Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kobiety i mężczyźni na rynku pracy

Kobiety i mężczyźni na rynku pracy

 
Kobiety i mężczyźni na rynku pracy

Kobiety i mężczyźni na rynku pracy – GUS

 

Obecnie na rynku pracy w dalszym ciągu mamy więcej panów, którzy statystycznie są także lepiej wynagradzani.

 

Jednak kobiety na rynku pracy stanowią coraz większy udział w liczbie zatrudnionych w Polsce. Takie wnioski płyną z cyklicznego raportu „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (dane do artykułu pochodzą z ostatniego dostępnego wydania z 2018 roku). Jak wskazuje się w opracowaniu – rok 1950 to ok. 31% kobiet, początek lat 70. to ponad 40% i po 2014 roku ok. 49%.

 

Stopa bezrobocia (ogółem) obliczona na podstawie BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) wśród mężczyzn zmniejszyła się w latach 2011-17 z 8,8% na 4,4%, zaś u kobiet ten spadek wyniósł 6,2 pkt. proc. (z 10,8% do 4,6%). Mimo to, w 2017 roku liczba kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy była wyższa od liczby mężczyzn o 109 tys.

 

W obu grupach najniższa stopa bezrobocia występowała wśród mających wykształcenie wyższe, a największy poziom osiągnęła u osób mających jedynie wykształcenie gimnazjalne, podstawowe lub niepełne podstawowe. Co wiąże się z faktem, iż problemy ze znalezieniem zatrudnienia często mają osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy i nie mają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, a jego braku nie mogą rekompensować wykształceniem.

 

Warto dodać, że młode kobiety na rynku pracy w przedziale 25-29 lat, oraz powyżej 55 roku życia, to, jak czytamy w raporcie GUS, jedyne grupy wieku, w których stopa bezrobocia wśród kobiet jest niższa niż wśród mężczyzn.

 

Kobiety na polskim rynku pracy

 

Liczba pracujących mężczyzn wyniosła w 2017 roku 8,8 mln, a kobiet 6,8 mln. W analizowanym w raporcie okresie liczba pracujących kobiet w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 79 tysięcy, podczas gdy u mężczyzn wzrosła o 90 tysięcy.

Ok 45% pracujących kobiet ma wykształcenie wyższe, zaś wśród mężczyzn najwięcej na rynku pracy jest osób z wykształceniem zasadniczym (31,5%).

 

Kobiety dominują najbardziej w takich grupach zawodowych jak pracownicy usług i sprzedawcy, specjaliści, pracownicy wykonujący prace proste oraz pracownicy biurowi. Z kolei największa przewaga mężczyzn występuje wśród robotników przemysłowych i rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń.

 

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to w Polsce cały czas lepiej zarabiają mężczyźni. „26% – o tyle niższe jest wynagrodzenie kobiet od wynagrodzenia mężczyzn w grupie „przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy”. Jest to grupa zawodowa z najwyższą różnicą” – czytamy w raporcie GUS.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!