Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
E- i mobibankowość - nowe możliwości pracy

E- i mobibankowość - nowe możliwości pracy

 
E- i mobibankowość - nowe możliwości pracy

Spadek i wzrost zatrudnienia – dwa przeciwstawne trendy w bankowości


Utrzymujące się od kilku lat trendy konsolidacyjne sprawiają, że placówki bankowe znikają z naszych ulic. O ile w 2013 roku na 10 000 mieszkańców przypadały 4 placówki bankowe, to dwa lata później ich ilość spadła o 5%. Choć wydaje się, że to niewiele, w praktyce pracę straciło 5,4% osób (za raportem Deloitte „CE Banking Outlook. Winning in the Digital Arms Race”). Jak podkreśla Deloitte, jednoczesnym trendem w bankowości jest cyfryzacja. 95% banków w regionie EMEA jest obecnie na etapie wdrażania modelu biznesowego opartego o strategię cyfrową. Co ciekawe, to Polska okazuje się najbardziej dojrzała cyfrowo – i to zarówno w kanale internetowym, jak i w kanale mobilnym. I nie chodzi tu jedynie o kwestie mobilnej obsługi konta, ale – przede wszystkim – o rozwój narzędzi wspierających sprzedaż produktów w kanale cyfrowym. Ta cyfryzacja niesie ze sobą konieczność zatrudniania specjalistów, którzy potrafią zarówno zaprojektować odpowiednie działania w obszarze digital, jak i je później wdrożyć oraz monitorować ich efektywność. Niestety, jak na razie za trendami w gospodarce nie nadążają uczelnie, kształcąc przyszłych bankowców jeszcze zbyt tradycyjnie.

 

Praca w banku – poza oddziałami


Zmiany w bankowości i przejście z offline na online sprawiają, że pracy w bankach jest sporo, ale jest to praca poza oddziałami – w centralach lub firmach współpracujących z bankiem przy tworzeniu konkretnych rozwiązań (np. aplikacji internetowych) bądź kampanii marketingowo-reklamowych przeznaczonych dla sektora mobile i internetu.

Z analiz ofert pracy serwisu Praca.pl opublikowanych w 2016 roku wynika, że główne zapotrzebowanie w bankowości pojawia się dla pracowników takich obszarów jak:
•    konsultant telefoniczny BOK,
•    konsultant ds. obsługi kampanii sprzedażowych,
•    analityk biznesowy,
•    specjalista ds. sprzedaży internetowej.

 

Bankowiec przyszłości


A jak będzie wyglądać praca w banku przyszłości? Rzeczywistość niewątpliwie nas zaskoczy, ale przyszły finansista musi brać pod uwagę zmieniające się trendy i rozwój technologiczny. To one będą dyktować sposób pracy w bankach. Na pewno znajdzie się miejsce dla specjalistów od service design oraz customer experience. Wszystko po to, by klientom kupowało się bankowe produkty wygodnie i łatwo. Na pewno wzrośnie rola automatyzacji procesów płatniczych. Już dziś mówi się o rychłym wprowadzeniu biometrii w płatnościach (i to nie tylko w formie skanu odcisku palca, ale również wykorzystania systemów rozpoznawania twarzy czy głosu) oraz systemach automatycznych zakupów (czyli samozarządzająca budżetem miesięcznym lodówka). Te systemy muszą być jednak spięte z systemami w bankach, zatem trudno na razie przeszacować liczbę specjalistów IT, jacy będą mogli odnaleźć się w bankowości przyszłości.

 

Z banku do Fintech?


Wirtualne pieniądze, usługi finansowe w całości realizowane w sieci, transakcje inwestycyjne realizowane w czasie rzeczywistym, blockchain, rachunki z planowaniem budżetu – to wszystko zdobycze Fintech – technologii finansowych, których rozwój zmienia rolę banków w naszym życiu. Według badań TransferWise aż 32% firm korzystało już z usług niebankowych firm oferujących usługi finansowe (np. transfer pieniężny), a odsetek ten będzie rósł. Można zatem powiedzieć, że Fintech demonopolizuje banki przynajmniej w niektórych obszarach usług. W odróżnieniu od tradycyjnych banków, gdzie połowę pracowników stanowią sprzedawcy, w Fintech połowa pracowników to programiści. Potrzebne są tam jednak też osoby o wykształceniu z zakresu finansów, które będą rozumieć procesy i będą wiedzieć, jak je zaprojektować. Czy to szansa dla młodych osób? Biorąc pod uwagę, że Fintech to przede wszystkim startupy, które w 2015 roku zarobiły 12 mld dolarów, na pewno nie można tego obszaru bagatelizować. Zwłaszcza jeśli dopiero stoi się przed wyborem kariery.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.