Project Manager w CONNECTIS_.

 

W wielu firmach oczekuje się od programisty przesłania portfolio zamiast listu motywacyjnego, (którego od programistów prawie się już nie wymaga). Dlaczego?

 

Z perspektywy pracodawcy dobre portfolio programisty:
• pokazuje, z jakimi typami projektów pracownik miał do czynienia,
• w jaki sposób rozwiązuje problemy (jakie strategie stosuje),
• jak podchodzi do programowania,
• jaki jest pisany przez niego kod (schludny, czysty, zoptymalizowany, efektywny czy chaotyczny, pełen błędów, niezoptymalizowany),
• czy zna najnowsze technologie i rozwiązania oraz z nich korzysta (dlatego ważne jest zamieszczanie w portfolio dat, kiedy dane projekty były realizowane),
• czy zna dobrze daną technologię czy zaledwie wybiórczo.

 

Z perspektywy pracownika portfolio:

• pozwala uporządkować doświadczenie i przedstawić je pełniej niż w CV,
• pokazuje realne doświadczenie i wiedzę (co pozwala lepiej dopasować programistę do profilu firmy lub projektu, a to jest szczególnie ważne w przedsiębiorstwach zajmujących się rekrutacją IT. Dzięki temu programista dostanie się do firmy, w której faktycznie ma szansę sprawdzić się, rozwijać bądź mieć zadania, które będą wyzwaniem),
• jasno pokazuje, co programista umie, a czego nie robił (co zwrotnie owocuje oszczędzaniem czasu obu stron. Programista nie jest zapraszany do rekrutacji na stanowiska, na które byłby za słaby bądź nudziłby się na nich),
• jeśli jest stale dostępne online, może być źródłem ciekawych ofert pracy.

 

Co powinno znaleźć się w portfolio programisty

 

Kandydat w portfolio może zamieścić szczegółowy opis realizowanych przez siebie zadań, linki odsyłające do wykonanych projektów, aplikacji, czy też stron WWW.

 

Nie należy zawierać w portfolio wszystkich projektów, w których uczestniczył specjalista. Przed jego stworzeniem należy zebrać wszystkie prace i przeprowadzić selekcję. Celem portfolio jest przedstawienie najważniejszych projektów, takich, które najlepiej oddają styl pracy kandydata, czy też takich, które pasują do danej oferty pracy.

 

Przykładowe portfolio programisty

 

Dobre portfolio powinno składać się z:
• kilku słów o sobie,
• prezentacji prac i projektów oraz ich przykładów w różnych formach,
• rekomendacji od klientów czy współpracowników,
• linków do dobrze uzupełnionych profili na portalach społecznościowych.

 

Ważne, by zaprezentować swoje kompetencje wszechstronnie. Dobrym rozwiązaniem jest pokazanie rysu historycznego (pozwala ocenić to, jak programista się rozwija) oraz potraktowanie każdego przykładu problemowo (jakie było zadanie, jak zostało rozwiązane i jakie były tego efekty).

 

Dokument czy strona portfolio programisty?


– Portfolio może mieć formę dokumentu, prezentacji, własnej strony internetowej lub innych wersji online w specjalnie do tego przeznaczonych serwisach, platformach lub portalach społecznościowych. Tworząc portfolio, należy zadbać także o jego stronę wizualną oraz o to, aby informacje były prezentowane w ciekawy i przejrzysty sposób – radzi Agnieszka Grzelka.

 

W internecie znaleźć można dziesiątki serwisów do tworzenia portfolio, a inwestycja we własną stronę www to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie (hosting + domena).

 

Co rekruterzy oceniają w portfolio programisty?

 

Przede wszystkim warto pamiętać, że to nie rekruterzy z działu HR, ale specjaliści IT (czyli inni developerzy) dokonują analizy i oceny dostarczonego portfolio (oczywiście niekiedy specjalistą HR może być również developer).

 

– W CONNECTIS_ portfolio wykorzystywane jest najczęściej wtedy, kiedy klient, dla którego rekrutujemy wymaga jego przedstawienia. Sprawdza się ono w szczególności w przypadku grafików oraz front-end lub web developerów. Dla rekruterów stanowi ono jednak tylko dodatkowe źródło informacji, na pierwszym miejscu stawiane jest CV. Najczęściej zatem analiza portfolio jest dopiero drugim elementem rekrutacji bądź jest prowadzona równolegle, wraz z analizą CV i służy do określenia poziomu biegłości w danym języku bądź technologii – wyjaśnia Agnieszka Grzelka.

 

Jak wykorzystuje się portfolio podczas rozmowy rekrutacyjnej?

 

Warto pamiętać, że portfolio programisty nie jest wykorzystywane jedynie do oceny tego, czy zaprosić programistę na rozmowę kwalifikacyjną, ale również podczas spotkania rekrutacyjnego.

 

Analizuje się wtedy przedstawione przez programistę projekty i rozwiązania, by sprawdzić m.in., czy potrafi przyjmować krytykę, uczy się i rozwija (i w związku z tym obecnie kod programu, który pisał 4 lata temu napisał by lepiej), czy faktycznie samodzielnie napisał dane fragmenty, zawsze szuka optymalnego rozwiązania czy też poprzestaje na pierwszym algorytmie.

 

Przesyłając portfolio wraz z CV należy spodziewać się szeregu pytań o projekty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Często dotyczą tego, które zadania były dla programisty najbardziej interesujące, czy coś by teraz poprawił w danym kodzie, dlaczego wybrał takie, a nie inne rozwiązania.

 

Portfolio programisty a prawo autorskie

 

Czy programista może bez problemu przedstawić w swoim portfolio kod źródłowy wykonanych przez siebie prac? Wszystko zależy od umowy z osobą, dla której kod ten był tworzony. Nieco inne zasady będą obowiązywać przy umowie o pracę, a inne przy umowie cywilnoprawnej. Ważne jest również to, czy pracownik podpisał klauzulę poufności.

 

Przy umowie o pracę autorskie prawa majątkowe do tworzonych przez pracownika w ramach stosunku pracy dzieł (czyli również kodu) przechodzą automatycznie na pracodawcę. W związku z tym często przyjmuje się, że pracownik bez zgody pracodawcy takimi projektami nie powinien się chwalić.

 

Z drugiej jednak strony, jeśli publikujemy prace tylko w celu zaprezentowania swoich umiejętności twórczych, to sąd może to uznać za realizację autorskich praw osobistych (a te są niezbywalne).

 

W związku z różnymi możliwościami interpretacji, które w przypadku kodu programistycznego mogą zależeć również od tego, jakie fragmenty zostały udostępnione, znacznie bezpieczniej jest zawczasu zadbać o wyraźną zgodę pracodawcy na zawieranie fragmentów kodu w portfolio i ich publiczne udostępnianie. Dobrą praktyką jest też umieszczanie w portfolio zrzutów z ekranu, a nie całościowego kodu (bądź jego istotnych fragmentów pozwalających na skopiowanie np. całej funkcjonalności).

 

Z kolei umowy cywilne – czyli aplikacje pisane na zlecenie czy w ramach umowy o dzieło, to inna sytuacja. Tu warunki udostępniania dzieła w portfolio powinna regulować umowa.

 

W obu przypadkach z publikowaniem informacji w portfolio warto się wstrzymać, jeśli pracownik podpisał klauzulę poufności. W takim przypadku najbezpieczniej jest jedynie opisać projekt (dany problem) i sposób jego rozwiązania, ale tak, by niemożliwe było zidentyfikowanie zleceniodawcy bądź konkretnej aplikacji.

 

Przy publikowaniu portfolio oraz opisywaniu własnego kodu nie wolno zapominać o innych współtwórcach. Nie trzeba ich wymieniać z nazwiska (chyba, że w umowie są odpowiednie zapisy), ale może być wymagana ich zgoda. Poza tym trzeba pamiętać, że portfolio powinno odzwierciedlać umiejętności aplikującej na stanowisko osoby, a nie jego byłych współpracowników.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu IT oraz Administracji Budynku.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów

    AAA AUTO   Piaseczno, ul. Okulickiego 3    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków Bezpośrednia i stacjonarna obsługa Klientów wg standardów firmy; Analiza potrzeb klientów, negocjacja cen; Wprowadzanie danych klientów do wewnętrznego systemu; Jazdy testowe; Dbałość o właściwą ekspozycję samochodów;
  • Invelo Energy Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Aktywne pozyskiwanie nowych klientów zainteresowanych produktami z branży OZE. Przygotowywanie i prezentowanie ofert handlowych klientom. Doradztwo techniczne dotyczące zastosowania pomp ciepła i fotowoltaiki. Realizacja planów sprzedażowych i osiąganie założonych celów...
  • Invelo Energy Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator / menedżer / dyrektor  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Zarządzanie zespołem handlowców i wyznaczanie celów sprzedażowych; Umiejętne motywowanie pracowników z zachowaniem najwyższych standardów kultury osobistej; Opracowanie strategii sprzedaży w firmie działającej w branży OZE; Monitorowanie wyników sprzedażowych i...
  • Inżynier Procesu Produkcji (produkcja elektroniki / SMT/THT)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie płynności produkcji w obszarze produkcji elektroniki (SMT/THT) zgodnie z wymaganiami jakościowymi. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Rozwiązywanie problemów jakościowych i technicznych w w/w...

Najnowsze artykuły

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?