Praca.pl Poradniki Produkcja
Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

 
Zatrudnienie w grupie spółek szansą na większe możliwości rozwoju zawodowego

Czy praca w grupie spółek daje większe możliwości na rozwój zawodowy niż praca w tradycyjnym przedsiębiorstwie, czy korporacji? W jakim stopniu faktycznie realne są przejścia pracowników między spółkami wchodzącymi w skład grupy? Czy ścieżki kariery w takiej firmie różnią się od typowego planu rozwoju pracownika dużej firmy? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć, korzystając z wiedzy Eweliny Klimkowskiej, Specjalistki do Spraw Rekrutacji i Szkoleń firmy BZK Sp. z o.o. wchodzącej w skład Grupy BZK.

 

Czym jest i jak funkcjonuje grupa spółek?

 

Przedsiębiorstwa organizują się na wiele różnych sposobów: np. klastry, holdingi, grupy kapitałowe (koncerny), spółki join venture – koncentracja przedsiębiorstw przybiera różne oblicza.

 

Różnice między nimi obejmują kwestie prawne, zależności poszczególnych podmiotów, celu funkcjonowania. Na przykład, firmy tworzące klaster są całkowicie odrębne i mogą ze sobą konkurować, ale mają też łączący je element wspólny – np. razem prowadzą konkretne projekty lub prace rozwojowo-badawcze. Z kolei holdingi tworzone są przez przedsiębiorstwa niekonkurujące ze sobą, w pełni odrębne, ale połączone personalnie lub finansowo.


Z perspektywy zatrudnionego w grupie spółek powiązania między podmiotami czy ich zależności prawno – ekonomiczne mają marginalne znaczenie. Dla pracownika liczą się jego własne warunki zatrudnienia czy liczne benefity pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek. To, co jest również ważne, to fakt, że grupa spółek ma z reguły większe szanse na to, by rozwinąć się na wielu płaszczyznach biznesowych – a to daje ponadprzeciętne możliwości rozwoju. Potwierdza to Ewelina Klimkowska, prezentując Grupę BZK.


Wśród naszych najbardziej rozpoznawalnych firm znajduje się oczywiście Bakoma Sp. z o.o. - jeden z największych polskich producentów jogurtów i innych produktów mlecznych oraz Polskie Młyny S.A. - producent mąki i innych produktów zbożowych. Grupa BZK to jednak wiele więcej podmiotów, które prężnie się rozwijają i mają jedne z bardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce. Są to również: Bioagra S.A., Bioagra-Oil S.A, Komagra Sp. z o.o., BZK Alco S.A., Staoil Sp. z o.o., BZK Group Sp. z o.o. i BZK Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.


Każda ze spółek działa samodzielnie pod względem prawnym i organizacyjnym. Razem tworzą jedną z największych w Polsce grup przemysłu mleczarskiego, zbożowego i paliw odnawialnych. To polski kapitał i status lidera w różnych segmentach rynku przetwórstwa płodów rolnych. Dla osób, które u nas pracują, to również możliwości budowania kariery w różnych spółkach, które choć niezależne, mają pewne cechy wspólne.

 

Rozwój zawodowy pracownika: korzyści pracy w grupie spółek

 

Wymiana wiedzy i doświadczeń między pracownikami z różnych spółek to jedna z najważniejszych i najbardziej wyrazistych korzyści. I to zarówno dla firmy, która może wykorzystać wypracowane w jednej spółce rozwiązania dla innego podmiotu, jak i dla pracownika, który może szybciej zebrać dużą ilość doświadczenia i uczyć się od innych.

 

Ewelina Klimkowska podkreśla, że w Grupie BZK często działa się w ten sposób: W przypadku procesów, które sprawdzają się w danej spółce i jednocześnie nie są specyficzne dla danego rodzaju działalności, staramy się je przenosić i wdrażać również w pozostałych naszych podmiotach. Programy pilotażowe, np. obszarze miękkiego HR, które sprawdziły się w jednej ze spółek i mogą usprawnić działania również w pozostałych podmiotach, są rozszerzane na pozostałe spółki (wszystkie lub ich część).


To na poziomie firmy, a co taka organizacja ma do zaproponowania pracownikowi na poziomie jego własnego rozwoju?


Przede wszystkim dzielenie się wiedzą, wykorzystywanie i wdrażanie sprawdzonych już praktyk w innych spółkach, konsultacje w gronie specjalistów, m.in. w ramach prowadzonych projektów badawczych, działań bieżących i rozwojowych. Taka wymiana pomaga również pracownikom w unikaniu ewentualnych błędów. Wymiana doświadczeń ma bardzo cenny wpływ na funkcjonowanie naszych podmiotów, a co za tym idzie również na możliwości rozwoju naszych pracowników.


Grupa spółek to też – o czym nie można zapominać, zwłaszcza w dobie pandemii – dużo większa ochrona miejsca pracy. O ile w tradycyjnej firmie, jeśli konieczne są zwolnienia związane na przykład ze spadkiem obrotów i zmniejszeniem się zapotrzebowania na pracę, pracownik po prostu otrzymuje wypowiedzenie, o tyle w grupie spółek pracownik ma szansę uniknąć bezrobocia.


Potwierdza to Klimkowska: Zdarza się, że przyczyną zmiany są kwestie reorganizacyjne, np. likwidacja stanowiska w jednej ze spółek. Niezależnie jednak od powodu zmiany stanowiska / spółki, w pracy w grupie spółek istotne jest to, że jeżeli pracownik jest sumienny i zaangażowany w pracę to pracodawca zazwyczaj szuka dla niego innych możliwości pozostania w organizacji, ponieważ w dzisiejszych czasach nie ma nic cenniejszego niż sprawdzony i rzetelny pracownik.

 

Plan rozwoju zawodowego: dlaczego warto go dobrze przemyśleć?

 

Praktycznie każda osoba, dołączając do nowej firmy, ma nadzieję na efektywny i zgodny jej oczekiwaniami rozwój zawodowy, rozumiany najczęściej jako poszerzanie kompetencji bądź awans zawodowy.


Szczegółowe określenie tego, jak będzie wyglądać ścieżka kariery zawodowej pracownika, nie zawsze jest możliwe – zależy to bowiem od jego zdolności, kompetencji i talentów, które nie zawsze są widoczne już w czasie rekrutacji. Potrzeby firmy też mogą się zmieniać. Najważniejsze jest zatem to, by organizacja w ogóle umożliwiała zarówno podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez kursy i szkolenia zawodowe oraz oferowała stanowiska pracy, na które pracownik może przechodzić. W grupach spółek, takich możliwości jest zawsze więcej.


Plan rozwoju naszych pracowników w spółkach Grupy BZK nie jest sztywną grafiką ścieżki kariery nakreśloną na papierze, a raczej realną próbą wykorzystywania potencjału pracowników, u których zauważamy zaangażowanie i zdolności, które możemy na co dzień rozwijać.


W dużej mierze, z racji umiejscowienia naszych zakładów, poszukiwania nowych pracowników często skupiają się na lokalnych działań oraz poleceniach naszych dotychczasowych pracowników, dlatego tym bardziej zależy nam na długotrwałej współpracy z osobami, które już dla nas pracują. Większość naszych działów bardzo blisko ze sobą współpracuje, dlatego ich managerowie bardzo często dobrze wiedzą, który pracownik mógłby się sprawdzić w pracy na innym stanowisku w związku z posiadaniem pożądanych cech i kwalifikacji, np. zaangażowanie, odpowiedzialność czy wysoka komunikatywność. To umożliwia szeroki rozwój zawodowy i to na wielu płaszczyznach – wyjaśnia Klimkowska.

 

Perspektywy rozwoju zawodowego pracownika w grupie spółek

 

W większości grup każda pojedyncza spółka zachowuje odrębność personalną, dlatego rozwój zawodowy jest rozpatrywany w kontekście tej konkretnej spółki, w której dana osoba jest zatrudniona.


Jednocześnie, dzięki możliwości korzystania z doświadczeń innych podmiotów możliwe jest szersze rozwijanie własnych kompetencji. A kiedy jedna firma już pracownikowi nie wystarcza bądź nie ma w niej miejsca, aby potencjał pracownika się rozwinął, może on zmienić spółkę, dla której pracuje, korzystając np. z rekrutacji wewnętrznych.


W naszej Grupie wiele jest historii wieloletnich pracowników, którzy mieli okazję spróbować swoich sił w pracy w różnych podmiotach Grupy BZK i na różnych stanowiskach. Przykładowo są osoby, które zaczynały swoją przygodę z Nami od pracy w dziale produkcji spółki Bakoma, a obecnie pracują w strukturach administracyjnych spółki BZKiW – opisuje Klimkowska.


Istotnym atutem pracy w grupie spółek jest – moim zdaniem – również możliwość udziału w rekrutacjach wewnętrznych, które staramy się zazwyczaj uruchamiać w pierwszej kolejności, aby dać możliwość dalszego rozwoju pracownikom naszej Grupy. Rekrutacja wewnętrzna może się odbyć w ramach jednej spółki (przejście pomiędzy działami) lub w ramach całej Grupy BZK (przejście pomiędzy spółkami) – dodaje ekspert.


To, że perspektywy rozwoju są faktycznie duże, świadczy również to, że wielu pracowników powraca do pracy w grupie spółek, nawet jeśli zdecydowali się, na którymś etapie kariery, na przejście do firmy o innej strukturze.


Faktycznie, zdarzają się u nas historie powrotów pracowników do pracy w naszej Grupie po epizodzie pracy dla zupełnie innego pracodawcy – dodaje specjalista.


Szukając pracy i rozważając pracę w firmie, która jest jedną ze spółek należących do jednego holdingu czy grupy kapitałowej, zawsze warto wziąć pod uwagę, to, że ścieżka kariery zawodowej w takim miejscu daje szersze możliwości.

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji / operator maszyn (m/k)

    Trenkwalder   Duchnice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    15 godz.
    Obowiązki: obsługa maszyn, kontrola jakości gotowego wyrobu, uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej, pakowanie i etykietowanie towaru.
  • Ślusarz / Blacharz (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    15 godz.
    Obowiązki: wykonywanie prac montażowych, wykonywanie czynności: cięcie, szlifowanie, klejenie, nitowanie, skręcanie itp., obsługiwanie elektronarzędzi.
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    15 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • CEMEX Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Główne zadania Projektowanie składów mieszanek betonowych (m.in. analiza i dobór materiałów, wykonywanie zarobów próbnych) w Wytwórni Betonu w Świnoujściu lub Szczecinie. Doradztwo technologiczne dla klientów CEMEX (m.in. przygotowywanie wycen kontraktów, dokumentacji jakościowej,...
  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.
  • Magazynier - wytrawiacz

    ATT Sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Zakres obowiązków (opis stanowiska): kontrola procesów wytrawiania elementów ze stali nierdzewnej; mycie wytrawionych elementów; prosta obróbka elementów po spawaniu; wsparcie kierownika działu magazynu;

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.