Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty

Praca Bielsko-Biała Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 393

Praca w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała na mapie Polski zajmuje miejsce w województwie śląskim, a dokładniej w jego południowej części. Miasto rozciąga się nad rzeką Białą, jest ważnym centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym Podbeskidzia. Ma długą historię, choć formalnie powstało w 1951 r. z połączenia dwóch miast – Bielska na Śląsku Cieszyńskim oraz Białej Krakowskiej. Jakie atrakcje w Bielsku-Białej czekają na turystów i co ma do zaoferowania to miasto stałym mieszkańcom? Czym charakteryzuje się lokalny rynek pracy i w jakich branżach z łatwością można znaleźć ogłoszenia o pracę?

Zacznijmy od garści statystyk i danych liczbowych, które charakteryzują miasto Bielsko-Biała. Liczba mieszkańców wynosi ponad 171 tys., powierzchnia miejscowości to 124,51 kilometrów kwadratowych, a podział administracyjny obejmuje 30 osiedli. Stopa bezrobocia, wg danych udostępnionych przez Powiatowy Urząd Pracy, w mieście wynosi 2,3%, w województwie to 4,5%, a w całej Polsce – 6,0% (dane na maj 2020). Sytuacja na rynku pracy jest zatem bardzo korzystna, a samo bezrobocie dotyka małego procenta bielszczan.

Położenie miasta sprawia, że chętnie spoglądają w jego kierunku inwestorzy, także ci z zagranicznym kapitałem. A to za sprawą m.in. bliskiej odległość od Krakowa (126 km), konurbacji górnośląskiej oraz granic z Czechami i Słowacją, a także położenia na skrzyżowaniu kanałów transportowych E75 i E462 o znaczeniu międzynarodowym. W mieście znajduje się także istotny w województwie węzeł drogowy – biegną tu drogi krajowe, wojewódzkie i droga ekspresowa.

Bielsko-Biała ma więc transgraniczny potencjał i śmiało z niego korzysta. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na prowadzenie biznesu właśnie tutaj, mają do dyspozycji obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej działają duże firmy reprezentujące branże: motoryzacyjną, lotniczą, metalową, budowlaną, tworzyw sztucznych oraz usług księgowych. Dają pracę łącznie ponad 4 tys. osób.

Nieco mniejsze przedsięwzięcia wspierają Park Przemysłowo-Technologiczny, a także Beskidzki Inkubator Technologiczny. Celem działań tych instytucji jest tworzenie dogodnych warunków do prowadzenia biznesu, zwłaszcza w obszarze nowych technologii i innych innowacyjnych branż.

Jak zostało wspomniane, bezrobocie w mieście jest niskie. Co ma zatem do zaproponowania Bielsko-Biała? Oferty pracy, zgodnie z badaniem Barometr zawodów, bez problemu powinni znaleźć tu kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zwłaszcza ci, którzy mają doświadczenie, znają język obcy i są gotowi do wyjazdów w delegacje. To jednak niejedyna deficytowa profesja. Łącznie w Bielsku-Białej jest aż 46 grup takich zawodów. Wśród nich zarówno te wymagające wyższego wykształcenia i wysokich kwalifikacji, jak i reprezentowane przez osoby z wykształceniem zawodowym, technicznym czy pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych.

W badaniu wskazano także kilka zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę dostępnych ofert pracy. W takiej sytuacji są bielscy biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy ds. techniki dentystycznej. Problemy ze znalezieniem pracy w wymienionych dziedzinach w największym stopniu wynikają z tego, że co roku na rynek pracy wkraczają kolejni absolwenci, natomiast miejsc pracy nie przybywa.

Bielsko-Biała to także miasto przyjazne studentom. Działa tu publiczna Akademia Techniczno-Humanistyczna z pięcioma wydziałami (Wydział Humanistyczno-Społeczny, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Budowy Maszyn i Informatyki, Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska, Wydział Zarządzania i Transportu) oraz kilka niepublicznych szkół wyższych. Tutejsze uczelnie oferują kształcenie na wielu perspektywicznych kierunkach, po których można znaleźć satysfakcjonującą pracę w okolicy. Młodzi ludzie chętnie obierają za swój studencki kierunek Bielsko-Białą. Zachęca do tego nie tylko bogata oferta edukacyjna, mnogość inwestycji i wolnych miejsc pracy w mieście, ale także jego kulturalne i przyrodnicze walory.

Ten nowoczesny ośrodek przemysłowo-handlowy ma do zaoferowania komfortowe warunki życia i ciekawe możliwości spędzania czasu wolnego. Władze Bielska-Białej starają się także wypromować region jako atrakcyjny kierunek urlopowy. Turyści mają tu sporo do zobaczenia. Wiele jest zabytków, reprezentujących różne style architektoniczne, głównie pochodzących z XIX wieku, kiedy miasto było jeszcze dwoma osobnymi miejscowościami, prężnie się rozwijającymi, o dużym znaczeniu przemysłowym.

Będąc w okolicy, warto zobaczyć Rynek i uliczki Starego Miasta, zamek książąt Sułkowskich, Dom Tkacza, Starą Fabrykę, katedrę św. Mikołaja czy teatr w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja. Najmłodsi zwiedzający z pewnością docenią napotkane na spacerze po mieście postaci z bajek wyprodukowanych w tutejszym studiu filmów rysunkowych. Kolekcja pomników wciąż się powiększa, jak dotąd na bajkowym szlaku spotkać można Bolka i Lolka, Reksia oraz Pampaliniego łowcę zwierząt z hipopotamem.