Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Click fraud – czym jest? Jak może zaszkodzić Twojej firmie?

Click fraud – czym jest? Jak może zaszkodzić Twojej firmie?

 
Click fraud – czym jest? Jak może zaszkodzić Twojej firmie?

Reklamy w serwisach internetowych to sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów i zwiększenie świadomości marki. Jednak nieuczciwe praktyki nie ominęły również e-commerce – przedsiębiorcy działają na niekorzyść konkurentów poprzez systemy reklamowe. Na czym polega click fraud? Sprawdź, jak zapobiegać nieprawidłowym kliknięciom.

 

Spis treści

Click fraud – co to jest?

 

Click fraud to określenie tzw. nieprawidłowego kliknięcia, które może, ale nie musi wskazywać na nieetyczne zachowanie w biznesie. W zależności od rodzaju, nieprawidłowe kliknięcia mogą być celowe lub przypadkowe, np. dwukrotne kliknięcie w jedną reklamę. W pierwszym przypadku celem takiego działania jest działanie na niekorzyść konkretnego przedsiębiorcy poprzez:

 

  • zwiększenie kosztów reklam;

  • zwiększenie zysków właściciela witryny, na której przedsiębiorca zamieszcza reklamy.

 

Tego typu nieuczciwe praktyki wykorzystywane są w reklamach PPC. Wzmożone klikanie w linki sponsorowane przez osoby niezamierzające dokonać zakupu na danej stronie to popularny sposób na zwiększenie wydatków na reklamy konkurencyjnej firmy bez zamiaru podwyższenia jej zysków ze sprzedaży.

 

Click fraud – rodzaje

 

Nieprawidłowe kliknięcia mogą przybierać różne formy. Czasem są to nieetyczne zachowania mające na celu zwalczanie konkurencji na rynku, a czasem to po prostu błąd użytkownika.

 

Jako click fraud traktowane są m.in.:

 

  • przypadkowe kliknięcia, które nie wnoszą żadnej wartości;

  • celowe ręczne kliknięcia;

  • automatyczne kliknięcia wykonywane przez specjalne oprogramowanie.

 

Click fraud – jaki ma wpływ na stronę internetową?

 

Click fraud to jedna z metod eliminowania konkurencji w wynikach wyszukiwania. W przeciwieństwie do etycznych strategii (SEO, SEM, UX) nieprawidłowe kliknięcia tak jak depozycjonowanie to po prostu nieuczciwe praktyki, które należy zwalczać.

 

Nienaturalne ruchy na stronie internetowej mogą negatywnie wpływać na jej pozycjonowanie. Zwiększony ruch wywołany przez click fraud tylko pozornie oznacza większą popularność. W rzeczywistości krótki czas, jaki użytkownik spędza na stronie reklamodawcy, wykryty przez algorytmy Google, obniża jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Click fraud – jak rozpoznać?

 

Działania mogące wskazywać na click fraud należy eliminować jak najszybciej, zanim negatywnie wpłyną na pozycjonowanie strony internetowej, a tym samym jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Pomocne jest wsparcie specjalistów SEM, którzy kontrolują statystyki strony i ewentualne działania niepożądane. Osoby zawodowo zajmujące się pozycjonowaniem nie tylko przeanalizują potencjalnie nieetyczne praktyki, ale też zaimplementują techniki pozwalające skutecznie wyeliminować nieprawidłowe kliknięcia.

 

Sposoby na rozpoznawanie click fraud zależą od specyfiki systemu reklamowego, z którego korzysta przedsiębiorca. Najpopularniejsze z nich to:

 

  • wykrywanie adresu IP (drugie kliknięcie z tego samego adresu nie jest naliczane);

  • sprawdzanie luk czasowych (regularne kliknięcia bez leadu nie są naliczane);

  • badanie zachowań klientów (klient jest potencjalnie zainteresowany usługą, więc kliknięcie i szybki powrót do poprzedniej strony nie są naliczane).

 

Click fraud – jak zapobiegać?

 

Nieetyczne zachowania w biznesie ewoluują wraz ze wzrostem możliwości, jakie zyskują przedsiębiorcy dzięki e-commerce. Praktyki wymierzone w konkurencyjne firmy pojawiają się na wielu platformach, nie są od nich wolne również kampanie reklamowe Google Ads. W związku z tym Google wykorzystuje swoje systemy, aby chronić przedsiębiorców przed click fraud. Jak to działa? Autorski system wykrywa nieprawidłowe kliknięcia. Po ich zidentyfikowaniu w większości przypadków zostają one automatycznie usunięte z raportów, a przedsiębiorca nie jest obciążony kosztami reklamy. Jeśli automatyczne wykrywanie zawiedzie, reklamodawca może otrzymać od Google rekompensatę za koszty reklamy w postaci kredytu.

 

Przedsiębiorcy, dla których click fraud stanowi realny problem, mogą też skorzystać ze wsparcia, jakie oferują zewnętrzne firmy zapewniające dodatkową ochronę przed nieprawidłowymi kliknięciami. Wszystkie te rozwiązania oparte są na działaniu sztucznej inteligencji.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Pracownik Sprzątający w Domu Studenckim „Dwudziestolatka”

    Uniwersytet Wrocławski   Wrocław, pl. Uniwersytecki 1    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Nazwa stanowiska: osoba sprzątająca Liczba etatów: 1 Wymiar etatu: pełny etat Zakres obowiązków Utrzymywanie czystości w wyznaczonych pomieszczeniach na terenie Domu Studenckiego. Monitorowanie stanu czystości obiektu.
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne.
  • Główny Specjalista w Zespole Interoperacyjności Kolei

    Trakcja S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska Monitorowanie przebiegu certyfikacji pod kątem interoperacyjności systemu kolei na poszczególnych kontraktach kolejowych. Aktywne uczestnictwo w spotkaniach z jednostkami notyfikowanymi, wyznaczonymi i oceniającymi, oraz w kontaktach z Urzędem Transportu Kolejowego. Regularne...
  • Starszy Kierownik Projektów IT

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają?​​​ samodzielne prowadzenie projektów oraz programów zgodnie z obowiązującą w Medicover metodyką; współudział w przygotowaniu uzasadnienia biznesowego dla projektów (Business Case) zarządzanie projektami w celu maksymalizacji celów biznesowych;...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.