Praca.pl Poradniki Produkcja
Zalety pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek

Zalety pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek

 
Zalety pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek

Grupa spółek – na czym to polega? 

 

Biznes można prowadzić na wiele sposobów, a jednym z nich jest koncentracja przedsiębiorstw w jedną grupę. Takie działanie pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną, która nie mogłaby zostać osiągnięta w inny sposób.


Spółki w grupie mogą być powiązane na wiele sposobów. Może łączyć je osoba właściciela, kapitał, struktury personalne, działania operacyjne, zasoby materialne czy niematerialne. Niektóre spółki mogą być zależne od innych (tak jest w grupie kapitałowej, której przykładem jest PGE), a mogą też być całkowicie niezależne. Przykładem grupy spółek niebędących formalnie grupą kapitałową, jest Grupa BZK (BZK Holding).


Jesteśmy grupą spółek o całkowicie polskim kapitale, która dynamicznie działa w branży przemysłu mleczarskiego, zbożowego i paliw odnawialnych. Nasze spółki - działając samodzielnie pod względem prawnym i organizacyjnym – zyskały status liderów w różnych segmentach rynku przetwórstwa płodów rolnych – wyjaśnia Ewelina Klimkowska, Specjalista ds. rekrutacji i Szkoleń Grupy BZK.


Cechą dość charakterystyczną spółek powiązanych w grupę jest to, że z reguły tylko część z nich jest na rynku mocno rozpoznawalna. Konsumenci czy kandydaci do pracy kojarzą największe marki, nie mając świadomości tego, że za wieloma firmami, których ogłoszenia o pracę przeglądają, stoją również inne podmioty i że oferta pracy w mniej znanej firmie wcale nie oznacza mniejszych możliwości niż praca w najbardziej znanej marce z grupy.


Potwierdza to Ewelina Klimkowska, przedstawiając swoją firmę: Wśród naszych najbardziej rozpoznawalnych firm znajduje się oczywiście Bakoma Sp. z o. o. - jeden z największych polskich producentów jogurtów i innych produktów mlecznych oraz Polskie Młyny S.A. - producent mąki i innych produktów zbożowych. BZK Holding to jednak wiele więcej podmiotów, które prężnie się rozwijają i mają jedne z bardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce.

 

Do BZK Holding należą również:

 

- Bioagra S.A. – jeden z największych w Polsce producentów etanolu odwodnionego przeznaczonego na cele paliwowe (bioetanolu), a także technicznego i spożywczego (wytwarzanego z ziarna kukurydzy). Spółka zlokalizowana jest w powiecie nyskim i co ważne w 2019 roku została Pracodawcą Roku powiatu nyskiego.
- Bioagra – Oil S.A. – jeden z największych w Polsce, wytwórców estrów metylowych i gliceryny o jakości farmaceutycznej.
- Komagra Sp. z o. o. – jeden z największych krajowych producentów oleju rzepakowego
- BZK Alco S.A. – dynamicznie rozwijający się producent alkoholi,
- Staoil Sp. z o. o. – producent oleju rzepakowego surowego oraz poekstrakcyjnej śruty rzepakowej.
- BZK Group Sp. z o. o. – spółka zajmująca się skupem surowców dla podmiotów działających w ramach holdingu.
- BZK Sp. z o. o. i Wspólnicy Sp. k. – spółka świadcząca usługi doradcze m.in. z zakresu finansów, prawa, zarządzania kapitałem ludzkim, wsparcia sprzedaży, zakupów i IT dla pozostałych spółek z BZK Holding.
Wszystkie spółki razem tworzą jedną z największych w Polsce grup przetwórstwa rolnego – wymienia specjalista.

Dołączenie do każdej z takich spółek, to dostęp do wiedzy, know-how i wielu innych możliwości, których nie mają mniejsze organizacje o bardziej jednolitej strukturze.

 

 

 

Praca w grupie spółek – plusy


Jakie są główne zalety pracy w grupie spółek? Co zyskuje się będąc częścią tak rozbudowanej struktury?


Przede wszystkim praca w grupie spółek nie jest tożsama z pracą w jednej dużej firmie. Każda ze spółek ma odrębne cele i zadania, w każdej mogą panować nieco inne zasady. Można zatem być częścią naprawdę dużej organizacji, ale przy zachowaniu elastyczności i atmosfery charakterystycznej dla mniejszych firm.


Firmy wchodzące w skład grupy z reguły cechuje też wysoka specjalizacja. To nie są firmy, w których robi się wszystko. Bardzo często zadania związane z procesami biznesowymi – np. HR, księgowość, marketing – nie jest realizowany bezpośrednio w każdej ze spółek, tylko jedna z nich świadczy usługi dla pozostałych. Taki układ pozwala zachować wysoką specjalizację i daje pewność pracy z najlepszymi na rynku.


Praca w grupie spółek daje możliwość dzielenia się wiedzą, wykorzystania i wdrożenia sprawdzonych już praktyk w innych spółkach oraz konsultacji w gronie specjalistów, m.in. w ramach prowadzonych projektów badawczych, działań bieżących i rozwojowych – wyjaśnia Ewelina Klimkowska z Grupy BZK.

 

Specjalista zwraca też uwagę na inny ważny element budowania i rozwoju kariery:


Istotnym atutem pracy w grupie spółek jest również możliwość udziału w rekrutacjach wewnętrznych, które staramy się zazwyczaj uruchamiać w pierwszej kolejności, aby dać możliwość dalszego rozwoju pracownikom naszej Grupy.


Pracownik, który z jakichś powodów chce zmienić obszar, w jakim pracuje, chce mieć nowe zadania lub po prostu chce zmienić ścieżkę kariery, może to zrobić w ramach grupy, wybierając pracę w innej spółce, a cały proces przebiega płynnie. To wygodne i zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz daje dużo większe, niż standardowo, możliwości rozwoju.


Praca w grupie spółek to tez duże bezpieczeństwo pracy. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna:


Praca w grupie spółek ma niewątpliwie wiele zalet. Pierwszym co nasuwa się w obecnej sytuacji na rynku, związanej z pandemią koronawirusa to większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa, wynikające z obecności naszych spółek w różnych gałęziach rynku (branża mleczarska, zbożowo-młynarska, alkoholowa, paliwa odnawialne).

 

 

Benefity, wynagrodzenie, lokalizacja – na co zwrócić uwagę aplikując?


Duże firmy mają większe możliwości. Dotyczy to również grup spółek, które ze względu na wielkość i ilość zatrudnianych pracowników mogą negocjować lepsze warunki benefitów czy programów szkoleń od zewnętrznych dostawców. Bywa tak, że stosunkowo niewielka spółka, dzięki temu, że należy do holdingu, może oferować wynagrodzenie czy benefity na poziomie korporacyjnym.


Warto jednak pamiętać, że odrębne struktury mogą skutkować również tym, że nie w każdej spółce dostępna będzie ta sama oferta benefitów czy szkoleń i nie w każdej będzie się podobnie pracować. Zasady zatrudniania, rozliczania czy pracy też mogą być różne, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić informacje o spółce, do której wysyłamy CV.


To, co jest wyjątkowe w pracy w grupie spółek, to możliwość zmiany miejsca zamieszkania bez utraty pracy. Przy przeprowadzce do innego miasta nierzadko okazuje się, że można nadal pozostać w firmie. Dotyczy to szeregu stanowisk, również operacyjnych.


W związku z tym, że zakłady produkcyjne, elewatory, młyny i spichrze naszych spółek znajdują się w różnych częściach Polski, zmiana miejsca zamieszkania przez naszego pracownika, nie zawsze musi od razu oznaczać pożegnanie z pracą, ponieważ może pojawić się szansa przejścia do innej spółki, jeżeli jej lokalizacja będzie dogodniejsza. – potwierdza Ewelina Klimkowska z BZK Holding.

 

Jeśli zatem widzisz ciekawą ofertę pracy, ale nie wiele mówi Ci nazwa firmy – sprawdź ją na stronie internetowej! Może to jedna ze spółek dużego holdingu, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i zapewni poczucie bezpieczeństwa!

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie w optymalnej sprawności technicznej (serwis, remonty, regulacje, przeglądy okresowe i naprawy) maszyn i urządzeń produkcyjnych, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym.
  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Utrzymanie w sprawności technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych, Diagnozowanie usterek i wdrażanie działań zapobiegawczych, Przeglądy oraz prace konserwacyjne i remontowe urządzeń, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym .
  • Aparatowy

    SEBNAR SEBASTIAN CIESIELSKI   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków sprawowanie kontroli nad przebiegiem procesu technologicznego; rozwiązywanie problemów operacyjnych; prowadzenie analiz laboratoryjnych niezbędnych do kontroli procesu technologicznego; wykonywanie drobnych napraw i usprawnień urządzeń; przestrzeganie standardów BHP;...
  • Elektryk przemysłowy

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Samodzielne wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych, prac konserwacyjnych i serwisowych na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach, dla działu elektronicznego/technicznego oraz w szerokiej gamie systemów w celu zapewnienia ciągłości prac maszyn; Rozwiązywanie...
  • Operator maszyn z uprawnieniami UDT

    ManpowerGroup   Duchnice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową   5 500 zł brutto/mies.
    1 godz.
    ​​​​​​​Zadania: Obsługa wózka widłowego niskiego składowania; Dostarczanie surowca do produkcji; Obsługa maszyn produkcyjnych za pomocą panelu sterowania; Prowadzenie dokumentacji produkcyjnej; Wymagania: Ważne uprawnienia UDT Chęć do pracy w systemie 3-zmianowym; Nie wymagamy...
  • Drukarz offsetowy (m/k)

    Trenkwalder   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres zadań: przygotowanie maszyny do druku, druk etykiet w jakości oraz nakładzie zgodnym z wymaganiami, przeprowadzanie testów druków w trakcie drukowania, wypełnianie dokumentacji związanej z drukiem, rejestracja czasu pracy na maszynie.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.