Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

 
Za wszelką cenę w jednej firmie? 10 argumentów za zmianą obecnej pracy

Argumenty za zmianą pracy


Czy warto lojalnie, przez lata i bez względu na okoliczności pracować w jednej firmie? Kiedy nie dzieje się dobrze, ale nie jest też wyjątkowo źle, trudno podjąć decyzję o odejściu. Zmiana, zwłaszcza jeśli dotyczy ważnych aspektów naszego życia, stresuje i bywa odkładana w bliżej nieokreśloną przyszłość. Aby podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję o odejściu z aktualnej firmy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, określić własne powody poszukiwania pracy i zastanowić się, jak pokierować swoją karierą.

Zastanów się więc, dlaczego chcesz zmienić pracę i sprawdź, dlaczego robią to inni.

 

1. Brak możliwości rozwoju zawodowego


Od lat na tym samym stanowisku? Na „ty” przeszedłeś już ze wszystkimi pracownikami, począwszy od prezesa, skończywszy na ogrodniku, dostawcy wody i obsługujących firmę kurierach? Wszyscy wiedzą, że jesteś w firmie potrzebny, ale… dokładnie tam, gdzie właśnie się znajdujesz. Szanse, że będziesz mógł piąć się po szczeblach kariery, są bliskie zeru. Szef oczywiście zauważa twój wkład, ale nie dostajesz podwyżki, bo przecież nie przybywa ci obowiązków. Szkolenia? Kursy? Zdaniem przełożonego nie ma potrzeby, by podnosić twoje kwalifikacje.

Brak możliwości rozwoju zawodowego to dobry argument za zmianą pracy. Nawet jeśli świetnie odnajdujesz się w firmowych realiach, to czy wizja, że za kilka lat robisz to samo, za te same pieniądze budzi twój entuzjazm? Jeśli tak, nic nie zmieniaj. Jeśli chcesz czegoś więcej, zacznij pisać CV.

 

2. Zła atmosfera w pracy

 

Argumenty za zmianą stanowiska pracy łatwo znaleźć, oceniając atmosferę w zespole. Szef krytykant, wiecznie marudzący koledzy, brak wsparcia i wyścig szczurów… Jeśli poza obowiązkami zupełnie nic cię nie łączy z ludźmi, co więcej, czujesz się w firmie nieswojo, pomyśl o zmianie.

 

3. Stres


Stres bywa motywujący i pobudza do działania, ale gdy staje się codziennością, odbiera chęci do jakiejkolwiek aktywności. Zmiana pracy może być zbawienna, jeśli twoje obecne obowiązki nie są dostosowane do twoich możliwości, jesteś przemęczony, ciągle boli cię głowa i na samą myśl o poniedziałkowym spotkaniu z szefem masz dreszcze.

 

5. Niskie wynagrodzenie


Zawsze warto być na bieżąco z realiami na rynku pracy. Popytaj znajomych, poszukaj opinii, statystyk i sprawdź, jak kształtuje się poziom wynagrodzeń w branży. Jeśli wypłata jest nieadekwatna do twojego zaangażowania i zakresu obowiązków, oceń, jakie masz możliwości w innych firmach.

 

6. Złe zarządzanie


Wymagania nieadekwatne do możliwości i niekończące się nadgodziny, chaos informacyjny, nadmierna kontrola przełożonych lub jej zupełny brak to tylko kilka przykładów na złe zarządzanie. Nie w każdej firmie tak wygląda codzienność i warto poszukać pracodawcy, który będzie dobrym liderem.

 

7. Brak satysfakcji


Choć na pierwszy rzut oka twoje zawodowe życie wygląda na poukładane i satysfakcjonujące, nie jesteś pewien, czy takie właśnie jest. Kiedy praca przestaje cieszyć i coraz trudniej przychodzi automotywacja, warto przemyśleć inne opcje zatrudnienia.

 

8. Zmiany w życiu

 

Powody zmiany pracy wiążą się często z ważnymi życiowymi wydarzeniami. Narodziny dziecka, przeprowadzka do innego miasta, względy zdrowotne… takie okoliczności niekiedy wymuszają poszukanie nowego zajęcia na innych zasadach.

 

9. Firmowe problemy

 

O zmianie pracy pomyśl też, jeśli sytuacja w twojej firmie z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Wypłata po terminie, nowe kierownictwo, cięcie kosztów i redukcja etatów, a wraz z nią coraz więcej obowiązków dla pracownika niekiedy wymuszają zmianę. Pracodawca przestaje być wobec ciebie uczciwy? Przygotuj się na zmianę.

 

10. Pora na zmianę


Są branże, które nieustannie się rozwijają, np. nowe technologie, IT, e-marketing. Niejako wymagają one od pracowników ciągłego doskonalenia umiejętności i poszerzania kompetencji. Zmieniając pracę, można się wiele nauczyć. Krótkie okresy zatrudnienia przestały być postrzegane jako wada, a osoba, która ma na swoim koncie różnorodne doświadczenia, jeśli potrafi uzasadnić swoje zawodowe wybory, jest odbierana jako otwarta, odważna i ambitna.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Contact Center Representative I with German

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C i C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Zarządzanie działem technicznym odpowiadającym za realizację inwestycji z zamówień publicznych oraz aktywne uczestnictwo w procesie pozyskania projektów; Odpowiedzialność za budżet, harmonogram oraz jakość realizowanych inwestycji przez spółkę oraz cykliczne...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska pełnienie funkcji Kierownika Budowy w myśl przepisów Prawa Budowlanego; udział w przygotowaniu inwestycji do realizacji; nadzór aktualnie realizowanych inwestycji; nadzór oraz kierowanie pracami budowlanymi zgodnie z projektem oraz wymaganiami prawa budowlanego; przestrzeganie...
  • Specjalista ds. sprzętu i transportu

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: kierowanie bazą sprzętu i transportu; planowanie , kierowanie i nadzorowanie pracy pracowników bazy; nadzór nad stanem technicznym sprzętu i floty samochodowej w tym nadzór nad terminowym wykonywanie przeglądów technicznych , zlecaniem napraw bieżących i okresowych pojazdów i...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?