Zobacz więcej ofert pracy
Praca.pl Praca śląskie
Specjalista w Biurze Zarządzania Świadectwami Pochodzenia i Limitami Emisji

TAURON Polska Energia S.A.
śląskie
praca stacjonarna
5519 dni temu

Ogłoszenie numer: 65046, z dnia 2009-05-06

spółka powstała w grudniu 2006 roku, a faktycznie rozpoczęła działalność 9 maja 2007 roku, kiedy – zgodnie z rządowym „Programem dla elektroenergetyki” - wniesiono do niej akcje: EnergiiPro SA, Enionu SA, Południowego Koncernu Energetycznego SA i Elektrowni Stalowa Wola SA. TAURON jest podmiotem obejmującym swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Spółka jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii zarówno dla klientów korporacyjnych, jaki indywidualnych.

Miejsce pracy: śląskie

Nr Ref.: 3_04_2009

Opis stanowiska

  • wyznaczanie tzw. Linii bazowej, czyli wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych w ciągu okresu rozliczeniowego;
  • analiza ww. wielkości emisji pod kątem przydzielonych w KPRU uprawnień do emisji CO2 dla spółek Grupy TAURON;
  • analiza możliwości działań zewnętrznych celem wykorzystania innych elastycznych mechanizmów;
  • wyznaczanie kosztów krańcowych redukcji emisji;
  • współudział w opracowywaniu strategii dla spółek Grupy w Systemie Handlu Emisjami na każdy okres rozliczeniowy oraz dokonywanie jej korekty raz do roku, ze szczególnym uwzględnieniem celów emisyjnych, wyborów środków realizacji, identyfikacji barier;
  • współudział w przygotowywaniu operacyjnego projektu strategii zarządzania portfelem uprawnień, w tym: analiza rynku, wyliczenie aktualnej linii bazowej, określenie warunków brzegowych cen, po których może być dokonywany obrót uprawnieniami, określenie rodzajów instrumentów, na których dokonywane będą transakcje, określenie sposobów dokonywania transakcji (broker, giełda, umowy bezpośrednie, oddanie portfela uprawnień w zarządzanie itp.), wskazanie i opracowywanie rodzajów umów do transakcji, wskazanie rodzajów transakcji, kontrola i gromadzenie informacji na temat ilości energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii;
  • handel uprawnieniami do emisji CO2 oraz jednostkami redukcji emisji i poświadczonej redukcji emisji;
  • handel prawami majątkowymi, wynikającymi ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii;
  • współpraca i koordynacja działań z innymi jednostkami organizacyjnymi w zakresie prowadzonych zadań;
  • uczestniczenie w przygotowywaniu i bieżącej aktualizacji umów na zakup / sprzedaż praw majątkowych, wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła oraz energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii;
  • realizacja dla spółek Grupy TAURON obowiązków zakupu praw majątkowych jw., w tym:
    • prowadzenie rejestru towarów giełdowych dot. Praw majątkowych, oprowadzenie wewnętrznego rejestru zakupionych i umorzonych praw majątkowych, z wyszczególnieniem cen zakupu i opłat transakcyjnych,
    • analiza i określenie rezerw finansowych związanych z realizacją obowiązku zakupu i kosztów umorzenia praw majątkowych,
    • obsługa rejestru praw majątkowych prowadzonego przez TGE SA.
  • obsługa rejestru CO2 prowadzonego przez KASHUE;
  • opracowywanie raportów i danych z obszarów działania Biura o przychodach i kosztach;
  • sporządzanie analiz z zakresu działania Biura;

Wymagania

  • Wykształcenie wyższe;
  • Minimum 3 lata pracy w branży energetycznej lub sektorze finansowym;
  • Ogólna znajomość zagadnień z zakresu energetyki;
  • Analityczne myślenie;
  • Znajomość inżynierii finansowej zwłaszcza instrumentów pochodnych;
  • Dobra znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.

Oferujemy

  • Ciekawą pracę w dynamicznym zespole
  • Atrakcyjne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia
  • Pracowniczy Program Emerytalny
  • Możliwość pracy w Spółce, która zarządza jedną z największych grup kapitałowych w sektorze energetycznym w Polsce.