Praca Nowy Sącz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 394

 • Construction Project Manager

  EPCM Executive Search   małopolskie  
  kierownik/koordynator / menedżer  kontrakt B2B  rekrutacja online
  7 godz.
 • Pomocnik Montera Rusztowań

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   małopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  9 godz.

Praca w Nowym Sączu

Nowy Sącz, miasto na prawach powiatu, znajduje się w województwie małopolskim. Stanowi trzeci najliczniejszy ośrodek miejski w Małopolsce. Jest kilka powodów, dla których warto wziąć pod uwagę Nowy Sącz w czasie szukania pracy w regionie. Zróżnicowana struktura gospodarcza sprawia, że stanowiska czekają w wielu branżach. Co warto wiedzieć o tym mieście przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu?

Nowy Sącz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowy Sącz stanowi jedno z najstarszych miast w regionie – prawa miejskie uzyskał pod koniec XIII w. i od tamtej pory rozwijał się jako ośrodek kupiecki, przede wszystkim dzięki strategicznemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym w kierunku Węgier. Dogodna lokalizacja przyspieszyła rozwój miejscowości i pozwoliła jej przetrwać w czasie nieraz burzliwych dziejów. Obecnie liczba mieszkańców Nowego Sącza wynosi około 80 tys. Miasto zajmuje powierzchnię 57,58 kilometrów kwadratowych. Strefa numeracyjna Nowego Sącza to 18, a tablice rejestracyjne samochodów rozpoczynają się od KN (miasto) i KNS (powiat).

Nowy Sącz to ośrodek kulturalny, zarówno podtrzymujący tradycje ziemi sądeckiej, jak i otwarty na dokonania młodych artystów. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu obok zbiorów ukazujących historię regionu wystawiane są dzieła debiutantów. Na szczególną uwagę zasługują: Sądecki Park Etnograficzny, Miasteczko Galicyjskie, Muzeum Nikifora, Dom Gotycki czy Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Miłośnicy sztuk wizualnych mogą zaglądać do kilku tutejszych galerii, a dobrej lektury – do jednej z bibliotek. W Nowym Sączu działają trzy kina, a także teatry, grupy teatralne i różnego rodzaju kluby, np. Klub Literacki „Sądecczyzna”, Radioklub SP9RNS – My Krótkofalowcy!, Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A posteriori” i inne.

Spacerując po mieście, warto przyjrzeć się zabytkowym kościołom w Nowym Sączu. Wrażenie robi pochodząca z przełomu XIII i XIV w. Bazylika kolegiacka św. Małgorzaty, w której znajdują się liczne średniowieczne dzieła sztuki. Osoby zainteresowane turystyką sakralną powinny zwrócić też uwagę między innymi na Kościół ewangelicko-augsburski Przemienienia Pańskiego. Do innych ciekawych atrakcji Nowego Sącza i okolic należą Zamek Stara Baśń, Baszta Kowalska czy Pogórze Różnowskie, jeden z ulubionych celów pieszych wycieczek nowosądeczan.

Jak spędzać w tym spokojnym mieście czas wolny? Przede wszystkim aktywnie. Nowy Sącz słynie z tradycji kolarskich – przez miasto wielokrotnie przebiegała trasa Tour de Pologne, a także Wyścigu Pokoju – swego czasu największych amatorskich zawodów kolarskich w Europie Wschodniej. Działają tu drużyny piłki nożnej, ręcznej, koszykówki, rugby, kluby sztuk walki, saneczkarstwa, tańca towarzyskiego. Nowosądeczanie mają do dyspozycji stadiony, pływalnie, skatepark, strzelnice, tory modelarskie. W Nowym Sączu tempo życia nie jest tak zawrotne, jak w dużych miastach, jednak dla wielu osób stanowi to zaletę. Szukając zatrudnienia, warto wziąć tę miejscowość pod uwagę.

Nowego Sącza na mapie Polski należy szukać na południowym-wschodzie od Krakowa i południowym-zachódzie od Tarnowa. Miejscowość jest zlokalizowana w odległości niespełna 30 km od najbliższego przejścia granicznego ze Słowacją. W Nowym Sączu początek bierze droga krajowa nr 87 wiodąca w kierunku przejścia Piwniczna-Mníšek nad Popradom. Przez miasto przebiegają również DK 28 (Zator-Nowy Sącz-Przemyśl) i DK 75 (Kraków-Nowy Sącz-przejście graniczne ze Słowacją Muszynka-Kurov). Znajdują się tu także dwie trasy kolejowe (nr 96 i nr 94). Najbliższy port lotniczy o zasięgu międzynarodowym jest zlokalizowany w Krakowie-Balicach. Z kolei lotnisko sportowe, należące do Aeroklubu Podhalańskiego, znajduje się w pobliskiej miejscowości Łososina Dolna.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowy Sącz

W Nowym Sączu swoje siedziby ma kilkanaście dużych przedsiębiorstw – według rejestru REGON w marcu 2020 r. było ich 14, w tym 3 zatrudniające ponad 1000 pracowników. Rozwija się tu branża elektromaszynowa – w szczególności funkcjonująca od lat 70. fabryka urządzeń górniczych i elementów wykorzystywanych do budowy elektrowni wiatrowych – a także przemysłowa, budowlana, spożywcza. Ponad jedna trzecia miejsc pracy to posady w zakładach budowlanych i przemysłowych. Na drugim miejscu, również zbliżając się do wartości 30%, znajduje się zatrudnienie w usługach. W Nowym Sączu kwitnie handel, działa tu wiele firm oferujących naprawy (np. pojazdów, urządzeń), a także salonów kosmetycznych, fryzjerskich i innych.

Instytucjami wspierającymi bezrobotnych oraz promującymi postawę przedsiębiorczości są między innymi Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, Sądecki Urząd Pracy, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Miasto stanowi centrum edukacyjne i kulturalne. Dzieci i młodzież pobierają naukę w łącznie ponad czterdziestu szkołach podstawowych i średnich. Młodzi ludzie mogą również kontynuować kształcenie na studiach, np. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i niepublicznych uczelniach, między innymi o profilu biznesowym. Możliwości rozwoju dla studentów są znaczne – dość powiedzieć, że jedna z tutejszych uczelni prywatnych stanowi pierwszy i jedyny w naszej części kontynentu partner firmy Google.

PUP Nowy Sącz:

Adres: ul. Nawojowska 118, 33-300 Nowy Sącz
E-mail: ko@pup.powiat-ns.pl
Telefon: 18-440-08-08

Szukaj pracy w mieście