Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Certyfikowany finansista

Certyfikowany finansista

 
Certyfikowany finansista

W Polsce najpopularniejsze obecnie stowarzyszenia przyznające międzynarodowe certyfikaty to ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Każde z tych stowarzyszeń ma po kilka tysięcy aktywnych członków (inaczej absolwentów) i studentów (osób w trakcie realizacji kwalifikacji).

 

Coraz częściej posiadanie jednego z tych certyfikatów jest jednym z wymagań na stanowiskach związanych z rachunkowością lub controllingiem. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę stanowiska menedżerskie.
Studia to na rynku pracy często warunek oczywisty dla pracodawców, jednak dopiero posiadanie kwalifikacji profesjonalnej pozwala na zdobycie przewagi na rynku pracy. Wynika to ze specyfiki kwalifikacji profesjonalnych, które kładą nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych.

 

Posiadanie renomowanych certyfikatów w finansach to prestiż, ale też wiele korzyści. Jakich?


To przede wszystkim wspomniane już umiejętności praktyczne, które można bezpośrednio zastosować w codziennej pracy. To także możliwość ciągłego rozwoju nawet po zdobyciu pełnej kwalifikacji. Dzięki licznym spotkaniom i szkoleniom organizowanym przez oba stowarzyszenia dla swoich członków i studentów można doskonalić swoje kompetencje, jednocześnie zdobywając szeroką sieć kontaktów.
Certyfikaty ACCA i CIMA to oczywiście także wynagrodzenie, które wzrasta średnio o około 70% do 100% w przeciągu 10 lat od zdobycia pełnej kwalifikacji.

 

Jak dużym wyzwaniem jest zdobycie takich certyfikatów?


Zdobycie certyfikatu ACCA lub CIMA to niewątpliwie duże wyzwanie – nie tylko biorąc pod uwagę koszty realizacji całej kwalifikacji, ale także, a może przede wszystkim, czas niezbędny do przygotowania się i zdania wszystkich egzaminów. Kilkanaście egzaminów, to średnio 4 lata systematycznej i rzetelnej nauki.


Koszty zależą przede wszystkim od sposobu nauki, na który zdecyduje się student – obecnie jest to wydatek rzędu 10-40 tysięcy złotych. BPP, jako firma szkoleniowa, dba, aby pieniądze wydane na szkolenia przełożyły się na sukces na egzaminach oraz, co równie ważne, pozwoliły nabyć praktyczne umiejętności, na które obecnie coraz bardziej liczą pracodawcy.

Średnia zdawalność na egzaminach ACCA i CIMA to około 40-50%, studenci BPP mogą się natomiast pochwalić około 20% wyższymi rezultatami. Potwierdza to także częsta i liczna obecność naszych studentów na listach z najlepszymi wynikami w Polsce.

Kwalifikacje profesjonalne to inwestycja czasu, wysiłku i pieniędzy w swoją przyszłość. Historie naszych studentów potwierdzają, że certyfikaty są rozpoznawalne na całym świecie, przez co otwierają mnóstwo możliwości nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

 

Od lat zajmują się Państwo certyfikacją zawodową w finansach. Czy zauważają Państwo wzrost czy spadek

zainteresowania tego typu certyfikatami?


Zdecydowany wzrost. Stowarzyszenia ACCA i CIMA w Polsce od wielu lat pracują nad rozpoznawalnością swoich kwalifikacji, a to skutkuje wzrostem świadomości u pracodawców. Coraz bardziej doceniają oni pracowników posiadających certyfikaty międzynarodowe, bo wiedzą, że jest to obiektywne potwierdzenie wiedzy i umiejętności, co przekłada się bezpośrednio na efektywność ich pracy.

 

Dyplom ACCA lub CIMA to także szersza perspektywa i ukierunkowanie na biznes, dzięki czemu pracodawca zyskuje partnera do podejmowania decyzji, a nie tylko kompetentnego podwładnego.


Wszystkie te czynniki powodują, że coraz młodsze osoby decydują się na rozpoczęcie kwalifikacji profesjonalnych.

 

Państwa trenerzy to praktycy z wieloletnim doświadczeniem, jaką radę daliby studentom dopiero rozpoczynającym swoją edukację na studiach ekonomicznych?


Przede wszystkim zachęcają do łączenia, już na etapie studiów, edukacji uniwersyteckiej z nabywaniem umiejętności praktycznych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych programów przygotowanych przez uczelnie wspólnie z CIMA i ACCA. Łączone kierunki studiów licencjackich i magisterskich pojawiają się w ofercie coraz większej liczby uczelni wyższych w Polsce. Dzięki takim studiom absolwenci opuszczają uczelnię, mając już zaliczone kilka egzaminów ACCA lub CIMA, dlatego dużo łatwiej jest im kontynuować zdobywanie certyfikatu po studiach, a co za tym idzie, osiągać swoje cele zawodowe. Tego wszystkim studentom serdecznie życzymy!

Eliza Rzepecka, Key Clients and Marketing Executive
BPP PROFESSIONAL EDUCATION

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B   8 000 - 10 000 zł netto (+VAT)/mies.
    4 dni
    Jeżeli: wiesz jak budować autorytet, swoją wiedzą i doświadczeniem chcesz dzielić się z innymi, masz doświadczenie w sprzedaży i rekrutacji, chcesz rozwijać się w branży finansowej, ważne jest dla Ciebie tworzenie trwałych relacji, interesujesz się drugim człowiekiem, a ponadto wiesz...
  • Konsultant / Konsultantka ds. Sprzedaży

    4Life Direct sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   4 500 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Twój zakres obowiązków? Sprzedaż ubezpieczeń na życie i zdrowie Obsługa połączeń przychodzących i wychodzących Realizacja wyznaczonych wskaźników KPI Prowadzenie rozmów zgodnie z określonymi standardami w celu budowania długotrwałych relacji z Klientami Obawiasz się czy dasz...
  • Specjalista ds. rozrachunków z kontrahentami / AR Specialist

    RECARO Aircraft Seating Polska Sp. z o.o.   Świebodzin    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne zadania: Rozliczanie i alokacja przelewów bankowych; Kontrola należności, wysyłanie przypomnień oraz monitów do klientów i weryfikacja płatności; Aktywny kontakt z przedstawicielami Działu Sprzedaży odpowiadającymi za poszczególnych klientów w celu monitorowania należności;...
  • PKO Bank Polski S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  rekrutacja online
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: telefonicznie obsługujesz klientów Banku - rozmowy przychodzące i wychodzące, sprzedajesz produkty i usługi bankowe, przyjmujesz zlecenia od klientów, odebrane dyspozycje wykonujesz w aplikacjach bankowych, udzielasz informacji na temat produktów, dbasz o dobrą...
  • PKO Bank Polski S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  rekrutacja online
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: telefonicznie obsługujesz klientów Banku - rozmowy przychodzące i wychodzące, sprzedajesz produkty i usługi bankowe, przyjmujesz zlecenia od klientów, odebrane dyspozycje wykonujesz w aplikacjach bankowych, udzielasz informacji na temat produktów, dbasz o dobrą...
  • Doradca / Doradczyni ds. klientów korporacyjnych

    mBank S.A.   Częstochowa, ul. Jasnogórska 79    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska budowanie relacji - aktywne docieranie do nowych klientów i dbanie o relacje biznesowe z nowymi i obecnymi klientami regularna współpraca z pracownikami oddziałów korporacyjnych; rozpoznawanie potrzeb i przygotowywanie indywidualnych rozwiązań dla klientów; tworzenie...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.