Praca Katowice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 529

 • Tłumacz języka hiszpańskiego

  Biuro Tłumaczeń SUPERTŁUMACZ®   śląskie, Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzono, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Żory, Tarnowskie Góry, Będzin, Piekary Śląskie, Racibórz  
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa   40,00 - 60,00 zł netto (+VAT)/godz.  rekrutacja online
  4 godz.
 • Tłumacz języka francuskiego

  Biuro Tłumaczeń SUPERTŁUMACZ®   śląskie, Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzono, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Żory, Tarnowskie Góry, Będzin, Piekary Śląskie, Racibórz  
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa   40,00 - 60,00 zł netto (+VAT)/godz.  rekrutacja online
  4 godz.

Praca w Katowicach

Katowice – stolica województwa śląskiego i siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – to centrum życia gospodarczego regionu i zarazem część jednego z największych ośrodków przemysłowych w kraju. Miasto stanowi doskonałe miejsce na rozwijanie kariery zawodowej, a także inwestycje biznesowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W Katowicach praca czeka na przedstawicieli wielu branż. To również miejscowość o ciekawej historii i walorach turystycznych. Nowoczesna, przyjazna, szybko rozwijająca się. Co warto wiedzieć o tym jednym z najważniejszych miast w województwie śląskim?

Stolica Górnego Śląska to ważny ośrodek administracyjny w regionie. Jest miastem na prawach powiatu (powiat grodzki Katowice). Prócz Urzędu Miasta znajdują się tu także Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląski Urząd Celno-Skarbowy wraz z delegaturą, Izba Administracji Skarbowej, urzędy skarbowe, Wojewódzki Urząd Pracy, a także Powiatowy Urząd Pracy.

Stolica województwa dzieli się na jednostki pomocnicze – zespoły dzielnic Katowic (śródmiejskie, północne, południowe, wschodnie i zachodnie). Te z kolei dzielą się na mniejsze jednostki – łącznie są 22.

Jeśli chodzi o utworzoną na terenie konurbacji Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, jest to związek obejmujący łącznie 41 gmin (w większości miast). Prócz Katowic, należą do niego między innymi miejscowości: Będzin, Bytom, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Knurów,  Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze.

Miasto Katowice, woj. śląskie

Jest to obszar, który cechuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportu naziemnego. Przez metropolię przebiegają liczne trasy europejskie i krajowe. Uzupełnia je siatka dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, które razem tworzą węzeł komunikacyjny. Możliwość szybkiego poruszania się w obrębie metropolii to szansa dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu dystrybuują swoje dobra i prowadzą działalność w obrębie całego regionu. Sprawnie działający w metropolii transport publiczny (autobusy, pociągi) i dogodne trasy drogowe ułatwiają też podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. Poszerzony rynek pracy przekłada się z kolei na możliwości znalezienia satysfakcjonującej posady w preferowanym zawodzie.

Katowice to jednak nie tylko perspektywy dla biznesu i rozwoju zawodowego. Miasto promuje się jako miejsce przyjazne do życia, stawiające na wygodę mieszkańców, wsparcie dla rodzin czy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Stolica Śląska znajduje się też w czołówce polskich miast, które przyznają najwięcej środków publicznych na rozwiązania proekologiczne – wdrażanie polityki niskoemisyjnej, wymianę niesprawnych urządzeń grzewczych, walkę z zanieczyszczeniem powietrza, zachęcanie mieszkańców do przesiadania się do transportu publicznego oraz pojazdów elektrycznych (poprzez budowę kolejnych stacji ładowania takich aut). To wszystko przekłada się na poprawę jakości życia, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców. 

Katowice – położenie geograficzne, liczba mieszkańców, komunikacja

Na mapie Polski Katowice znaleźć można w centralnej części województwa, w otoczeniu takich miast jak: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Tychy, Ruda Śląska i mniejszych miejscowości. Liczba mieszkańców Katowic wynosi ponad 293 tysiące, co czyni je najliczniejszą miejscowością konurbacji górnośląskiej. Powierzchnia miasta to z kolei ponad 164 km². Gęstość zaludnienia w całej konurbacji górnośląskiej jest wysoka. W Katowicach wynosi nieco ponad 1778 os./km².

    • Połączenia zagraniczne

Miasto i okolice oferują bardzo dobrze rozwiniętą komunikację na poziomie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Przebiegają tędy trasy europejskie: E40 (z Francji do Kirgistanu), E75 (relacja Norwegia-Kreta) oraz E462 (łącząca Polskę i Czechy).

Międzynarodowy port lotniczy w Katowicach-Pyrzowicach znajduje się w odległości około 40 kilometrów od centrum miasta. Lotnisko jest w stanie obsługiwać około 5,5 mln pasażerów rocznie (np. w 2019 r. z usług lotniska skorzystało 4 843 889 podróżnych, niemal tyle samo w 2018 r. – 4 838 149 osób). Wykonywane są stąd między innymi liczne loty czarterowe do państw europejskich i pozaeuropejskich (np. Tunezji, Egiptu, Republiki Zielonego Przylądka, Izraela, Maroko).

    • Trasy krajowe

Dostęp do rynków zbytu zapewniają również naziemne kanały dystrybucyjne – przede wszystkim autostrada A4, wiodąca w kierunku granic z Niemcami oraz z Ukrainą. Ponadto przebiegają tędy drogi krajowe nr 79, 81 i 86. W sąsiedztwie miasta przebiegają też autostrada A1 i drogi krajowe nr 1, 11, 44, 78, 88, 94, a ponadto drogi szybkiego ruchu S1 i S86.

    • Transport lokalny

W obrębie miast konurbacji górnośląskiej szybki transport zapewnia z kolei tzw. średnicówka, czyli Drogowa Trasa Średnicowa łącząca Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zabrze. Gęsta jest tu sieć dróg wojewódzkich (m.in. DW 902, 931, 934, 925 i inne). Trasy krajowe i  wojewódzkie skracają dystans między Katowicami i innymi częściami kraju.

    • Kolej

Katowice stanowią także kolejowy węzeł komunikacyjny. Pociągi odjeżdżają stąd do wszystkich większych miejscowości w Polsce, a także do miast europejskich (Drezna, Kijowa, Moskwy, Ostrawy, Wiednia, Rijeki).

    • Transport miejski

Mieszkańcy Katowic i okolic mogą poruszać się po całym obszarze metropolii autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, Tramwaje Śląskie oraz innych przewoźników.

Katowice – rynek pracy, bezrobocie, Barometr zawodów

Praca w województwie śląskim może być dobrym pomysłem dla przedstawicieli różnych zawodów, szczególnie tych związanych z przemysłem oraz branżą IT. Szukanie zatrudnienia warto zacząć od przyjrzenia się wiodącym branżom w tym regionie.

W Katowicach od zawsze królował przemysł wydobywczy oraz ciężki. Obecnie sytuacja ulega zmianie – miasto otwiera się na nowe możliwości, przede wszystkim związane z branżami motoryzacyjną, finansową. Niemniej górnictwo i hutnictwo to gałęzie przemysłu, które nadal mają ogromne znaczenie na Śląsku i generują tysiące miejsc pracy. W Katowicach stale działają huty i kopalnie węgla kamiennego.

Przemysł przetwórczy wraz z kopalniami jest filarem katowickiej gospodarki. Jednak stolica województwa śląskiego to nie tylko kopalnie. Rynek pracy w Katowicach jest zrównoważony pod względem zawodowym.

Także znaczenie nowych technologii jest coraz większe. Branża IT stanowi drugą gałąź katowickiego rynku pracy. Firmy informatyczne, teleinformatyczne, naukowo-technologiczne stale poszerzają zaplecze kadrowe. Jeśli trend się nie zmieni, Katowice przyszłości będą się kojarzyć nie z górnikiem, a z informatykiem.

Na terenie miasta wyróżnia się sektor usługowy. Firmy z branż handlowej, transportowej, nieruchomości, gastronomicznej, kosmetycznej, telekomunikacyjnej czy motoryzacyjnej dają zatrudnienie blisko jednej trzeciej mieszkańców. Najwięcej podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie Katowic reprezentuje sektor prywatny.

Do liczących się na katowickim rynku przedsiębiorców należą między innymi Tauron Polska Energia SA, Polska Grupa Górnicza, Famur SA, GK Farmacol SA, Elektrobudowa SA, Grupa 3S, Unilever i inne.

Katowice oferują szerokie możliwości inwestycyjne. Przedsiębiorcy mogą korzystać z udogodnień Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozciągającej się na powierzchni ponad 2,6 tys. hektarów. Działa tu także Euro-Centrum Park Przemysłowy wraz z Euro-Centrum Parkiem Naukowo-Technologicznym, a także Górnośląski Park Przemysłowy.

Atrakcyjna przestrzeń przystosowana do prowadzenia działalności, a także zaplecze biurowe, współpraca z ośrodkami badawczymi, możliwość pozyskania wykwalifikowanej kadry przyciągają zagranicznych i krajowych potentatów w różnorodnych dziedzinach.

O możliwości znalezienia w Katowicach pracy dodatkowej bądź stałej wiele mówi także stopa bezrobocia. Utrzymuje się w mieście na bardzo niskim poziomie. Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy, w końcu kwietnia 2022 r. wynosiła ona zaledwie 1,9%. Dla porównania, bezrobocie w województwie śląskim w tym samym okresie wynosiło 4,2%, a w całej Polsce – 5,2%.

Również na tle innych miast województwa śląskiego Katowice wypadają bardzo dobrze.

Katowice stopa bezrobocia

W wielu przypadkach możliwe jest znalezienie w Katowicach pracy od zaraz. O możliwościach zatrudnienia w mieście informuje Barometr zawodów – coroczna prognoza wykonywana na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich regionów w kraju – województw, miast wojewódzkich, powiatów, a także dla całej Polski.

Wyniki badania pokazują, że w Katowicach w 2022 r. pracodawcy mają problem ze znalezieniem spełniających warunki (np. posiadających uprawnienia, oczekiwane wykształcenie itp.) oraz chętnych do pracy specjalistów przede wszystkim z branż transportowej, budowlanej, opieki zdrowotnej, edukacyjnej oraz księgowości. Jednocześnie w mieście nie zanotowano ani jednej profesji nadwyżkowej, a zdecydowana większość zawodów znajduje się w stanie równowagi (liczba chętnych do pracy w Katowicach odpowiada mniej więcej liczbie dostępnych posad).

W dużym deficycie są w stolicy Śląska: 

 • pielęgniarki i położne, 
 • ratownicy medyczni.

Z kolei na liście zawodów deficytowych znajdują się:

 • w przetwórstwie przemysłowym, motoryzacji – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • w branży beauty – fryzjerzy, kosmetyczki, 
 • w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, 
 • w budownictwie – kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych, 
 • w opiece zdrowotnej / pomocy społecznej – lekarze, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, 
 • w oświacie – nauczyciele przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • samodzielni księgowi, 
 • pracownicy służb mundurowych,
 • specjaliści administracji publicznej. 

Studia Katowice – najczęściej wybierane kierunki studiów

W stolicy województwa śląskiego znajduje się kilkanaście uczelni wyższych – są to zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Do najbardziej prestiżowych, chętnie wybieranych przez studentów należą:

 • Uniwersytet Śląski, 
 • Politechnika Śląska,
 • Śląski Uniwersytet Medyczny, 
 • Uniwersytet Ekonomiczny, 
 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki,
 • Akademia Sztuk Pięknych.

Zgodnie z informacją resortu nauki, do najchętniej wybieranych kierunków studiów w roku akademickim 2021/2022 należały: informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, prawo, ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo, pielęgniarstwo. Jeśli chodzi o Katowice, wyniki są podobne. Kandydaci najczęściej wybierali: kierunek lekarski, filologię angielską, psychologię, kierunek lekarsko-dentystyczny, prawo, fizjoterapię oraz finanse i rachunkowość. 

Praca dla studenta Katowice

Katowice to miasto studentów. Młodzi ludzie zasilają lokalny rynek zatrudnienia i do nich kierowana jest ogromna liczba ofert od lokalnych pracodawców. Wiele firm łowi nowe talenty, dla innych zatrudnienie osoby pobierającej naukę to po prostu oszczędność, kolejne stawiają na energię młodych ludzi, ich pomysłowość i entuzjazm, jaki wnoszą do grupy. Praca dla studenta czeka w Katowicach w bardzo wielu dziedzinach. Przeglądając ogłoszenia, warto zwrócić uwagę na takie zwroty jak: status studenta, elastyczny grafik, praca weekendowa, możliwość poznania branży od podstaw.

Praca dorywcza Katowice

Atrakcje turystyczne Katowic i miejsca związane z rozrywką, jak słynny katowicki spodek czy postindustrialna część miasta – Nikiszowiec, przyciągają każdego roku tysiące przyjezdnych. Oferty pracy w Katowicach w turystyce, rekreacji czy branży gastronomicznej są szczególnie atrakcyjne dla osób szukających sezonowego lub dorywczego zajęcia. 

Katowice – średnie wynagrodzenie

O sytuacji gospodarczej w województwie śląskim na tle innych regionów w Polsce wiele mówi również poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (dane z I kwartału 2022 r.) w Polsce wynosiło ono 6235,22 zł brutto. W porównaniu z tą wartością Górny Śląsk wypada nieźle – przeciętne wynagrodzenie w województwie śląskim w badanym okresie było równe 6488,21 zł brutto.

Firmy Katowice

Katowice to kilkadziesiąt tysięcy firm różnej wielkości, w tym kilkadziesiąt dużych i międzynarodowych koncernów, które pobudzają gospodarczo region. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z kwietnia 2022 r.) na terenie miasta działają 52 093 podmioty gospodarki narodowej. 21 (w tym 11 z sektora prywatnego) deklaruje zatrudnienie od 1000 osób wzwyż. 84 kolejne obejmują kadrę rzędu 250-999 pracowników (wśród nich są 52 prywatne firmy). Bardzo liczną grupę tworzą podmioty średniej wielkości (50-249 zatrudnionych) – łącznie 403, w tym 281 przedsiębiorstw z sektora prywatnego. Pozostałe to małe i mikrojednostki.

Warto zwrócić uwagę także na sekcje PKD, które najczęściej wybierały osoby prowadzące działalność w Katowicach. 20,1% wszystkich podmiotów to firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów. 14,2% prowadzi działalność profesjonalną, naukową i techniczną, a 8,5% to przedsiębiorstwa budowlane. Liczne są także podmioty z branży opieka zdrowotna i pomoc społeczna (8,3%) oraz prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości (7,8%). 5,7% podmiotów gospodarki narodowej zlokalizowanych w Katowicach zajmuje się przetwórstwem przemysłowym. Zakłady górnicze stanowią 0,2% wszystkich jednostek.

Wrocław - sekcje PKD

PUP KATOWICE

Osoby szukające zatrudnienia mogą zwrócić się o wsparcie do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach.

    • Adres: Pośpiecha 14, 40-852 Katowice
    • Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek od 7:30 do 15:30
    • Telefony:
        ◦ (+48) 32 258 84 50
        ◦ (+48) 32 47 98 501
        ◦ (+48) 32 47 98 502
        ◦ (+48) 32 47 98 503
    • E-mail:
        ◦ sekretariat@pup.katowice.pl
        ◦ e-mail: ofertypracy@pup.katowice.pl

W mieście znajduje się także siedziba Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

    • Adres: 40-048 Katowice, ul. Kościuszki 30
    • Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek od 7:30 do 15:30
    • Telefony:
        ◦ Centrala:
            ▪ (+48) 32 757 33 60,
            ▪ (+48) 32 757 33 01
        ◦ Kancelaria:
            ▪ (+48) 32 757 33 79
    • Fax: +48 32 757 33 62
    • E-mail:
        ◦ wup@wup-katowice.pl,
        ◦ kawu@praca.gov.pl


Źródła: Barometr zawodów, GUS, Urząd Statystyczny w Katowicach, Ministerstwo Edukacji i Nauki – Informacja o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2021/2022 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki (gov.pl)

Szukaj pracy w mieście