Rynek pracy w Polsce – 3 kwartał 2017 roku

2017-10-09

 

Najwięcej pracy rekruterzy mają w województwie mazowieckim

 

Analiza ofert pracy zamieszczonych na Praca.pl w trzecim kwartale br. wskazuje, że aż 18% wszystkich ogłoszeń pochodziło z województwa mazowieckiego, z czego oczywiście znaczna większość, bo aż 60% z Warszawy. 11% udział w ogłoszeniach o pracę ogółem zanotowały województwa śląskie i małopolskie (na tym obszarze prym wiódł Kraków). Podobna liczba ofert pracy pojawiła się w województwach dolnośląskim i wielkopolskim (odpowiednio 10 i 9% całości). Ogólna liczba ofert pracy na portalu jest jednak niższa niż w analogicznym okresie 2016 roku.

 

Rynek pracownika? Nie w administracji

 

Zdecydowanie spada zainteresowanie użytkowników podjęciem nowej pracy. W Polsce mamy kilka obszarów zawodowych, w których warunki zaczynają dyktować pracownicy. Pracodawcy muszą dokładać wielu starań, żeby pozyskać wykwalifikowaną kadrę głównie w IT oraz sprzedaży i obsłudze klienta. Coraz większe trudności są również w zatrudnieniu pracowników produkcyjnych, fizycznych i kierowców. Ogłoszenia o pracę z tych obszarów zawodowych cieszą się dużo niższym niż rok temu zainteresowaniem odwiedzających portal Praca.pl.
Wprost przeciwnie jest w administracji biurowej. Osoby szukające pracy w tym sektorze niestety nie mogą przebierać w ofertach. Natomiast zainteresowanie ofertami na stanowisko specjalisty ds. administracyjnych z kwartału na kwartał rośnie. W trzecim kwartale tego roku użytkownicy Praca.pl przeglądali oferty pracy na to stanowisko znacznie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (odsłony wzrosły o blisko 40%).

 

Użytkownicy portalu Praca.pl najchętniej aplikują na oferty pracy z następujących obszarów:

  • Administracja biurowa,
  • Badania i rozwój,
  • HR/kadry.

W trzecim kwartale 2017 na jedną ofertę zamieszczoną w obszarze administracji biurowej było średnio 26 aplikacji. Odwrócił się natomiast widoczny w 2016 roku trend wzmożonych poszukiwań specjalistów ds. HR – znacząco, bo aż o 60% zmniejszyła się liczba ogłoszeń, zainteresowanie użytkowników portalu pozostało jednak na niezmiennie wysokim poziomie.

 

Obszary: budownictwo i praca fizyczna zmagają się z największymi brakami kadrowymi

 

Trend ten związany jest również z okresem wakacyjnym i zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych. Wcześniejsze kwartały pokazały jednak, że bez względu na porę roku, coraz trudniej pracodawcom jest znaleźć pracowników fizycznych i produkcyjnych. Braki kadrowe, szczególnie w budownictwie dość skutecznie uzupełniane są przez naszych wschodnich sąsiadów, jednak ofert ciągle przybywa.


Obszary zawodowe, w których najbardziej znacząco zwiększyła się ilość ogłoszeń o pracę (porównując 3 kwartał 2017 roku z analogicznym okresem w 2016 roku):

 

Administracja publiczna/służba cywilna

Ponad 20-krotnie

Budownictwo/geodezja

44%

Praca fizyczna

3%

 

Nieustannie pracodawcy poszukują również doradców klientów – wakaty pojawiają się najczęściej w handlu (szczególnie wśród znanych marek odzieżowych) i w sektorze finansowym.

 

Analiza ofert pracy zamieszczonych w 3 kwartale 2017 na Praca.pl pokazuje, że rynek, na którym warunki dyktuje pracownik, nie dotyczy wszystkich obszarów zawodowych. Są też regiony, w których o pracę jest ciągle trudno, nawet w sektorach, w których pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Ogólna tendencja jest jednak pozytywna. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spadek bezrobocia powinien być widoczny również w październiku. Skłoni to pracodawców do kierowania ofert pracy do grup, którym do tej pory najtrudniej było znaleźć zatrudnienie, czyli niedoświadczonym studentom i osobom starszym. 

 


Przeczytaj także: