Najnowsze oferty pracy

  • Regular Backend Developer

    Asseco Data Systems S.A.   Szczecin, ul. Królowej Korony Polskiej 21    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 dni
    Zadania: Rozwijanie webowej aplikacji podpisu elektronicznego oraz obiegu dokumentów w obszarze Usług Bezpieczeństwa i Zaufania (oprogramowanie SaaS o wysokich parametrach SLA) w języku Java.
Zobacz więcej ofert pracy

Backend developer

Orange Polska S.A.
małopolskie
specjalista junior / mid / senior
pełny etat
umowa o pracę
praca zdalna
780 dni temu
woj. małopolskie
Candidate profile:
  • Higher education in IT, Informatics, Telecommunications or related
  • Acts in autonomous, responsive and creative way to deliver quality work and results
  • Ability to work transversally with the group's entities on various artificial intelligence applications in many fields
  • Ability to work in a cross-functional environment and are attentive to business needs
  • Experience in software development for data engineering or AI/ML tool development in a production environment
  • Experience in advanced programming skills (Java, Python, Scala) with industrial and maintainable practices
  • Experience with DevOps or continuous deployment (Gitlab Runners, Jenkins)
  • Experience with data analytics development environments and Big Data technologies (Hadoop, Spark, Hive, Elasticsearch)
  • Knowledge of artificial intelligence algorithms and techniques (Machine Learning, Deep Learning, Tensorflow, Keras).
  • Knowledge of English at a level that allows for easy communication and preparation of technical documentation
  • Independence, initiative, result orientation, teamwork skills

Nice to have:

  • Knowledge of telecommunications networks
  • Knowledge of the basics of SQL/noSQL database systems
  • Experience in deploying cloud solutions (Docker, Kubernetes, Flexible Engine, Google Cloud Platform)
  • Experience in working with Linux and Git version control system
Team
Duties and responsibilities:

Within this team, you are more specifically in charge of the design and development of tools and solutions around AI applications as follows:

  • Assistance Orange Group's teams to package and operationalize algorithms and internal tools
  • Create demonstrators for AI functional testing purposes
  • Contribute to the development of tools and services to integrate them into Orange deployment environments
  • Contribute to and/or ensure the support of operational entities on the operational implementation of Data and AI use cases on Big Data and Cloud platforms
  • Cooperation with data engineers and data scientists to build scalable data flows and deploy your models in production
  • Cooperation with operational and business entities in the use of the developed solutions
  • Work in an international team
Benefits
  • sharing the costs of sports activities
  • private medical care
  • sharing the costs of professional training & courses
  • life insurance
  • remote work opportunities
  • corporate products and services at discounted prices
  • mobile phone available for private use
  • retirement pension plan
  • preferential loans
  • no dress code
  • extra social benefits
  • holiday funds
  • sharing the costs of holidays for kids
  • employee referral program
  • charity initiatives
Od lat znajdujemy się w pierwszej dziesiątce najlepszych pracodawców na świecie. Dostarczamy nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne, które wpływają na poprawę jakości życia milionów ludzi. Dołączając do Orange masz pewność, że Twoja praca ma znaczenie, a Twoje zaangażowanie zostanie wynagrodzone.

W procesie rekrutacji do Orange wszyscy kandydaci mają równe szanse niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia, wyznania, niepełnosprawności, orientacji seksualnej lub innej prawnie chronionej podstawy, zgodnie z obowiązującym prawem.

Poznaj

Orange

Dlaczego warto wybrać Orange?

Jako Orange Polska jesteśmy jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych, który zatrudnia pracowników do 20 różnych obszarów. Sukces firmy zawdzięczamy naszym pracownikom, którzy swoim zaangażowaniem i inicjatywą wprowadzają firmę na wyższy poziom.

Dlatego od zawsze dostarczamy możliwości rozwoju – od udziału w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych po  szkolenia wewnętrzne oraz możliwość uczestnictwa w społecznościach tematycznych.

Dzięki wspólnej pracy, otwartej komunikacji i przyjacielskim relacjom tworzymy przyszłość oraz miejsce pracy, którego częścią warto być.

Nasza siedziba główna znajduje się w Warszawie, w Miasteczku Orange, ale mamy także Miasteczka Regionalne oraz prawie 200 innych lokalizacji w całej Polsce.

Proces rekrutacji w Orange

Krok Aplikuj!
Krok Spotkajmy się!
Krok Witaj w Orange!