Najnowsze oferty pracy

  • Kierownik ds. kontrolingu

    Praca.pl Sp. z o.o.   Skoczów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  aplikuj bez CV
    4 dni
    Zakres obowiązków: Analizowanie oraz optymalizacja wyników finansowych Przygotowywanie analiz finansowych, budżetu, planów finansowych i raportów Analiza rentowności Udział w audytach i projektach

    Kuźnia Polska S.A.   Skoczów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Na powierzonym stanowisku Kierownik ds. kontrolingu będzie partnerem biznesowym dla zarządu spółki oraz kadry kierowniczej w tematach o charakterze kontrolingowym. Zakres odpowiedzialności: Analiza wyników finansowych firmy i wdrażanie rozwiązań optymalizacyjnych w tym obszarze Wyjaśnianie...
Zobacz więcej ofert pracy

Plant & Controlling Manager

AUDIT Doradztwo Personalne
lubuskie, Gorzów Wielkopolski
praca stacjonarna
1351 dni temu

Miejsce pracy: Gorzów Wielkopolski

RESPONSIBILITIES:

  • Manage and oversee the daily operations of the Controlling & Finance department including:

o   month and end-year process

o   accounts payable/receivable

o   Prepare and Issue management reporting on the KPI's used by the Group

o   general ledger

o   cash forecasting and variances analysis

o   revenues and expenditure variance analysis

  • Monitor and analyze controlling  data and produce financial reports or statements
  • Establish and enforce proper controlling methods, policies and principles
  • Coordinate and complete annual audits
  • Improve systems and procedures and initiate corrective actions
  • Meet financial accounting objectives
  • Establish and maintain fiscal files and records to document transactions

REQUIREMENTS:

  • BS degree in Accounting or Finance
  • Proven working experience as Accounting Manager, Accounting Supervisor or Finance Manager
  • Fluent in Polish and English; (Italian or German will be additional asset)
  • Advanced computer skills on MS Office, accounting software and databases
  • Proven experience in Plant controlling and Product cost calculation and variances vs Standard
  • Proven knowledge of bookkeeping and accounting principles, practices, standards, laws and regulations
  • High attention to detail and accuracy
  • Excellent analytical, problem solving and organizational skills
  • Ability to work independently and handle multiple projects