Instytut Pracy i Spraw Socjalnych rozpoczyna XIX edycję Konkursu Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

2018-06-22

Konkurs od lat promuje firmy dążące do stałego podnoszenia jakości kapitału ludzkiego. Jego celem jest badanie kondycji zzl w przedsiębiorstwach funkcjonujących na polskim rynku i upowszechnianie wiedzy o największych osiągnięciach w dziedzinie zzl. Konkurs jest przeznaczony dla firm dużych, a także należących do sektora MŚP oraz dla jednostek administracji publicznej. Przewidziano dla nich odrębne kategorie konkursowe i równorzędne nagrody główne w postaci Statuetek Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi.


Konkurs wspiera od jego pierwszej edycji Narodowy Bank Polski – obecnie w ramach programu edukacji ekonomicznej. Honorowym patronatem obejmuje go od lat Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (wcześniej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).


Procedura Konkursu jest dwuetapowa. W pierwszym etapie firmy dokonują samooceny wypełniając specjalnie skonstruowaną ankietę. Ankieta podzielona jest na następujące działy problemowe: 1.Podmioty i organizacja zzl, 2. Strategie i procedury, 3. Zatrudnianie i zwalnianie, 4. Ocena pracy, 5. Wynagradzanie, 6. Rozwój kapitału ludzkiego, 7. Społeczna odpowiedzialność biznesu, 8. Efekty,  9. Największe osiągnięcie w dziedzinie zzl w ostatnim roku. Etap ten zamyka ocena ekspercka ankiet (punktowa – wg przygotowanego klucza). Odpowiednia liczba punktów oznacza wysoki poziom zzl w firmie uprawniający do uczestnictwa w drugim etapie, w którym ma miejsce audyt firmy przeprowadzany przez niezależnych ekspertów (pracowników naukowych specjalizujących się w dziedzinie zzl i mających kontakt z praktyką). Celem audytu jest weryfikacja oraz poszerzenie informacji zawartych w ankiecie nadesłanej w I etapie. Po ogłoszeniu wyników uczestnicy otrzymują raporty podsumowujące ich dokonania na tle innych uczestników oraz na tle laureatów.


Na podstawie informacji uzyskanych w obu etapach postępowania konkursowego Komitet Oceniający analizując ankiety samooceny oraz szczegółowe raporty audytorów przygotowuje listę firm rekomendowanych do grona Laureatów danej edycji konkursu. Po uzyskaniu rekomendacji od Komitetu Oceniającego Kapituła Nagrody wyłania Laureatów Konkursu.


W skład Komitetu Oceniającego wchodzą eksperci w dziedzinie zzl reprezentujący środowiska naukowe i praktyków oraz firmy, które zdobyły złotą oraz szafirową statuetkę Lidera w poprzednim roku kalendarzowym. Zapewnia to transparentność działań IPiSS, co z uznaniem podkreślają uczestnicy posiedzeń. Kapituła Nagrody skupia autorytety w świecie biznesu – reprezentantów ważnych instytucji wpierających działania związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim.


Konkurs zamyka uroczysta gala wręczenia nagród, poprzedzona zawsze częścią merytoryczną – seminarium poświęconym aktualnym problemom i wyzwaniom zzl.


Każda edycja Konkursu kończy się podsumowaniem merytorycznym w formie wielu publikacji. Są to: broszura prezentująca działania firm w sferze zzl na tle ich osiągnięć biznesowych, zawsze zawierająca artykuł naukowy, wiążący się z tematem seminarium; opracowanie omawiające najważniejsze przedsięwzięcia w obszarze zzl w firmach uczestniczących w bieżącej edycji Konkursu; publikacja wyników bieżącej edycji Konkursu w dwumiesięczniku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi wraz z uzasadnieniami oceny; artykuły w dwumiesięczniku „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi”, prezentujące dobre praktyki zzl stosowane przez laureatów bieżącej edycji Konkursu.


Na zwycięzców Konkursu LZZL czekają:


    • Złota Statuetka i tytuł Lidera ZZL (dla dużych firm),
    • Złoty Wawrzyn dla trzykrotnego zdobywcy tytułu Lidera ZZL (dla dużych firm),
    • Szafirowa Statuetka i tytuł Lidera ZZL (dla małych firm),
    • Szafirowy Wawrzyn dla trzykrotnego zdobywcy tytułu Lidera ZZL (dla małych firm),
    • Diamentowa Statuetka i tytuł Lidera ZZL (dla jednostek administracji publicznej),
    • Diamentowy Wawrzyn dla trzykrotnego zdobywcy tytułu Lidera ZZL (dla jednostek administracji publicznej),
    • Bursztynowe Statuetki za osiągnięcia w poszczególnych obszarach zzl,
    • Kryształowa Statuetka dla trzykrotnego zdobywcy jednej z Bursztynowych Statuetek,
    • Wyróżnienia za opracowanie nowatorskich narzędzi w dziedzinie zzl,
    • Dyplomy Laureata.
   
Wszystkie firmy i urzędy zakwalifikowane do drugiego etapu Konkursu zostają uhonorowane Certyfikatem „Profesjonalne ZZL”.


Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową Konkursu: ipiss.com.pl/konkurs-lider

 

 


Przeczytaj także: