Praca Bochnia

Najnowsze oferty pracy: 407

 • Specjalista ds. obsługi kontraktów

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   małopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  specjalista (mid)
  3 godz.
 • Cieśla szalunkowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   małopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny
  24 godz.

Praca w Bochni

Bochnia – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bochnia jest miejscowością znajdującą się w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Stanowi siedzibę powiatu bocheńskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Bochnia. To pełne uroku, atrakcyjne miasteczko, które stanowi ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny w, a także jeden z istotnych celów turystycznych w regionie. Jakie są największe atrakcje Bochni i okolic? Co ma do zaoferowania miasto, a także kto bez trudu znajdzie w Bochni pracę? Oto krótka charakterystyka, która pozwoli przybliżyć to jedno z najciekawszych miast województwa małopolskiego.

Bochni na mapie Polski należy szukać na Podgórzu Bocheńskim – między Wieliczką a doliną Dunajca. Przez miasto przepływa rzeka Raba. Miejscowość zajmuje powierzchnię blisko 30 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców Bochni wynosi z kolei około 29,7 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statycznycznego – lipiec 2020 r.). Do miasta przypisany jest numer kierunkowy 14 oraz kod pocztowy 32-700.

Historia Bochni jest wielowiekowa – miejscowość uzyskała prawa miejskie w połowie XIII wieku. Już w średniowieczu odkryto na tych terenach bogate złoża soli kamiennej. Wkrótce utworzono kopalnie, co napędziło rozwój Bochni. Tradycje górnicze i rzemieślnicze, wymiana handlowa z Krakowem i innymi miastami zadecydowały o niepowtarzalnym charakterze miasteczka. Najnowsze dzieje naznacza powstanie tutaj wielu zakładów przemysłowych, niemniej obecnie miasto stawia przede wszystkim na turystykę.

Funkcjonująca przez wieki w Bochni kopalnia soli zakończyła pracę w 1990 roku. Kopalnia stanowi zarazem pomnik historii i unikatową atrakcję turystyczną wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, jak również przyciąga kuracjuszy – utworzono tu bowiem uzdrowisko. Nie brakuje w Bochni atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisanych jest bardzo wiele zabytków Bochni. Do tych najbardziej charakterystycznych – prócz kopalni soli – należy XV-wieczna Bazylika pw. św. Mikołaja wraz z robiącym wrażenie drewnianą dzwonnicą z XVI w. Pełen uroku rynek zachęca do spacerów i eksplorowania miasteczka. Wokół niego znajdują się zabytkowe kamienice.

Warto zwrócić uwagę na siedzibę Muzeum im. prof. Stanisława Fischera – instytucja ta znajduje się bowiem w charakterystycznym, dawnym budynku klasztoru dominikanów. Inne ciekawe obiekty w Bochni to na przykład XIX-wieczny pomnik króla Kazimierza Wielkiego czy tak zwany Dom Bochniaków. Miasteczko przyciąga też interesującymi wydarzeniami – organizowanymi przez Miejski Dom Kultury i inne instytucje – jak Dni Bochni, Bochnia Rocks, Bieg o pierścień św. Kingi i wiele innych. Bochnia to również ważny ośrodek oświatowy w regionie – oprócz przedszkoli, szkół podstawowych i średnich znajdują się tu również szkoły wyższe i policealne, kształcące na przykład w naukach medycznych czy prowadzących kursy zawodowe.

Choć do ważnych sektorów gospodarczych Bochni należy turystyka i działalność uzdrowiskowa, w mieście działają również przedsiębiorstwa przemysłowe, handlowe, transportowe czy usługowe. Część firm funkcjonuje w ramach Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – korzysta z tutejszych gruntów i nieruchomości przystosowanych do działalności przemysłowej i usługowej.

W Bochni można znaleźć kilkadziesiąt większych zakładów przemysłowych między innymi z branży spożywczej, maszynowej, tworzyw sztucznych, budowlanej. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na 30 czerwca 2020 r.) w miasteczku działa 3649 podmiotów gospodarki narodowej. Jedna firma deklaruje zatrudnienie 1000 lub więcej pracowników, 5 utrzymuje kadrę rzędu 250-999 osób. Średnich firm (50-249 zatrudnionych) jest 37, a małych (10-49 pracowników) – łącznie 100. Pozostałe to mikropodmioty do 9 osób.

Rynek pracy, oferty pracy – Bochnia

Pomoc w znalezieniu w Bochni pracy oferuje tutejszy Powiatowy Urząd Pracy. Instytucja ta monitoruje również liczbę osób bezrobotnych w powiecie oraz ogólną sytuację na rynku pracy. Podaje między innymi, że w końcu czerwca 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim wynosiła tylko 3,8%. Bezrobocie jest tu zatem bardzo niskie i w porównaniu z całą Polską (6,0%), jak i na tle województwa małopolskiego (5,1%).

W Bochni o pracę zatem nie tak trudno – dobra sytuacja dotyczy przedstawicieli bardzo wielu zawodów. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów, przeprowadzanym co roku we wszystkich powiatach w Polsce na zlecenie resortu pracy, w powiecie bocheńskim notuje się wysokie zapotrzebowanie na przedstawicieli aż 56 grup zawodowych. Są to między innymi pracownicy z branży budowlanej, technologicznej, gastronomicznej, transportowej, finansowej i opieki zdrowotnej. Brakuje też między innymi ogrodników i sadowników, kosmetyczek czy fryzjerów. Jednocześnie ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć kłopoty nauczyciele nauczania początkowego, przedszkoli, a także przedmiotów ogólnokształcących. Zanotowano w regionie również nadwyżkę plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków. Zbyt dużo jest ponadto chętnych do podjęcia pracy w charakterze recepcjonisty lub rejestratora.

PUP Bochnia

Adres: ul. Wojska Polskiego 3, 32-700 Bochnia
E-mail: krbo@praca.gov.pl, pup@powiat.bochnia.pl

Szukaj pracy w mieście