Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

2019-11-14

Argumenty za zmianą pracy


Czy warto lojalnie, przez lata i bez względu na okoliczności pracować w jednej firmie? Kiedy nie dzieje się dobrze, ale nie jest też wyjątkowo źle, trudno podjąć decyzję o odejściu. Zmiana, zwłaszcza jeśli dotyczy ważnych aspektów naszego życia, stresuje i bywa odkładana w bliżej nieokreśloną przyszłość. Aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję o odejściu z aktualnej firmy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, określić własne powody poszukiwania pracy i zastanowić się, jak pokierować swoją karierą.

Zastanów się więc, dlaczego chcesz zmienić pracę i sprawdź, dlaczego robią to inni.

 

1. Brak możliwości rozwoju zawodowego


Od lat na tym samym stanowisku? Na „ty” przeszedłeś już ze wszystkimi pracownikami, począwszy od prezesa, skończywszy na ogrodniku, dostawcy wody i obsługujących firmę kurierach? Wszyscy wiedzą, że jesteś w firmie potrzebny, ale… dokładnie tam, gdzie właśnie się znajdujesz. Szanse, że będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery, są bliskie zeru. Szef oczywiście zauważa twój wkład, ale nie dostajesz podwyżki, bo przecież nie przybywa ci obowiązków. Szkolenia? Kursy? Zdaniem przełożonego nie ma potrzeby, by podnosić twoje kwalifikacje.

Brak możliwości rozwoju zawodowego to dobry argument za zmianą pracy. Nawet jeśli świetnie odnajdujesz się w firmowych realiach, to czy wizja, że za kilka lat robisz to samo, za te same pieniądze budzi twój entuzjazm? Jeśli tak, nic nie zmieniaj. Jeśli chcesz czegoś więcej, zacznij pisać CV.

 

2. Zła atmosfera w pracy

 

Argumenty za zmianą stanowiska pracy łatwo znaleźć, oceniając atmosferę w zespole. Szef krytykant, wiecznie marudzący koledzy, brak wsparcia i wyścig szczurów… Jeśli poza obowiązkami zupełnie nic cię nie łączy z ludźmi, co więcej, czujesz się w firmie nieswojo, pomyśl o zmianie.

 

3. Stres


Stres bywa motywujący i pobudza do działania, ale gdy staje się codziennością, odbiera chęci do jakiejkolwiek aktywności. Zmiana pracy może być zbawienna, jeśli twoje obecne obowiązki nie są dostosowane do twoich możliwości, jesteś przemęczony, ciągle boli cię głowa i na samą myśl o poniedziałkowym spotkaniu z szefem masz dreszcze.

 

5. Niskie wynagrodzenie


Zawsze warto być na bieżąco z realiami na rynku pracy. Popytaj znajomych, poszukaj opinii, statystyk i sprawdź, jak kształtuje się poziom wynagrodzeń w branży. Jeśli wypłata jest nieadekwatna do twojego zaangażowania i zakresu obowiązków, oceń, jakie masz możliwości w innych firmach.

 

6. Złe zarządzanie


Wymagania nieadekwatne do możliwości i niekończące się nadgodziny, chaos informacyjny, nadmierna kontrola przełożonych lub jej zupełny brak to tylko kilka przykładów na złe zarządzanie. Nie w każdej firmie tak wygląda codzienność i warto poszukać pracodawcy, który będzie dobrym liderem.

 

7. Brak satysfakcji


Choć na pierwszy rzut oka twoje zawodowe życie wygląda na poukładane i satysfakcjonujące, nie jesteś pewien, czy takie właśnie jest. Kiedy praca przestaje cieszyć i coraz trudniej przychodzi automotywacja, warto przemyśleć inne opcje zatrudnienia.

 

8. Zmiany w życiu

 

Powody zmiany pracy wiążą się często z ważnymi życiowymi wydarzeniami. Narodziny dziecka, przeprowadzka do innego miasta, względy zdrowotne… takie okoliczności niekiedy wymuszają poszukanie nowego zajęcia na innych zasadach.

 

9. Firmowe problemy

 

O zmianie pracy pomyśl też, jeśli sytuacja w twojej firmie z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Wypłata po terminie, nowe kierownictwo, cięcie kosztów i redukcja etatów, a wraz z nią coraz więcej obowiązków dla pracownika niekiedy wymuszają zmianę. Pracodawca przestaje być wobec ciebie uczciwy? Przygotuj się na zmianę.

 

10. Pora na zmianę


Są branże, które nieustannie się rozwijają, np. nowe technologie, IT, e-marketing. Niejako wymagają one od pracowników ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania kompetencji. Zmieniając pracę, można się wiele nauczyć. Krótkie okresy zatrudnienia przestały być postrzegane jako wada, a osoba, która ma na swoim koncie różnorodne doświadczenia, jeśli potrafi uzasadnić swoje zawodowe wybory, jest odbierana jako otwarta, odważna i ambitna.

Przeczytaj także: