Na rynku pracy stabilnie

2019-04-17

Sytuacja na rynku pracy w pierwszym kwartale 2019 roku nie odbiegała znacząco od ubiegłorocznej. Bezrobocie utrzymuje się na podobnie niskim poziomie - na koniec marca wyniosło w Polsce 5,9%, czyli wróciło do poziomu z drugiej połowy 2018 roku. Niezmiennie rośnie liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt w naszym kraju. Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców w 72% przypadków są to zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą. Najczęściej do naszego kraju przyjeżdżają obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Nepalu.


1. Największa liczba ogłoszeń została opublikowana w województwie mazowieckim (17%), aż 7% wszystkich ofert na Praca.pl pochodzi z Warszawy.

 

Również 17% wszystkich ogłoszeń pochodzi z 5 największych miast w Polsce. Ta wartość spada już od ostatniego kwartału 2018 roku, ze względu na to, że poprawia się sytuacja w mniejszych miejscowościach i tam publikowanych jest coraz więcej ogłoszeń.

2. Pracodawcy najczęściej zgłaszali potrzebę zatrudnienia sprzedawcy. To również nie zmienia się od kilku kwartałów.

 

Na początku tego roku znacznie zwiększyło się zainteresowanie zatrudnieniem pomocy kuchennej. Pozostaje obserwować czy trend jest chwilowy.
Wysoko wśród pracowników poszukiwanych na rynku pracy są niezmiennie pracownik biurowy, doradca klienta i specjalista ds. administracyjnych.

3. Wśród kandydatów natomiast największym zainteresowaniem cieszyły się oferty na stanowiska asystenckie, często wyszukiwane były również oferty dla kierowców, pracowników magazynowych i robotników produkcyjnych.

 

 

4. Najczęściej swoje CV wysyłali pracownicy recepcji medycznej. Dużym powodzeniem cieszyły się też oferty pracy na stanowiskach: sekretarki, pracownika biurowego i sprzedawcy.

 

 


5. Nadal najbardziej opłaca się znać język angielski – ponad połowa ogłoszeń, w których wymagana jest znajomość języka obcego dotyczy właśnie języka angielskiego.

 

 

Przeczytaj także: