Praca Olkusz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 247

Praca w Olkuszu

Olkusz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Olkusz to miasto w południowej części Polski (województwo małopolskie), stolica powiatu olkuskiego i siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej. Miasteczko znajduje się między dwoma najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi w regionie – Krakowem oraz Katowicami. Dogodna lokalizacja pozytywnie wpływa na rozwój miasta i perspektywy rozwoju zawodowego jego mieszkańców. Czym wybija się Olkusz na tle innych miast województwa małopolskiego? Kto w szczególności powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, szukając pracy w Małopolsce? Oto krótka, społeczno-gospodarcza charakterystyka miasta.

Przede wszystkim warto pamiętać, że Olkusz to miejscowość, w której można znaleźć wiele ciekawych zabytków, miejsc do uprawiania sportu i rekreacji czy terenów do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o historyczne atrakcje Olkusza, trzeba zwrócić uwagę na monumentalną bazylikę św. Andrzeja, w której można podziwiać unikatowy eksponat – XVI-wieczne organy, jedne z najstarszych tak dobrze zachowanych w Europie. Spacerując po mieście, warto zajrzeć do Muzeum Afrykanistycznego, obejrzeć tutejsze baszty, wspiąć się na kopiec Kościuszki, czy pospacerować po rynku otoczonym przez zabytkowe kamieniczki.

Jak dużym miastem jest Olkusz? Liczba mieszkańców wynosi około 35,2 tys., z kolei powierzchnia miejscowości to 25,65 kilometrów kwadratowych. Żeby dodzwonić się do miejscowości, trzeba wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Przesyłki adresuje się z kodem pocztowym 32-300. Z kolei rejestracje tutejszych samochodów mają oznaczenie KOL.

Olkusz (małopolskie) jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym z regionem. Przecina je droga krajowa nr 94, zapewniając szybki dojazd do Katowic (odległość 44 kilometrów) i do Krakowa (40 kilometrów).

Przez miejscowość wiedzie droga wojewódzka nr 791, początek bierze tutaj droga wojewódzka nr 783, a w sąsiedztwie także droga wojewódzka nr 773. W pobliżu miasta znajdują się też na przykład Trzebinia (dystans 19 kilometrów), Chrzanów (odległość 25 kilometrów), Dąbrowa Górnicza (29 kilometrów), Miechów (42 kilometrów).

Na terenie miasta nie ma dużych zakładów. Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) funkcjonują tu 32 średniej wielkości podmioty gospodarki narodowej (połowa należy do sektora publicznego). 147 to małe jednostki (w większości prywatne firmy), czyli takie, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Pozostałe podmioty stanowią liczną grupę mikrojednostek do 9 osób (razem 4370).

Profil gospodarczy Olkusza cechuje zróżnicowanie z przewagą sektora handlowego. Firm prowadzących sprzedaż hurtową i detaliczną, a także zajmujących się naprawą pojazdów jest tutaj 1351. Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdują się przedsiębiorstwa budowlane – 478. W Olkuszu znajdziemy też sporo podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (437), zajmujących się opieką zdrowotną i pomocą społeczną (313) czy z branży transportowej i magazynowej (268).

Tradycyjnie rozwijano na tych terenach także górnictwo cynkowo-ołowiowe. Zlokalizowana w Olkuszu kopalnia zaczęła działać w latach 70. ubiegłego wieku, a jej zamknięcie zaplanowano na 30 grudnia 2020 r. Gdzie zatem szukać w Olkuszu pracy? Ze względu na możliwość szybkiego dojazdu, wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie na terenie całego powiatu lub poza nim.

Rynek pracy, oferty pracy – Olkusz

Informacji na temat zapotrzebowania na przedstawicieli konkretnych profesji w danym regionie dostarcza badanie Barometr zawodów (wykonuje się je w każdym powiecie w Polsce na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Jeśli chodzi o Olkusz i okolice (w obrębie powiatu), braki kadrowe zgłaszane przez tutejszych pracodawców dotyczą wielu branż. Niedobór pracowników notuje na przykład produkcja przemysłowa i motoryzacja – oferty czekają na ceramików przemysłowych, diagnostów samochodowych, lakierników i blacharzy samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów mechaników, krawców i pracowników produkcji odzieży, mechaników maszyn i urządzeń, mechaników samochodowych, operatorów różnego rodzaju maszyn, na przykład do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki i innych.

Wakaty są dostępne także w budownictwie. Za mało jest wykwalifikowanych betoniarzy, zbrojarzy, cieśli, stolarzy budowlanych, inżynierów budownictwa, operatorów maszyn budowlanych, na przykład do robót ziemnych, pracowników wykończeniowych. A co z pracą biurowaą? Olkusz nie jest najlepszym miejscem do szukania zatrudnienia w administracji czy na innych stanowiskach biurowych. Okazuje się bowiem, że liczba chętnych do podjęcia podobnej pracy jest tu spora, kandydaci muszą więc liczyć się ze sporą konkurencją. Zbyt dużo na terenie powiatu jest także ekonomistów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, pedagogów, pracowników ds. ochrony środowiska i bhp oraz specjalistów technologii żywności i żywienia.

PUP Olkusz

Adres: ul. Minkiewicza 2, 32-300 Olkusz
E-mail: krol@praca.gov.pl
Telefon: 32 643-05-38, 32 641-34-02