Wybrana kategoria

Zalety pracy w firmie funkcjonującej w grupie spółek

2020-12-22

Grupa spółek – na czym to polega? 

 

Biznes można prowadzić na wiele sposobów, a jednym z nich jest koncentracja przedsiębiorstw w jedną grupę. Takie działanie pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną, która nie mogłaby zostać osiągnięta w inny sposób.


Spółki w grupie mogą być powiązane na wiele sposobów. Może łączyć je osoba właściciela, kapitał, struktury personalne, działania operacyjne, zasoby materialne czy niematerialne. Niektóre spółki mogą być zależne od innych (tak jest w grupie kapitałowej, której przykładem jest PGE), a mogą też być całkowicie niezależne. Przykładem grupy spółek niebędących formalnie grupą kapitałową, jest Grupa BZK (BZK Holding).


Jesteśmy grupą spółek o całkowicie polskim kapitale, która dynamicznie działa w branży przemysłu mleczarskiego, zbożowego i paliw odnawialnych. Nasze spółki - działając samodzielnie pod względem prawnym i organizacyjnym – zyskały status liderów w różnych segmentach rynku przetwórstwa płodów rolnych – wyjaśnia Ewelina Klimkowska, Specjalista ds. rekrutacji i Szkoleń Grupy BZK.


Cechą dość charakterystyczną spółek powiązanych w grupę jest to, że z reguły tylko część z nich jest na rynku mocno rozpoznawalna. Konsumenci czy kandydaci do pracy kojarzą największe marki, nie mając świadomości tego, że za wieloma firmami, których ogłoszenia o pracę przeglądają, stoją również inne podmioty i że oferta pracy w mniej znanej firmie wcale nie oznacza mniejszych możliwości niż praca w najbardziej znanej marce z grupy.


Potwierdza to Ewelina Klimkowska, przedstawiając swoją firmę: Wśród naszych najbardziej rozpoznawalnych firm znajduje się oczywiście Bakoma Sp. z o. o. - jeden z największych polskich producentów jogurtów i innych produktów mlecznych oraz Polskie Młyny S.A. - producent mąki i innych produktów zbożowych. BZK Holding to jednak wiele więcej podmiotów, które prężnie się rozwijają i mają jedne z bardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce.

 

Do BZK Holding należą również:

 

- Bioagra S.A. – jeden z największych w Polsce producentów etanolu odwodnionego przeznaczonego na cele paliwowe (bioetanolu), a także technicznego i spożywczego (wytwarzanego z ziarna kukurydzy). Spółka zlokalizowana jest w powiecie nyskim i co ważne w 2019 roku została Pracodawcą Roku powiatu nyskiego.
- Bioagra – Oil S.A. – jeden z największych w Polsce, wytwórców estrów metylowych i gliceryny o jakości farmaceutycznej.
- Komagra Sp. z o. o. – jeden z największych krajowych producentów oleju rzepakowego
- BZK Alco S.A. – dynamicznie rozwijający się producent alkoholi,
- Staoil Sp. z o. o. – producent oleju rzepakowego surowego oraz poekstrakcyjnej śruty rzepakowej.
- BZK Group Sp. z o. o. – spółka zajmująca się skupem surowców dla podmiotów działających w ramach holdingu.
- BZK Sp. z o. o. i Wspólnicy Sp. k. – spółka świadcząca usługi doradcze m.in. z zakresu finansów, prawa, zarządzania kapitałem ludzkim, wsparcia sprzedaży, zakupów i IT dla pozostałych spółek z BZK Holding.
Wszystkie spółki razem tworzą jedną z największych w Polsce grup przetwórstwa rolnego – wymienia specjalista.

Dołączenie do każdej z takich spółek, to dostęp do wiedzy, know-how i wielu innych możliwości, których nie mają mniejsze organizacje o bardziej jednolitej strukturze.

 

 

 

Praca w grupie spółek – plusy


Jakie są główne zalety pracy w grupie spółek? Co zyskuje się będąc częścią tak rozbudowanej struktury?


Przede wszystkim praca w grupie spółek nie jest tożsama z pracą w jednej dużej firmie. Każda ze spółek ma odrębne cele i zadania, w każdej mogą panować nieco inne zasady. Można zatem być częścią naprawdę dużej organizacji, ale przy zachowaniu elastyczności i atmosfery charakterystycznej dla mniejszych firm.


Firmy wchodzące w skład grupy z reguły cechuje też wysoka specjalizacja. To nie są firmy, w których robi się wszystko. Bardzo często zadania związane z procesami biznesowymi – np. HR, księgowość, marketing – nie jest realizowany bezpośrednio w każdej ze spółek, tylko jedna z nich świadczy usługi dla pozostałych. Taki układ pozwala zachować wysoką specjalizację i daje pewność pracy z najlepszymi na rynku.


Praca w grupie spółek daje możliwość dzielenia się wiedzą, wykorzystania i wdrożenia sprawdzonych już praktyk w innych spółkach oraz konsultacji w gronie specjalistów, m.in. w ramach prowadzonych projektów badawczych, działań bieżących i rozwojowych – wyjaśnia Ewelina Klimkowska z Grupy BZK.

 

Specjalista zwraca też uwagę na inny ważny element budowania i rozwoju kariery:


Istotnym atutem pracy w grupie spółek jest również możliwość udziału w rekrutacjach wewnętrznych, które staramy się zazwyczaj uruchamiać w pierwszej kolejności, aby dać możliwość dalszego rozwoju pracownikom naszej Grupy.


Pracownik, który z jakichś powodów chce zmienić obszar, w jakim pracuje, chce mieć nowe zadania lub po prostu chce zmienić ścieżkę kariery, może to zrobić w ramach grupy, wybierając pracę w innej spółce, a cały proces przebiega płynnie. To wygodne i zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz daje dużo większe, niż standardowo, możliwości rozwoju.


Praca w grupie spółek to tez duże bezpieczeństwo pracy. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna:


Praca w grupie spółek ma niewątpliwie wiele zalet. Pierwszym co nasuwa się w obecnej sytuacji na rynku, związanej z pandemią koronawirusa to większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa, wynikające z obecności naszych spółek w różnych gałęziach rynku (branża mleczarska, zbożowo-młynarska, alkoholowa, paliwa odnawialne).

 

 

Benefity, wynagrodzenie, lokalizacja – na co zwrócić uwagę aplikując?


Duże firmy mają większe możliwości. Dotyczy to również grup spółek, które ze względu na wielkość i ilość zatrudnianych pracowników mogą negocjować lepsze warunki benefitów czy programów szkoleń od zewnętrznych dostawców. Bywa tak, że stosunkowo niewielka spółka, dzięki temu, że należy do holdingu, może oferować wynagrodzenie czy benefity na poziomie korporacyjnym.


Warto jednak pamiętać, że odrębne struktury mogą skutkować również tym, że nie w każdej spółce dostępna będzie ta sama oferta benefitów czy szkoleń i nie w każdej będzie się podobnie pracować. Zasady zatrudniania, rozliczania czy pracy też mogą być różne, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić informacje o spółce, do której wysyłamy CV.


To, co jest wyjątkowe w pracy w grupie spółek, to możliwość zmiany miejsca zamieszkania bez utraty pracy. Przy przeprowadzce do innego miasta nierzadko okazuje się, że można nadal pozostać w firmie. Dotyczy to szeregu stanowisk, również operacyjnych.


W związku z tym, że zakłady produkcyjne, elewatory, młyny i spichrze naszych spółek znajdują się w różnych częściach Polski, zmiana miejsca zamieszkania przez naszego pracownika, nie zawsze musi od razu oznaczać pożegnanie z pracą, ponieważ może pojawić się szansa przejścia do innej spółki, jeżeli jej lokalizacja będzie dogodniejsza. – potwierdza Ewelina Klimkowska z BZK Holding.

 

Jeśli zatem widzisz ciekawą ofertę pracy, ale nie wiele mówi Ci nazwa firmy – sprawdź ją na stronie internetowej! Może to jedna ze spółek dużego holdingu, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i zapewni poczucie bezpieczeństwa!

 

Przeczytaj także: