Kobiety na rynku pracy

2017-03-07

Równouprawnienie czy dyskryminacja?

 

Przed 8 marca portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników w jakiej sytuacji na dzisiejszym rynku pracy są kobiety. Czy mamy do czynienia z dyskryminacją? Czy Panie mają wpływ na to, jak kształtuje się ich kariera?

 

Blisko 68% ankietowanych przyznało, że w swoim otoczeniu spotkało się z przejawami dyskryminacji ze względu na płeć.

Z czego to wynika?

Z pewnością w dużej mierze to wina stereotypu kobiety, której głównym zadaniem jest dbanie o ognisko domowe, a kariera i rozwój zawodowy pozostawia na dalszym planie – podkreśla Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl - Warto zwrócić uwagę, że niektóre kobiety same postrzegają siebie przez pryzmat tego stereotypu i tym samym zamykają się na rozwój osobisty. 

 

Czy zatem kobiety mają wpływ na swoją sytuację na rynku pracy? Czy coś od nich zależy?

Większość (ponad 60%) uczestników badania stwierdziło, że zawodowa sytuacja kobiet tylko częściowo zależy od nich samych. Na niektóre rzeczy nie mają wpływu. Blisko 29% uważa jednak, że to od kobiet zależy czy będą się rozwijać, awansować i zarabiać więcej. Tylko 11% jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi.

 

Jakie są prognozy?

Blisko 17% ankietowanych uważa, że kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, a aż 50% twierdzi, że, mimo nieznacznych przejawów dyskryminacji, sytuacja poprawia się.  Eksperci portalu Praca.pl obserwują zwiększającą się aktywność zawodową Polek w wielu obszarach zawodowych. Pracodawcy coraz częściej doceniają potencjał kobiet i stawiają na ich kompetencje.Zmniejsza się też różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które, według prognoz PwC w 2021 roku osiągną ten sam poziom.

Nie ma jednego skutecznego sposobu na zażegnanie problemu dyskryminacji. Ważne jest nastawienie zarówno Panów, jak i samych Pań. Warto budować swoją markę na rynku pracy bez względu na płeć, a w oparciu o kompetencje i naturalne predyspozycje.

 

Badanie przeprowadzone przez portal Praca.pl w terminie 23.02-06.03.2017 na próbie 463 użytkowników.

 


Przeczytaj także:

Skomentuj