Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w kwietniu najniższe od 24 lat

Bezrobocie w kwietniu najniższe od 24 lat

 
Bezrobocie w kwietniu najniższe od 24 lat

Bezrobocie w Polsce w kwietniu br. roku spadło do jednocyfrowego poziomu i wyniosło 9,6 proc – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ujęciu miesięcznym zmniejszyło się o 0,4 pkt. proc.

 

Tak niskiego poziomu bezrobocia w tym miesiącu polska gospodarka nie odnotowała od 24 lat. Na koniec kwietnia w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 523,8 tys. osób  Jest to o 76,7 tys. osób (4,8 proc.) mniej niż w marcu.

 

Po raz pierwszy w tym roku stopa bezrobocia w naszym kraju spadła do poziomu jednocyfrowego. W styczniu i lutym wynosiła ona 10,3 proc, a w marcu równe 10 proc. W porównaniu z kwietniem 2015 roku spadła zaś aż o 1,5 pkt. proc.

Przedstawiciele ministerstwa pracy zaznaczają, że pozytywne dane z rynku pracy to efekt kilku czynników.

 

- Spadek bezrobocia do wartości jednocyfrowej to kolejny sygnał poprawy na rynku pracy. Bezrobocie będzie spadać ze względu na dobrą sytuację gospodarczą, rozpoczynają się także prace sezonowe – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie resortu dotyczącym sytuacji na rynku pracy.

 

Spadek we wszystkich województwach

 

Najniższe bezrobocie w Polsce w dalszym ciągu występuje w wielkopolskim (6 proc.). Ogólnie w ośmiu województwach utrzymuje się poniżej 10 proc. Najwyższe jest natomiast w warmińsko-mazurskim (15,8 proc.).

 

W kwietniu sytuacja na rynku pracy poprawiła się w każdym z 16 województw. Najbardziej w zachodniopomorskim (-0,8 pkt. proc.) oraz na ścianie wschodniej: w podkarpackim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Najmniejszy spadek (- 0,2 pkt. proc.) odnotowano natomiast w mazowieckim oraz śląskim.

 

Stopa bezrobocia wg województw

 

Województwo

Stopa bezrobocia (%)

Zmiana w kwietniu (pkt. proc.)

Wielkopolskie

6,0

- 0,3

Śląskie

8,0

- 0,2

Mazowieckie

8,3

- 0,2

Małopolskie

8,1

- 0,4

Dolnośląskie

8,5

- 0,4

Pomorskie

8,7

- 0,4

Opolskie

9,9

- 0,4

Lubuskie

9,9

- 0,7

Łódzkie

10,1

- 0,4

Lubelskie

11,4

- 0,5

Podlaskie

11,5

- 0,5

Świętokrzyskie

12,1

- 0,6

Zachodniopomorskie

12,5

- 0,8

Podkarpackie

12,6

- 0,7

Kujawsko-pomorskie

13,1

- 0,5

Warmińsko-mazurskie

15,8

- 0,7

Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne

 

Na rynku po raz kolejny wzrosła także liczba zgłoszonych przez pracodawców ofert zatrudnienia w urzędach pracy. W kwietniu pojawiło się ich w sumie 139,1 tys. Najczęściej nowych pracowników poszukiwały firmy w woj. mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. W tych regionach liczba ofert przekroczyła 11 tys.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Eksportu

    Inter Cars S.A.   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania obowiązujące na tym stanowisku to: Przygotowywanie pełnej dokumentacji do odpraw celnych i innych procedur celnych stosowanych przez firmę; Współpraca z agencjami celnymi, firmami transportowymi i spedycyjnymi w zakresie realizacji transportu; Organizacja, śledzenie, awizacja i...
  • Hydraulik - monter instalacji sanitarnych

    MB 09   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   90,00 - 120,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; biały montaż; wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa zewn. instalacji kanalizacyjnych;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Magazynier

    Grupa Inter Cars   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Kompletowanie towarów według zamówienia oraz przygotowania wysyłek; Zbieranie towaru z półek wg. Określonej specyfikacji przy użyciu czytników kodów; Dbanie o prawidłowe rozlokowanie towarów w magazynie; Przyjmowanie dostaw;
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Kadr i Płac

    Grupa Inter Cars   Marki    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania, które mamy dla Ciebie: Wprowadzanie dokumentów do systemu księgowego; Monitorowanie rozliczeń kontrahentów Spółki; Prowadzenie dokumentacji kadrowej pracowników; Sporządzanie dokumentów pracowników związanych z zawieraniem, trwaniem, rozwiązywaniem stosunku pracy oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.