Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak zapytać o wynik rekrutacji do pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna za nami. Mijają kolejne dni, a na naszej skrzynce pocztowej pojawia się tylko reklamowy spam. Czy można skontaktować się z rekruterem, aby zaspokoić swoją ciekawość? Kiedy to zrobić i jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji do pracodawcy?

Czy wypada pytać o wynik rekrutacji

Wypada i warto to zrobić. Zwłaszcza jeśli spełniamy wymagania, a rozmowa kwalifikacyjna przebiegła zaskakująco gładko, nie zaliczyliśmy żadnych potknięć i coś w głębi duszy nam podpowiada, że mamy bardzo duże szanse na zdobycie pracy. Jeśli wyszliśmy ze spotkania z pozytywnym wrażeniem i jest całkiem prawdopodobne, że dostaniemy angaż, jak najbardziej możemy po rozmowie o sobie przypomnieć, podziękować, a także dopytać o wynik rekrutacji.

Ile czasu czekać na wynik rekrutacji

Ile powinno się czekać na wynik rekrutacji do pracy? To pytanie nurtuje wielu poszukujących nowego zajęcia. Odpowiedź jest prosta: tyle, ile określi rekruter. Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien zostać poinformowany o dalszych krokach. Przede wszystkim o tym, czy:
    • są przewidziane kolejne etapy rekrutacji, np. testy językowe,
    • firma kontaktuje się jedynie z wybranymi do pracy kandydatami,
    • i w jakim terminie można spodziewać się kontaktu w przypadku decyzji odmownej,
    • rekruter skontaktuje się telefonicznie, czy mailowo i kiedy kończy się rekrutacja.

Jeśli zatem zostaniemy poinformowani, że rekruter powiadomi jedynie wybranych kandydatów w terminie do 2 tygodni, to właśnie tyle czasu poczekajmy. W złym tonie jest ponaglanie potencjalnego szefa.

Jak napisać mail z pytaniem o wynik rekrutacji

Jeśli podczas rozmowy termin zakończenia rekrutacji nie został doprecyzowany, nie obawiajmy się np. kolejnego dnia wysłać mail z podziękowaniem za spotkanie i pytaniem o to, kiedy zapadają decyzje. Wiadomość możemy też wysłać, jeśli minął termin, który usłyszeliśmy podczas rozmowy.

Jak zapytać o wynik rekrutacji, aby nie wyjść na osobę nachalną i niecierpliwą? Wiadomość powinna być konkretna i zwięzła. Nie kopiujmy fragmentów naszego listu motywacyjnego, nie rozwódźmy się też nad tym, jak wspaniale będzie nam się współpracować z nowym zespołem. Zapytanie o wynik rekrutacji można połączyć z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. Dobrze skonstruowany, rzeczowy mail buduje nasz wizerunek, pokazuje, że zależy nam na pracy i sprawia, że zapadamy w pamięć.

Unikajmy sformułowań typu: „czy już coś wiadomo”, „proszę o decyzję, bo interesuje się mną inny pracodawca” albo „mieli się Państwo ze mną skontaktować wczoraj”. Zamiast tego podkreślmy nasze zainteresowanie ofertą i zapytajmy, czy decyzja została już podjęta, a jeśli nie, kiedy możemy liczyć na odpowiedź. Pamiętajmy o formalnym stylu wypowiedzi.

Jak odpowiedzieć na negatywny wynik rekrutacji i czy to robić?

Okazało się, że nie dostaliśmy pracy, na której nam zależało? Nie wahajmy się wysłać e-mail do rekrutera z odpowiedzią na negatywny wynik. Jeśli podkreślimy swoje zainteresowanie pracą w danej firmie, zaznaczymy, że naszym celem jest doskonalenie umiejętności zawodowych i pogłębianie wiedzy, jest bardzo prawdopodobne, że przy okazji kolejnego naboru znów otrzymamy szansę na zaprezentowanie naszej kandydatury podczas rekrutacji.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca RSC Auto ID Distribution

Polecane oferty

  • Inżynier Serwisu

    RSC Auto ID Distribution   Warszawa, ul. Płytowa 2    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: diagnoza i usuwanie awarii drukarek termo-transferowych, terminali przemysłowych i urządzeń aplikujących etykiety, zarówno lokalnie w siedzibie firmy jak i na liniach produkcyjnych w zakładach przemysłowych klientów; udział w przeglądach, instalacjach, wdrożeniach i...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.