Praca Tarnów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 285

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  22 godz.
 • Programista Java

  Asseco Data Systems S.A.   Tarnów praca zdalna
  siedziba firmy: Gdańsk
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  22 godz.

Praca w Tarnowie

Tarnów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Tarnów stanowi jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w Małopolsce. To miasto z charakterem, które przyciąga turystów oraz osoby celujące w oferty pracy. W Tarnowie zawsze dzieje się coś ciekawego – dowiedz się, dlaczego warto dać szansę tej miejscowości. Miasto Tarnów stanowi centrum aglomeracji tarnowskiej, w której skład wchodzą pobliskie gminy. Liczba mieszkańców Tarnowa wynosi około 107 tys. osób, a powierzchnia miasta to 72,38 km². Tarnów cechuje się długą i ciekawą historią – prawa miejskie uzyskał już w XIV w. Współcześnie miasto rozwija się jako jedna z kluczowych miejscowości przemysłowych o znaczeniu regionalnym i ogólnopolskim.

Tarnów słynie z tutejszych zakładów chemicznych, jednak do kluczowych pracodawców regionu należą też firmy prowadzące produkcję maszyn oraz z branży paliwowo-energetycznej. Z powodzeniem rozwija się tu przemysł spożywczy, budowlany, lekki – profil gospodarczy miasta jest różnorodny.

Jednak Tarnów to nie tylko rozwijająca się gospodarka z silnym sektorem przemysłowym. Stanowi ważny cel turystyczny Małopolski. Po średniowiecznej historii – a bywał tu i Kazimierz Wielki, i Jadwiga czy Władysław Jagiełło – pozostały liczne zabytki, które do dziś zachwycają i nadają urok miastu. Punktami obowiązkowymi w czasie zwiedzania jest spacer po Rynku Starego Miasta, gdzie znajduje się charakterystyczny ratusz w Tarnowie. Warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie gotyckiej, monumentalnej Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a także obejrzeć dobrze zachowane mury obronne. Wielbicieli średniowiecznych budowli z pewnością zainteresują też pobliskie ruiny Zamku w Tarnowie, znajdujące się na Górze Św. Marcina.

Tarnów to ważny ośrodek kulturalny. Stanowi przede wszystkim jedną z krajowych stolic teatru – od 1995 r. odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia organizowany przez Teatr im. Ludwika Solskiego. Teatrów oraz grup teatralnych jest w mieście więcej, podobnie jak zespołów tanecznych, muzycznych, chórów i orkiestr. Mieszkańcy mają do dyspozycji kina czy biblioteki, a Tarnowskie Centrum Kultury dysponuje różnorodną ofertą dla dorosłych i dzieci. Nie bez znaczenia jest też infrastruktura sportowa, obejmująca boiska, korty tenisowe, baseny itp. Do popularnych sportów w tym mieście należą przede wszystkim żużel i wspinaczka. Z pewnością warto wziąć pod uwagę Tarnów zarówno podczas szukania pracy dorywczej lub na stałe, jak i planując otworzenie własnego biznesu.

Nie bez znaczenia dla rozwoju tego miasta jest rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, zarówno jeśli chodzi o sieć drogową, jak i kolejową. Do tarnowskiego węzła komunikacyjnego należą przede wszystkim autostrada A4, przecinająca południową Polskę z zachodu na wschód, a także drogi krajowe nr 73 i 94. Miejscowość jest zlokalizowana pomiędzy dwoma lotniskami o zasięgu międzynarodowym: Kraków-Balice i Rzeszów-Jasionka. Dla tego miasta położonego niedaleko południowej granicy Polski naturalnymi rynkami zbytu są nie tylko te krajowe, ale również znajdujące się na terenie Słowacji, a dzięki dobrym połączeniom drogowym, także Czech i Ukrainy.

Rynek pracy, oferty pracy – Tarnów

W Tarnowie zarejestrowanych jest 12 031 podmiotów gospodarki narodowej (dane REGON z marca 2020 r.), w tym 144 średnie i aż 18 dużych przedsiębiorstw – 3 z nich zatrudniają powyżej 1000 osób. Obecność dużych zakładów przemysłowych to spora szansa dla szukających pracy w Tarnowie od zaraz, w szczególności specjalistów w dziedzinach inżynieryjnych, pracowników produkcji, osób po technikach i szkołach branżowych, którzy mają uprawnienia do obsługi maszyn i urządzeń. Ponad jedna trzecia mieszkańców pracuje w przemyśle i budownictwie, a wśród mężczyzn odsetek ten jest bliski 50%. Ważnym sektorem tutejszej gospodarki są również usługi. W mieście funkcjonują dwie duże galerie handlowe, a ponadto centra handlowe, liczne sklepy, dyskonty. Z powodzeniem można rozwijać działalność w zakresie napraw np. pojazdów, edukacji czy transportu. W Tarnowie pracę w sektorze usługowym wykonuje jedna piąta Tarnowian i jedna czwarta Tarnowianek.

Zróżnicowanie gospodarcze przekłada się na stosunkowo szeroki wachlarz zawodów deficytowych w tej miejscowości. Z brakami kadrowymi borykają się zakłady przemysłowe (do deficytowych profesji należą np. operatorzy i monterzy maszyn, konstrukcji stalowych itp., inżynierowie elektrycy). Niedostatek chętnych do pracy dotyczy też firm zajmujących się nowymi technologiami (brakuje programistów, administratorów witryn internetowych), z branż transportowej, kosmetycznej, budowlanej czy logistycznej. Praca w Tarnowie dla młodzieży czeka przede wszystkim w charakterze sprzedawców, portierów, magazynierów, kelnerów, opiekunek czy sprzątaczy.

Jeśli chodzi o inwestycje, Tarnów oferuje wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Tarnowskiego Klastra Przemysłowego – Strefy Aktywności Gospodarczej. Inwestorzy mają do dyspozycji około 90 ha dobrze skomunikowanych, uzbrojonych terenów, ulgi podatkowe i przywileje specjalnej strefy ekonomicznej. W Tarnowie działa Inkubator Przedsiębiorczości, w ramach którego możliwy jest wynajem powierzchni na preferencyjnych warunkach, a także Park Przemysłowy Mechaniczne.

PUP Tarnów:

Adres: plac gen. J. Bema 3, 33-100 Tarnów
E-mail: krta@praca.gov.pl up@up.tarnow.pl
Telefon: 14 68 82 300