Praca Oświęcim

 • Murarz biały

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   małopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Norwegia
  pracownik fizyczny
  7 godz.
 • .NET Developer (DutyPlan)

  KMD Poland Sp. z o.o.   małopolskie    praca zdalna
  specjalista (mid)
  8 godz.

Praca w Oświęcimiu

Oświęcim jest położony w województwie małopolskim i stanowi siedzibę władz powiatu oświęcimskiego, a także gmin miejskiej i wiejskiej. 

Oświęcim, małopolskie

Oświęcim zajmuje powierzchnię 30 kilometrów kwadratowych (cały powiat to ponad 406 kilometrów kwadratowych). W mieście obowiązuje numer kierunkowy (+48) 33, a oświęcimskie tablice rejestracyjne mają oznaczenie KOS.

Jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? Do kogo najczęściej kierowane są w Oświęcimiu i okolicy oferty pracy? Oto kilka podstawowych informacji na temat miejscowości. 

Oświęcim – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Oświęcimia wynosi około 38 tys. osób. W całym powiecie mieszkają z kolei 153 tys. osób. Prócz Oświęcimia powiat obejmuje miasta: Brzeszcze, Chełmek, Kęty oraz Zator, a także gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka i Przeciszów. 

Położenie Oświęcimia na mapie Polski sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Z miasteczka bliżej jest do Katowic i innych miast konurbacji górnośląskiej niż do stolicy Małopolski. By dostać się z Oświęcimia do Katowic, trzeba pokonać trasę o długości 35 kilometrów, a do Krakowa – 67 kilometrów. Dystans między Oświęcimiem a Tychami wynosi 20 kilometrów, droga do Czechowic-Dziedzic ma mniej więcej 27 kilometrów, do Mysłowic 22 kilometry, do Chrzanowa 20 kilometrów, do Bierunia 12 kilometrów, a do Chełmka 10 kilometrów. Bliskość innych ośrodków gospodarczych poszerza rynek pracy i zwiększa możliwości zatrudnienia. Nie dziwi zatem, że część mieszkańców Oświęcimia znajduje zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach. 

Wysoki stopień urbanizacji stanowi również ważny atut inwestycyjny. Oświęcim jest przy tym dobrze skomunikowany z regionem. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 44 (łącząca je między innymi z Bieruniem, Tychami, Gliwicami, Zatorem, Skawiną i Krakowem). Wiodą tędy również drogi wojewódzkie nr 933 i nr 948, a także liczne drogi lokalne. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji ulgi podatkowe, tereny inwestycyjne i zaplecze biznesowe zarządzane przez Krakowski Park Technologiczny. 

Oświęcim stanowi ważne w skali światowej miejsce pamięci – każdego roku przyjeżdżają tu tysiące osób chcących zapoznać się z tragiczną historią drugiej wojny światowej. Współczesny Oświęcim to także ośrodek gospodarczy oraz centrum kulturalne w regionie. Z uwagi na bogactwo naturalne w okolicy może pełnić także funkcję doskonałego punktu wypadowego do wycieczek krajoznawczych.

Rynek pracy, oferty pracy – Oświęcim

Kto oferuje zatrudnienie w tej okolicy? Znajdziemy w Oświęcimiu firmy różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w sierpniu 2020 r.) na terenie miasta funkcjonują łącznie 4392 podmioty gospodarki narodowej. Jedno przedsiębiorstwo (sektor prywatny) deklaruje zatrudnienie minimum 1000 osób. 3 placówki – wszystkie z sektora publicznego – obejmują kadrę 250-999 pracowników. Działa tu też 41 średniej wielkości jednostek (od 50 do 249 pracowników), a także 121 małych (od 10 do 49 pracowników). Pozostałe to mikropodmioty do 9 osób (łącznie 4226). 

Warto jednak pamiętać, że są to przedsiębiorstwa i inne podmioty działające jedynie na terenie miasta. Natomiast w całym podregionie oświęcimskim jednostek gospodarczych jest znacznie więcej – 58 227, a tym aż 38 dużych i 352 średnich. 

Profil gospodarczy regionu cechuje zróżnicowanie, niemniej do ważnego obszaru działalności należą przemysł oraz handel. Na terenie miasta najwięcej przedsiębiorstw zajmuje się sprzedażą detaliczną, hurtową lub naprawą pojazdów (1035). Bardzo wiele jest też firm budowlanych (433), prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (421), związanych z obsługą rynku nieruchomości (374), przetwórstwem przemysłowym (276), transportem i gospodarką magazynową (267) oraz szeroko pojętymi usługami (329). 

Z kolei na terenie całego podregionu oświęcimskiego funkcjonuje ponad 7,6 tys. firm związanych z przemysłem, ponad 8,3 tys. przedsiębiorstw budowlanych oraz 15,2 tys. firm zajmujących się handlem i naprawą pojazdów. 

Czy trudno w Oświęcimiu o pracę? Jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza ta miejscowość? Znajdujący się w Oświęcimiu PUP w lipcu 2020 r. miał w swoim rejestrze niespełna 3,6 tys. bezrobotnych. W tym samym miesiącu stopa bezrobocia na terenie powiatu oświęcimskiego wynosiła 6,7%. W podregionie oświęcimskim wskaźnik przybrał wartość 7,2% przy około 14,7 tys. osób poszukujących zatrudnienia za pośrednictwem urzędu pracy. Są to wartości przewyższające średnią dla kraju (6,1%) i dla województwa małopolskiego (5,2%). 

To nie znaczy, że w Oświęcimiu i okolicy nie są dostępne miejsca pracy. Zapotrzebowanie na poszczególnych specjalistów obrazuje badanie Barometr zawodów. Zgodnie z tą ogólnopolską prognozą w 2020 r. w powiecie oświęcimskim największe braki kadrowe dotyczą zawodu lekarza. Spore zapotrzebowanie na poszczególnych specjalistów zgłaszają też pracodawcy z branży budowlanej, przemysłu maszynowego, drzewnego, branży transportowej i gastronomii. 

Z kolei trudno dostać w Oświęcimiu pracę biurową, związaną z administracją, obsługą turystyczną czy usługami prawnymi. Zbyt wiele jest także kandydatów do pracy z wykształceniem filozoficznym, historycznym, politologicznym i kulturoznawczym.

PUP Oświecim

Adres: ul. Wyspiańskiego 10, 32-602 Oświęcim
E-mail: poczta@pup.oswiecim.pl
Telefon: 33 842 49 07, 33 842 57 71,  33 844 41 45