Praca Sosnowiec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 305

Praca w Sosnowcu

Sosnowiec stanowi miasto na prawach powiatu leżące w województwie śląskim, w historycznej krainie Zagłębia Dąbrowskiego. Zlokalizowany we wschodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zarazem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalny w południowej Polsce. Miejscowość związana jest z przemysłem ciężkim, między innymi hutniczym i maszynowym, rozwijają się tu również inne gałęzie gospodarki.

Sosnowiec, Zagłębie, woj. śląskie

Historia Sosnowca sięga średniowiecza, niemniej jako miasto został lokowany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1902 r. Swoją nazwę Sosnowiec wziął od licznych borów sosnowych, które niegdyś porastały te tereny. 

Czy sosnowiecki rynek zatrudnienia jest korzystny dla pracownika? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarczą charakterystykę tej miejscowości. 

Sosnowiec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sosnowiec jest jednym z większych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – zajmuje powierzchnię 91,06 kilometra kwadratowego. Miasto znajduje się na Wyżynie Śląskiej. Przepływają przez niego rzeki – Biała Przemsza, Czarna Przemsza oraz Brynica. 

Liczba mieszkańców Sosnowca wynosi niespełna 200 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu wysoka, to niecałe 2200 osób na kilometr kwadratowy. 

Do Sosnowca są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • kody pocztowe – od 41-200 do 41-225, 
 • oznaczenie rejestracji samochodów – SO. 

Sosnowiec (śląskie) otaczają takie miasta jak Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Będzin, Katowice, Mysłowice, Jaworzno. Jest to obszar o wysokim stopniu zurbanizowania, cechujący się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową, zapewniającą sprawne poruszanie się po całym obszarze metropolii. Sosnowiec, leżący na jej wschodnim skraju, w pobliżu granicy województwa, stanowi zarazem bramę do małopolskich rynków zbytu. 

Przez Sosnowiec przebiegają ważne trasy krajowe i regionalne, między innymi:

 • droga ekspresowa S1 (zapewnia połączenie między portem lotniczym Katowice-Pyrzowice z granicą polsko-słowacką Zwardoń-Skalité), 
 • droga krajowa 94 (przecina województwa południowej Polski, od granicy z Niemcami Zgorzelec-Görlitz do granicy z Ukrainą Korczowa-Krakowiec), 
 • droga krajowa 79 (łączy Warszawę i Kraków), 
 • droga krajowa S86 (zapewnia połączenie między częściami metropolii leżącymi w historycznym Zagłębiu oraz na Górnym Śląsku). 

Ten jeden z ważnych ośrodków miejskich Zagłębia rozwija się jako nowoczesne miasto, w którym można znaleźć zatrudnienie w różnych branżach. Warto jednak pamiętać, że Sosnowiec to zarazem miejscowość, która ma sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o formy spędzania wolnego czasu, zwiedzania, uprawianie sportu i rekreacji, ofertę kulturalną. 

Na terenie miasta, nad Czarną Przemszą, znajduje się Zamek Sielecki, budowla datowana na około XV wiek. Ponadto możemy tu zobaczyć cztery pałace – szczególnie okazale prezentują się dwa należące niegdyś do rodu Schönów. Na uwagę zwraca także inna dawna rezydencja szlachecka, Dwór Mieroszewskich, a także katedra w Sosnowcu pw. Wniebowzięcia NMP czy Cerkiew Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.

Rynek pracy, oferty pracy – Sosonowiec

Jak wspomniano na wstępie, Sosnowiec to jeden z ważnych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto obejmuje Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działa tutaj także Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny. Otoczenie biznesu, tereny uzbrojone i przygotowane do prowadzenia działalności, zaplecze naukowo-technologiczne, dostęp do wykwalifikowanej kadry, ulgi podatkowe i wreszcie bardzo dobra lokalizacja wraz z rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną – to wszystko zachęca przedsiębiorców do otwierania firm w Sosnowcu i okolicy. 

Zgodnie z REGON (stan we wrześniu 2020 r.) w mieście zarejestrowane są łącznie 22 212 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 4 duże, zatrudniające co najmniej 1000 pracowników, 
 • 21 dużych o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 137 średnich, o stanie zatrudnienia 50-249 osób, 
 • 633 małe, tworzące od 10 do 49 miejsc pracy, 
 • 21 417 mikropodmiotów, do 9 zatrudnionych.  

Sosnowiec tradycyjnie związany jest z przemysłem ciężkim, ale współcześnie cechuje go różnorodność gospodarcza. Najwięcej w mieście jest jednostek zajmujących się:

 • handlem hurtowym, detalicznym lub naprawą pojazdów – 6299, 
 • budownictwem – 2388, 
 • działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną – 2249, 
 • przetwórstwem przemysłowym – 1644.

Rynek pracy w województwie śląskim słynie z szerokich możliwości, szczególnie dla specjalistów z wykształceniem technicznym. O dobrych perspektywach na podjęcie zatrudnienia świadczy też niskie bezrobocie na śląsku, znacznie poniżej średniej krajowej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Jak na tym tle wypada Sosnowiec? W tym samym okresie stopa bezrobocia wynosiła w mieście 6,8%, przekraczała zatem nieco wartość obliczoną dla kraju.

PUP Sosnowiec

Osoby bezrobotne mogą korzystać z pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innych form wsparcia ze strony PUP w Sosnowcu. We wrześniu 2020 r. było w nim zarejestrowanych 4,9 tys. osób. 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu
  Adres: ul. Rzeźnicza 12, 41-200 Sosnowiec
  E-mail: kaso@praca.gov.pl, info@pup.sosnowiec.pl
  Telefon: (32) 2978700