Zabrze (śląskie) – podstawowe dane
Zabrze ma status miasta na prawach powiatu, znajduje się w województwie śląskim. Miejscowość pełni funkcję centrum administracyjnego. Znajdują się w Zabrzu urząd miasta, urząd pracy, urząd skarbowy, inne urzędy i placówki użyteczności publicznej.
- Urząd Miejski w Zabrzu
Adres: ul. Powstańców Śląskich 5-7, 41-800 Zabrze
Telefon: 32 37-33-300
- Urząd Skarbowy w Zabrzu
Adres: Bytomska 2, 41-800 Zabrze
Telefon: 32 277 76 00
- Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu
Adres: plac Krakowski 9, 41-800 Zabrze
Telefon: 32 277 90 00
Numer kierunkowy do Zabrza to (+48) 32, a oznaczenie rejestracji pojazdów – SZ. Żeby nadać do miasta przesyłkę, należy wybrać właściwy kod pocztowy z przedziału 41-800 – 41-820.
Jest to duże miasto, zarówno pod względem populacji, jak i powierzchni. Liczba mieszkańców wynosi ponad 172 tys. osób. Miejscowość zajmuje teren o wielkości 80,40 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest tu wysoka, bliska 2144 osób na kilometr kwadratowy.
Zabrze cechuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa – miasto jest w istocie prawdziwym węzłem komunikacyjnym. Sprawną komunikację w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii gwarantuje między innymi wiodąca tędy Drogowa Trasa Średnicowa (DW 902). Południowe rubieże miasta przecina autostrada A4, przez centralną część przebiega droga krajowa nr 88. W północnej części Zabrza natomiast znajduje się węzeł drogowy, w którym łączą się autostrada A1, droga krajowa 78 i droga krajowa 94. W miejscowości funkcjonuje także transport kolejowy. Z Zabrza do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach są 34 kilometry.
Zabrze leży w centralnej części obszaru metropolitalnego, w bliskim sąsiedztwie Gliwic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór. By dostać się z centrum miasta do katowickiego Spodka, trzeba pokonać trasę o długości około 22 kilometrów.
W Zabrzu nie brakuje ciekawych miejsc, zabytków, rozległych terenów zielonych. Do atrakcji Zabrza należą między innymi Miejski Ogród Botaniczny, Muzeum Górnictwa Węglowego, liczne zabytki poprzemysłowe, jak budynki Kopalni Luiza, kopalni Guido i kopalni Concordia, a także zabudowa dawnych osiedli robotniczych (m.in Borsigwerke z domami z XIX w.). Warto zwrócić też uwagę na wieżę ciśnień należącą do kompleksu Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Do unikatowych zabytków Zabrza należy też Stalowy Dom z pierwszej połowy XX w., wykonany z prefabrykatów. W miejscowości bez wątpienia jest co zwiedzać, a jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza?
Zabrze – firmy i obszary rozwoju gospodarczego
Miejscowość leży w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i jej rozwój od końca XVIII wieku do niedawna był ściśle związany z przemysłem wydobywczym i hutniczym. Współcześnie odchodzi się w mieście od tej gałęzi przemysłu. Duże znaczenie nadal mają zakłady przemysłowe z różnych branż, niemniej prężnie rozwija się też branża nieruchomości, budownictwo i handel. Zabrze przyciąga inwestorów z uwagi na strategiczną lokalizację, dobre połączenia drogowe dające dostęp do szerokich rynków zbytu i inne udogodnienia, gwarantowane na przykład w ramach Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W mieście, zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) funkcjonuje łącznie 17 179 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 18 dużych jednostek (3 państwowe zakłady deklarują stan zatrudnienia powyżej 999 pracowników), 133 średnie (50-249 zatrudnionych), 477 małych (10-49 pracowników) i 16 551 mikrojednostek (0-9 zatrudnionych).
Zabrze – praca, bezrobocie
Zabrze to duży rynek pracy, w którym oferty zatrudnienia kierowane są do pracowników z różnych branż. Pracodawcy szukają specjalistów do zakładów produkcji przemysłowej, wykwalifikowanych budowlańców, ale nie tylko. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów 2020 największe braki kadrowe dotyczą:
- fryzjerów,
- krawców i pracowników produkcji odzieży,
- pracowników służb mundurowych.
Zgodnie z badaniem zapotrzebowania na rynku pracy, praca w Zabrzu czeka też na sprzedawców, agentów ubezpieczeniowych, kelnerów, kierowców autobusów, magazynierów, pracowników ds. techniki dentystycznej i wielu innych specjalistów.
Z kolei mniejsze szanse na pracę w Zabrzu od zaraz mają przedstawiciele zawodów nadwyżkowych. W 2020 r. są to:
- dziennikarze i redaktorzy,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych,
- graficy komputerowi,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- pedagodzy,
- pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
- psycholodzy i psychoterapeuci,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.
Poziom bezrobocia w mieście jest zbliżony do średniej ogólnopolskiej. Zgodnie z danymi GUS-u stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wynosiła:
- w Zabrzu – 6,7%,
- w woj. śląskim – 4,8%.
- w Polsce – 6,1%.