Praca Nowy Targ

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 397

Praca w Nowym Targu

Nowy Targ – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowy Targ to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Jest ośrodkiem administracyjnym – stanowi siedzibę władz powiatu nowotarskiego i gminy wiejskiej. Miasto cechuje długa i ciekawa historia, liczne atrakcje turystyczne, a także dogodna lokalizacja korzystnie wpływająca na rozwój gospodarczy. Czym wyróżnia się ta miejscowość na tle innych miast województwa małopolskiego? Kto może bez większych problemów znaleźć w Nowym Targu pracę? Oto kilka podstawowych informacji na temat tej miejscowości.

Liczba mieszkańców Nowego Targu wynosi około 33,3 tys. osób. Nowy Targ (małopolskie) to historyczna stolica Podhala. Na mapie Polski należy szukać go na północ od Zakopanego i na południe od Rabki-Zdrój oraz Krakowa. Położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy Kotliny Nowotarskiej, w otoczeniu Gorców (Karpaty Zachodnie), u zbiegu Białego Dunajca oraz Czarnego Dunajca, które łączą się w Nowym Targu w jedną rzekę – Dunajec. Są to tereny chętnie odwiedzane przez turystów. Miasto korzysta zarazem z bliskości granicy polsko-słowackiej, szczególnie, jeśli chodzi o rynki zbytu i wymianę handlową.

Rozwojowi gospodarczemu regionu sprzyja rozbudowana infrastruktura transportowa. To prawdziwy węzeł komunikacyjny, w którym zbiegają się ważne dla regionu trasy. Przez Nowy Targ przebiegają droga krajowa nr 47 (część zakopianki), początek biorą tu droga krajowa nr 49 (wiodąca do granicy), a także drogi wojewódzkie nr 957 i nr 969. Gęsta jest zarazem sieć dróg lokalnych.

Nowy Targ w ciągu wieków stanowił ośrodek handlu i miejsce działalności rzemieślników. Organizowano tu również huczne jarmarki, na które zgodę wyraził sam król Kazimierz Wielki. Właśnie ten władca przyznał miejscowości szereg przywilejów, które przyspieszyły jej rozwój, prócz wspomnianego prawa do jarmarków na przykład zwolnienia podatkowe. Po wielowiekowej historii pozostało wiele cennych zabytków. Uwagę zwraca duży rynek wraz z XIX-wiecznym ratuszem (zbudowany na miejscu poprzedniego ratusza, który spłonął w jednym z pożarów trawiących miasto). Ważne zabytki Nowego Targu to też między innymi kościół kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1346 r, najstarszy kościół Podhala, a także drewniany, XV-wieczny kościół św. Anny.

Jaki jest współczesny Nowy Targ? Pełni funkcję centrum turystycznego – stanowi zarazem cel zwiedzania, jak i punkt wypadowy do wycieczek po okolicznych szczytach. Jednocześnie rozwijają się tu przemysł, handel czy usługi. Na terenie gminy miejskiej działa łącznie 5084 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, sierpień 2020 r.).

Najwięcej (1497) jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów. Znacznie reprezentowana jest branża przetwórstwa przemysłowego – 569 podmiotów. Działają tu 522 firmy budowlane, 348 jednostek prowadzących działalność w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, 321 podmiotów deklarujących sekcję PKD: pozostała działalność usługowa. Na terenie miasta znajdziemy firmy różnej wielkości. Jeden podmiot (sektor publiczny) zatrudnia powyżej 999 pracowników. 4 firmy (sektor prywatny) deklaruje zatrudnienie rzędu 250-999 osób. Funkcjonuje tu także 38 średnich jednostek (kadra 50-249 osób), a także 156 małych (od 10 do 49 pracowników). Reszta to grupa 4885 mikrojednostek do 9 pracowników.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowy Targ

Poziom bezrobocia w powiecie nowotarskim porównywalny jest do średniej krajowej. W lipcu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 6,5% (wartość wyliczona dla kraju w tym samym okresie to 6,1%). W tym czasie w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu znajdowało się 4,5 tys. bezrobotnych.

Do kogo kierowane są najczęściej oferty pracy w Nowym Targu? Ważnych wskazówek na ten temat dostarcza prognoza Barometr zawodów wykonywana co roku na zlecenie resortu pracy. W 2020 r. nowotarscy pracodawcy mają problem z zapełnieniem wakatów przede wszystkim w handlu – najbardziej brakuje sprzedawców i kasjerów. Ponadto do zawodów deficytowych należą profesje: florysty, kierownika sprzedaży, magazyniera.

Możliwości zatrudnienia – przy jednoczesnym braku chętnych i spełniających kwalifikacje kandydatów – generuje również gastronomia (poszukiwani są kelnerzy, barmani, kucharze, piekarze i szefowie kuchni) i budowlanka (oferty dotyczą między innymi dekarzy, murarzy, operatorów różnego rodzaju sprzętu budowlanego, a także robotników bez dodatkowych kwalifikacji). Osoby z uprawnieniami bez problemu mogą dostać w Nowym Targu pracę kierowcy, nauczyciela przedmiotów zawodowych czy spawacza.

PUP Nowy Targ

Adres: ul. Szpitalna 14, 34-400 Nowy Targ
E-mail: krnt@praca.gov.pl
Telefon: centrala: (18) 266 56 91, (18) 264 93 28, (18) 264 93 48, (18) 264 93 68 sekretariat tel. (18)  264 93 88,

Szukaj pracy w mieście