Jak długo szukamy pracy?

2017-02-21

Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników jak długo szukają pracy. Wyniki napawają optymizmem – co czwartemu ankietowanemu znalezienie ostatniej pracy zajęło mniej niż miesiąc, a co piąty użytkownik portalu odpowiedział, że praca sama go znalazła.

 

Jedynie niespełna 18% badanych poświęciło na poszukiwania pracy ponad rok. Blisko 48% to osoby, które szukały pracy krócej niż rok, ale dłużej niż miesiąc.  

 

Coraz lepsza sytuacja pracowników na rynku pracy to trend widoczny już od zeszłego roku. Świadczy o tym, między innymi znaczny wzrost liczy ofert pracy na portalu Praca.pl. W 2016 roku ich liczba zwiększyła się o 64% w porównaniu z rokiem 2015.

 

Eksperci rynku pracy podkreślają też, że mamy coraz większą wiedzę jak skutecznie szukać pracy. Zaczynamy zwracać uwagę na swój wizerunek w sieci, zakładamy konta i uzupełniamy profile zawodowe na portalach rekrutacyjnych, przygotowujemy profesjonalne dokumenty aplikacyjne – podkreśla Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. Osoby, które rzetelnie przygotowują się do udziału w procesach rekrutacyjnych zdecydowanie zwiększają swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.  

 

W jakim obszarze zawodowym pracę znajdziemy najszybciej?

 

Na brak pracy nie narzekają specjaliści z obszaru IT, analitycy baz danych, pracownicy produkcyjni, kierowcy i budowlańcy. Coraz łatwiej o pracę jest też wśród księgowych i specjalistów ds. HR (szczególnie zajmujących się rekrutacjami do branży IT).

 

Prognozy dla rynku pracy na 2017 rok.

 

42% ankietowanych uważa, że sytuacja pracowników w tym roku nie zmieni się. Ponad 27% twierdzi, że pracę będzie można znaleźć szybciej niż dotychczas, a 31% zakłada scenariusz bardziej pesymistyczny – według nich o pracę będzie trudniej. A jakie są prognozy ekspertów?


Widoczny w ubiegłym roku, pozytywny trend na rynku pracy powinien utrzymać się również w tym roku – podkreśla Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl. Według prognoz gospodarczych bezrobocie będzie na podobnym do zeszłorocznego poziomie. Należy jednak pamiętać, że to trend ogólny, nie mający przełożenia na wszystkie branże. Trudniej o pracę może być w sektorze bankowości, edukacji i administracji. 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj