Praca Katowice Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 1073

Praca w Katowicach

Katowice – stolica województwa śląskiego i siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – to centrum życia gospodarczego regionu i zarazem część jednego z największych ośrodków przemysłowych w kraju. Miasto stanowi doskonałe miejsce na rozwijanie kariery zawodowej, inwestycje biznesowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W Katowicach praca czeka na przedstawicieli wielu branż. To również miejscowość o ciekawej historii i walorach turystycznych. Nowoczesna, przyjazna, szybko rozwijająca się. Co warto wiedzieć o tym jednym z najważniejszych miast na Śląsku?

Katowice na mapie Polski znaleźć można w centralnej części województwa, w otoczeniu takich miast jak: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Tychy, Ruda Śląska i mniejszych miejscowości.

Liczba mieszkańców Katowic wynosi ponad 293 tysiące, co czyni je najliczniejszą miejscowością konurbacji górnośląskiej. Znaczna jest tu również gęstość zaludnienia – około 1799 osób na kilometr kwadratowy. Powierzchnia miasta wynosi z kolei ponad 164 kilometry kwadratowe.

Miasto wypada najlepiej pod względem gospodarczym na tle województwa śląskiego. Ma na to wpływ zarówno niska stopa bezrobocia, jak i mnogość różnorodnych ofert pracy w wielu branżach. Wskaźniki przyczyniają się nie tylko do dalszego rozwoju gospodarki, ale także ma wpływ na jakość i szybkość znalezienia zatrudnienia.

W Katowicach od zawsze królował przemysł wydobywczy oraz ciężki. Obecnie sytuacja nieco uległa zmianie – miasto otwiera się na nowe możliwości, przede wszystkim związane z branżą technologiczną, motoryzacyjną, finansową. Niemniej górnictwo i hutnictwo to gałęzie przemysłu, które nadal mają ogromne znaczenie w regionie i generują tysiące miejsc pracy. W mieście stale działają huty i kopalnie węgla kamiennego.

Przemysł przetwórczy wraz z kopalniami to filar katowickiej gospodarki. Jednak stolica województwa śląskiego to nie tylko kopalnie. Rynek pracy w Katowicach jest zrównoważony pod względem zawodowym.

Choć region niezmiennie kojarzy się przemysłem, znaczenie nowych technologii nabiera tempa. Branża IT stanowi drugą gałąź katowickiego rynku pracy. Firmy informatyczne, teleinformatyczne, naukowo-technologiczne stale poszerzają zaplecze kadrowe. Jeśli trend się nie zmieni, Katowice przyszłości będą się kojarzyć nie z górnikiem, a z informatykiem.

Na terenie miasta wyróżnia się sektor usługowy. Firmy z branż handlowej, transportowej, nieruchomości, gastronomicznej, kosmetycznej, telekomunikacyjnej czy motoryzacyjnej dają zatrudnienie blisko jednej trzeciej mieszkańców. Najwięcej podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie Katowic stanowi sektor prywatny.

Turystyczne atrakcje Katowic, a także miejsca związane z rozrywką, jak słynny katowicki spodek czy postindustrialna część miasta – Nikiszowiec, przyciągają każdego roku tysiące przyjezdnych. Oferty pracy w Katowicach w turystyce, rekreacji czy branży gastronomicznej są szczególnie atrakcyjne dla osób szukających sezonowego lub dorywczego zajęcia, na przykład studentów pobierających naukę na uniwersytecie w Katowicach i innych tutejszych uczelniach wyższych.

Inwestorzy korzystają z udogodnień Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozciągającej się na powierzchni ponad 2,6 tys. hektarów. Atrakcyjna przestrzeń pod względem inwestycyjnym przyciąga zagranicznych i krajowych potentatów w różnorodnych dziedzinach.

Miasto i okolice oferują nie tylko nowoczesną infrastrukturę, ale również bardzo dobrze rozwiniętą komunikację pod względem lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym. Lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach znajduje się w odległości około 30 kilometrów od centrum miasta. Dostęp do rynków zbytu zapewniają również naziemne kanały dystrybucyjne – przede wszystkim autostrada A4, wiodąca w kierunku granic z Niemcami oraz z Ukrainą. Miasto stanowi prawdziwy węzeł komunikacyjny o znaczeniu nie tylko krajowym, ale i kontynentalnym – dość wspomnieć o przebiegających tędy trasach europejskich: E50, E75, E462.

Drogi krajowe, wojewódzkie, trasy kolejowe skracają dystans między Katowicami i innymi częściami kraju. W obrębie miast konurbacji górnośląskiej szybki transport zapewnia z kolei tzw. średnicówka, czyli Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zabrze.

Katowice to jednak nie tylko perspektywy dla biznesu i rozwoju zawodowego. Miasto promuje się jako miejsce przyjazne do życia, stawiające na wygodę mieszkańców, wsparcie dla rodzin czy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Katowice znajdują się też w czołówce polskich miast, które przyznają najwięcej środków publicznych na rozwiązania proekologiczne – wdrażanie polityki nisko emisyjnej, wymianę niesprawnych urządzeń grzewczych, walkę z zanieczyszczeniem powietrza, zachęcanie mieszkańców do przesiadania się do transportu publicznego oraz pojazdów elektrycznych (poprzez budowę kolejnych stacji ładowania takich aut). To wszystko przekłada się na poprawę jakości życia, ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców.