Najnowsze oferty pracy

  • Kierownik Zespołu Programowania

    Asseco Data Systems S.A.   śląskie    praca zdalna   dziś wygasa
    siedziba firmy: Gdańsk
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 dni
    Zadania: kierowanie zespołem programistów, czuwanie nad terminowością i efektywnością wykonywanych prac oraz jakością oprogramowania, zarządzanie różnymi grupami wytwórczymi, opracowywanie koncepcji oraz planowanie nowych modułów i funkcjonalności, optymalizacja działania...
Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca śląskie Scrum Master śląskie
Scrum Master [rekrutacja online]

NOKIA
śląskie
praca stacjonarna
rekrutacja online
1308 dni temu

Localization: Wrocław

Daily activities

We are looking for a Scrum Master to join our scrum teams focusing on 5G gNB SW development for Control Plane and User Plane components.

Your job as a Scrum Master will be to:
  • understand Scrum Values and educate the teams and organization,
  • find and highlight areas requiring improvements within the team and organization,
  • engage in delivering a high quality product,
  • support the team to reach high level of self-organization and cross-functionality,
  • support continuous integration and continuous delivery.
  • facilitating Scrum events: backlog refinement, sprint planning, daily Scrum, review, retrospective
  • providing support for Product Owner and development teams around processes, operations and tools
We work with:
  • JIRA
  • Microsoft Office suite
  • C/C++11/14/17
  • Linux
Our expectations:
  • very good understanding of Agile software development
  • very good knowledge of Scrum framework
  • experience in estimation and task planning
  • good experience with JIRA
  • experience in leading teams
  • problem solving skills
  • ability to influence without authority
  • excellent communication skills
  • fluent English, both spoken and writte