Jak zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji pracowników?

2019-09-30

Dziesiątki wysyłanych dokumentów, oczekiwanie na odpowiedź, stres i niepewność – tak nie musi wyglądać codzienność osoby poszukującej pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji.

 

Rekrutacja pracowników – konkurencja


Jeśli nie mamy specjalistycznego wykształcenia i unikanych doświadczeń zawodowych, musimy liczyć się z tym, że będziemy konkurować nie tyle z dziesiątkami, co nawet z setkami innych kandydatów. Bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie, ale nie oznacza to bynajmniej, że poszukiwanie pracy to zawsze prosta sprawa. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by wyróżnić się spośród innych.

 

CV – pierwsza selekcja pracowników


Już podczas formułowania życiorysu i pisania listu motywacyjnego warto pamiętać o tym, że osoba zajmująca się selekcją dokumentów zrobi to prawdopodobnie dość szybko. Najlepiej będzie, jeśli spróbujemy postawić się w sytuacji rekrutera, który ma do przeanalizowania dziesiątki lub setki dokumentów. Możemy przypuszczać, że aplikacje będą raczej tylko przeglądane, a nie czytane dokładnie, linijka po linijce, zwłaszcza, jeśli rekrutacja w firmiedotyczy kilku różnych stanowisk.

Dlatego bądźmy precyzyjni i nie utrudniajmy odbioru naszego CV. Jeśli mamy bogate doświadczenie zawodowe, najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie tylko najważniejszych informacji i doświadczeń, możliwie najbardziej zbliżonych do profilu stanowiska, o które się ubiegamy.

Potencjalny pracodawca lub przeprowadzający selekcję dokumentów rekruter zwróci głównie uwagę na umiejętności, cechy i doświadczenia potrzebne na konkretnym stanowisku. Nie powinniśmy więc skupiać się na tych elementach, które mogą być w tej pracy zbędne lub mało istotne. Lepiej bardzo dokładnie przeanalizować ogłoszenie o pracę i tak zredagować dokumenty aplikacyjne, by podkreślić tylko przydatne kompetencje. Aby stworzyć idealne CV i list motywacyjny, pomocne może okazać się także znalezienie informacji o realiach funkcjonowania samej firmy, obowiązkach pracowników i nakładanych na nich zadań.

 

Rekrutacja pracowników w firmie a brak doświadczenia

 

Co jednak zrobić, gdy doświadczenia zawodowego nam brakuje? Bez wątpienia dla większości pracodawców staż kandydata to kluczowa kwestia. Pozwala stwierdzić, że posiadamy nie tylko potrzebną wiedzę i umiejętności, ale też dobrze wiemy, czym jest sama kultura pracy. Pracodawca może liczyć na to, że sam proces wdrażania doświadczonej osoby do jej obowiązków będzie przebiegał sprawniej. Jeśli jesteśmy dopiero na początku drogi zawodowej, warto zadbać, by nasze CV zawierało choćby informacje o zajęciach sezonowych, praktykach studenckich czy wolontariacie. W przypadku osób, które mają już pewne doświadczenia stricte zawodowe, takie informacje stają się zbędne, ale studentom czy świeżo upieczonym absolwentom szkół pozwolą na pokazanie się z dobrej strony.

 

Proces rekrutacji pracowników a wizerunek kandydata

 

Przemyślana treść, uporządkowana forma CV i listu motywacyjnego to podstawa naszej aplikacji. Proces rekrutacji to jednak coś więcej niż odpowiadanie na ogłoszenia i chodzenie na spotkania w sprawie pracy. Szukając zatrudnienia, powinniśmy pamiętać też o spójności naszego wizerunku. Zwłaszcza, gdy zamieszczamy swoje zdjęcia czy jakiekolwiek wpisy w internecie. Spora część rekruterów, zanim zdecyduje, kogo zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną, przegląda portale społecznościowe w poszukiwaniu dodatkowych informacji o kandydatach. Zdjęcia z szalonej imprezy, niecenzuralne wpisy czy narzekania na nadmiar obowiązków w obecnej pracy to dla potencjalnego przyszłego pracodawcy nie najlepsza rekomendacja. Nasz wizerunek w sieci powinien być przemyślany i spójny.

Przeczytaj także:

Skomentuj