Tychy – podstawowe informacje
Tychy otrzymały prawa miejskie w 1951 r., niemniej ich dzieje sięgają wielu wieków wstecz. To ciekawe miasteczko o przemysłowym charakterze – prócz wspomnianego piwowarstwa, rozwijało się jako ośrodek hutnictwa, przemysłu papierniczego, motoryzacyjnego. Współcześnie również funkcjonuje tu wiele zakładów przemysłowych, w tym koncerny samochodowe z kapitałem zagranicznym. Ważnym pracodawcą jest też tutejsza elektrociepłownia.
Tychy to jedno z większych miast konurbacji górnośląskiej, zarówno pod względem populacji, jak i powierzchni. Liczba mieszkańców Tych wynosi około 127,6 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na 81,81 kilometra kwadratowego. Obejmuje 17 dzielnic. Tychy sąsiadują z Katowicami – żeby dostać się z nich do katowickiego Spodka, należy przejechać około 19,6 kilometra. Z Tych także niedaleko do centrum Mikołowa (11,4 kilometra), Bierunia (8,2 kilometra), Lędzin (10,1 kilometra), Pszczyny (18,4 kilometra) czy Mysłowic (18,2 kilometra).
Miejscowość znajduje się na przecięciu ważnych, ogólnopolskich arterii komunikacyjnych: drogi krajowej nr 1, drogi krajowej nr 44 i drogi krajowej nr 86. Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, lokalizacja w sąsiedztwie stolicy województwa, w okolicy o dużym stopniu zurbanizowania, bogatej w zasoby naturalne oraz cechującej się dobrze rozwiniętym zapleczem biznesowym i naukowo-badawczym – to ważne atuty tego miasta. Są one brane pod uwagę zarówno przez inwestorów, jak i specjalistów szukających pracy w województwie śląskim.
Do Tych są przypisane:
- numer kierunkowy – (+48) 32,
- kody pocztowe – od 43-100 do 43-135,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – ST.
Firmy w Tychach – dane statystyczne
Zgodnie z rejestrem REGON (stan we wrześniu 2020 r.) w Tychach prowadzą działalność łącznie 14 053 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
- 5 dużych (zatrudniających 1000 i więcej osób),
- 18 dużych (kadra rzędu 250-999 pracowników),
- 89 średnich (50-249 miejsc pracy),
- 488 małych (od 10 do 49 pracowników),
- 13 453 mikrojednostek (0-9 zatrudnionych).
Tyskie podmioty gospodarki najczęściej wybierały sekcje PKD:
- handel i naprawa pojazdów – 22,7% ogółu jednostek,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 12,6 %,
- budownictwo – 10,9%,
- przetwórstwo przemysłowe – 7,8%,
- transport i gospodarka magazynowa – 6,6%,
- opieka medyczna i pomoc społeczna – 6,6%.
Oferty pracy – Tychy
Wiele ogłoszeń o pracę w Tychach dotyczy zakładów przemysłowych, w tym motoryzacyjnych i przetwórstwa spożywczego, niemniej ogólnie rzecz biorąc tyski rynek pracy cechuje duże zróżnicowanie. Możliwości zatrudnienia dla specjalistów z różnych branż i o różnym wykształceniu obrazują wyniki badania Barometr zawodów. W 2020 r. w Tychach największe zapotrzebowanie dotyczy:
- kierowców ciężarówek,
- murarzy i tynkarzy,
- robotników budowlanych.
Braki kadrowe zanotowano między innymi w budownictwie, transporcie, gastronomii, opiece zdrowotnej, oświacie, branży hotelarskiej.
Z drugiej strony z trudnościami ze znalezieniem w Tychach pracy od zaraz muszą się liczyć:
- gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
- pracownicy administracyjni i biurowi.
Poziom bezrobocia jest w mieście bardzo niski, zarówno w porównaniu do sytuacji w województwie, jak i w całej Polsce.
Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. (GUS):
- Tychy – 3%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.