Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zadowolenie z pracy – badania zadowolenia Polaków

Zadowolenie z pracy – badania zadowolenia Polaków

 
Zadowolenie z pracy – badania zadowolenia Polaków

Zadowolenie – definicja

 

Jak definiuje się zadowolenie? Odwołując się do Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, można stwierdzić, że to uczucie przyjemności. Ono z kolei wywołane jest realizacją pragnień lub pozytywnym rozwiązaniem jakiejś sytuacji. Warto dodać tutaj również definicję satysfakcji, czyli „uczucia przyjemności i zadowolenia z czegoś”.


Jak w kontekście powyższych informacji można zdefiniować zadowolenie z pracy? Co się na nie składa? Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji danej osoby. Każdy bowiem może oczekiwać czegoś innego – wysokich zarobków, ciekawych obowiązków, elastycznych godzin pracy, małej lub wręcz przeciwnie – wysokiej odpowiedzialności za powierzone zadania.


Warto również zaznaczyć, co może negatywnie wpływać na poziom satysfakcji ze stanowiska i miejsca zatrudnienia. Pracownicy borykają się z problemami ze strony pracodawców, narzekają na bezzasadną krytykę przełożonych, otwarte podważanie kompetencji czy tworzenie złej atmosfery w miejscu pracy. Wiele osób nie jest też zadowolonych z pracy z powodu współpracowników.


Kwestionariusz zadowolenia z pracy

 

Do sprawdzenia, jak kształtuje się satysfakcja zawodowa w danym miejscu pracy, służą m.in. kwestionariusze zadowolenia z pracy. Przyjmują różne formy, np. arkuszy, dzięki którym można ocenić, na jakim poziomie kształtuje się zadowolenie pracowników poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Bada się również, jakie są główne czynniki zadowolenia z pracy – równe traktowanie, stabilne warunki pracy, możliwości awansu itd.

 

Dzięki takim kwestionariuszom pracodawca ma wgląd w to, co jest ważne dla pracowników i co ewentualnie mógłby poprawić, by zwiększyć ich satysfakcję.

 

Zadowolenie z pracy – badania

 

W związku z tym, że zadowolenie pracowników ma znaczący wpływ na pracę przedsiębiorstw, wiele organizacji bada ten aspekt życia Polaków.

 

Opublikowane na początku lutego 2019 roku dane w raporcie „Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2017)” można stwierdzić, że większość, bo aż około 62% pracujących mieszkańców kraju była usatysfakcjonowani swoją sytuacją zawodową.

 

Kto znalazł się w gronie zadowolonych szczęśliwców? Z badań opublikowanych przez GUS wynika, że w tej grupie większość stanowią mężczyźni. Wśród pań, zadowolonych jest 59%. Optymizm panów jest natomiast tylko nieco wyższy – to ok. 64%.

 

Na poziom zadowolenia z pracy wpływa też m.in. wykształcenie badanych pracowników. Im wyższe, tym zadowolenie z pracy większe. Wśród osób z wykształceniem wyższym odsetek zadowolonych stanowi ok. 73%. Natomiast w przypadku osób z wykształceniem gimnazjalnym i niższym liczba osób odczuwających satysfakcję spada i wynosi niecałe 49%. Z sytuacji zawodowej częściej zadowoleni są też pracownicy z dużych miast.

 

Zadowolenie Polaków

 

Główny Urząd Statystyczny oprócz badania satysfakcji z pracy przeprowadza jeszcze analizy innych aspektów życia. Tak więc raport prezentuje m.in. dane dotyczące opinii Polaków o swojej obecnej sytuacji finansowej, o ilości wolnego czasu, o sposobie, w jaki się ten czas spędza.


Można także znaleźć informacje, jak wygląda zadowolenie Polaków ze swojej sytuacji rodzinnej i czy optymistycznie patrzą w przyszłość. Warto zaznaczyć, że według zebranych danych: „Większość osób zadowolonych ze swojego życia ogólnie rzecz biorąc optymistycznie patrzy w przyszłość (około 80%)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.