Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana pracy - co z urlopem?

 
Zmiana pracy - co z urlopem?

Zmiana miejsca zatrudnienia, niezależnie od przyczyny takiej decyzji, argumentów za zmianą pracy, czy stażu pracy, budzi wiele pytań. W tym artykule skoncentrujemy się na tych, związanych z przysługującym każdemu etatowcowi prawem do dni wolnych. Czy możliwe jest przeniesienie urlopu do nowego pracodawcy? Czy zmiana pracy oznacza konieczność rezygnacji z wolnego do końca roku? I jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?

 

Wyliczenie urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do czasu pracy

 

Co do zasady zmiana miejsca pracy oznacza konieczność wykorzystania urlopu proporcjonalnie do przepracowanego okresu odpowiednio w dotychczasowej, a następnie nowej firmie. Przeniesienie urlopu do innego pracodawcy jest zatem niemożliwe. Za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy wykorzystujemy urlop lub, jeśli nie będzie takiej możliwości, pobieramy za te dni ekwiwalent.

 

Dopuszczalną pod pewnymi warunkami praktyką jest z kolei przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nową umowę. Jest ono możliwe jednak tylko wtedy, gdy kolejną umowę podpisuje się z tym samym pracodawcą i ma to miejsce bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowego stosunku pracy, bez choćby dnia przerwy. Co więcej, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą się na to zgodzić.

 

Jak wyliczyć urlop po zmianie pracy? Sprawdźmy na przykładzie.


Anna Kowalska zmienia pracę z dniem 1 czerwca 2020. Zatem u aktualnego pracodawcy będzie zatrudniona do 31 maja 2020 i tu wykorzystała urlop za pięć miesięcy. Wymiar urlopu Anny to 26 dni, do tej pory zaś pobrała 3 dni urlopu, zatem u aktualnego pracodawcy będzie mogła wykorzystać jeszcze 8 dni urlopu.

 

Dlaczego właśnie tyle? Obliczamy:

2,16 (dnia) x 5 (miesięcy) = 10,8 (dnia)

2,16 uzyskujemy po podzieleniu wszystkich 26 dni urlopowych na liczbę wszystkich miesięcy w roku.

 

Urlop zaokrąglamy do pełnego dnia i uzyskujemy 11 dni, następnie odejmujemy 3 już wykorzystane dni, co daje nam 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Annie będzie więc przysługiwać 15 dni urlopu (7x2,16=15), jeśli będzie pracować do końca roku kalendarzowego. W przeciwnym razie ponownie należy obliczyć urlop proporcjonalnie do przepracowanego okresu.


Co w sytuacji, kiedy ktoś uznał, że czas na zmiany, ale zdążył już wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepracowanego okresu? Wtedy w nowej firmie wykorzysta urlop w wymiarze odpowiednio niższym. Trzeba przy tym pamiętać, że łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Zobrazujmy to kolejnym przykładem:


Ponownie – Anna zmienia pracę 1 czerwca 2020 r., tym razem jednak wykorzystała 13 dni urlopu, zatem wykorzystała 2 dni więcej, niż wynika to z wymiaru obliczonego na podstawie przepracowanego okresu. Za 5 przepracowanych miesięcy przysługuje jej 11 dni urlopu, zatem w nowej pracy pozostanie jej do wykorzystania nie 15, a 13 dni wolnych.

 

Ekwiwalent za urlop: jak wyliczyć?

 

Przypomnijmy, że zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze, czyli faktyczne skorzystanie z dni wolnych. Natomiast w przypadku niewykorzystania ich w całości lub w części z powodu wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje ekwiwalent za urlop.

 

Załóżmy, że Anna, która zmieniła pracodawcę z dniem 1 czerwca, skupiła się na bieżących obowiązkach i po pracy planowała ścieżkę kariery, nie myśląc o wypoczynku. Z przysługujących jej u aktualnego pracodawcy 11 dni urlopu wykorzystała jedynie 3. W porozumieniu z pracodawcą nie skorzystała z prawa do pozostałych dni wolnych, zatem po rozwiązaniu umowy o pracę, aktualny pracodawca wypłaci jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze 8 dni urlopu. U nowego pracodawcy Anna będzie mogła skorzystać z 15 dni urlopu.

Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Jeżeli pracodawca go nie wypłaci, a nie umożliwił odebrania dni wolnych w naturze, możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy w terminie 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie 3 lat nasze prawo do ekwiwalentu ulegnie przedawnieniu. Warto zatem znać swoje prawa wynikające ze zmiany pracodawcy, wiedzieć, co powinna zawierać umowa o pracę, kiedy należy się upomnieć o ekwiwalent za urlop, a kiedy o odbiór dni wolnych.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Delikatesy Justynka Janusz Pozański
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu   4 500 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Dbanie o poprawne saldo kasy; Obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych; Obsługa systemu kasowego POS; Rozliczenie środków płatniczych; Obsługa klientów; Dbanie o porządek w sklepie i estetykę miejsca pracy; Dbanie o prawidłowe rozmieszczenie towaru, ich jakość oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.