Praca Świebodzin Najnowsze oferty pracy: 29

Praca w Świebodzinie

Świebodzin (lubuskie) – lokalizacja, ludność, administracja

Liczba mieszkańców Świebodzina wynosi około 21,7 tys. osób. Miasto zajmuje powierzchnię 16,94 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 68 oraz kod pocztowy 66-200.

Świebodzin jest centralnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym powiatu świebodzińskiego. Powiat rozciąga się na terenie o wielkości 937,45 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi z kolei 55,8 tys. mieszkańców. W powiecie znajdują się także miasto Zbąszynek, a także wsie. 

W Świebodzinie mieszczą się:

 • Urząd Miejski
  Adres: ul. Rynkowa 2, 66-200 Świebodzin
  Telefon: 68 475 08 80
 • Starostwo Powiatowe
  Adres: ul. Kolejowa 2, 66-200 Świebodzin.
  Telefon: 68 47 55 308
 • Powiatowy Urząd Pracy
  Adres: ul. Studencka 8, 66-200 Świebodzin
  Telefon: 68 382 10 66

Świebodzin znajduje się w odległości 44 kilometrów od Zielonej Góry, 70 kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego, 112 kilometrów od Poznania, 77 kilometrów od Grodziska Wielkopolskiego, 70 kilometrów od polsko-niemieckiej granicy. 

Układ komunikacyjny Świebodzina tworzą autostrada A2, droga krajowa nr 92, drogi wojewódzkie nr 276 i 303, a także trasy gminne i powiatowe. Działa tu także stacja kolejowa (linia nr 3).

Świebodzin – informacja o pracodawcach

W Świebodzinie działa łącznie 2956 podmiotów gospodarki narodowej (GUS, koniec stycznia 2021 r.). Są to jednostki różnej wielkości. Najwięcej jest mikropodmiotów tworzących maksymalnie 9 miejsc pracy (jest ich 2848). Funkcjonuje tu także 76 małych zakładów pracy, zatrudniających od 10 do 49 osób, 27 średniej wielkości jednostek, tworzących 50-249 miejsc pracy, oraz 5 dużych – 4 tworzące 250-999 etatów i 1 zatrudniająca co najmniej 1000 pracowników.

Czym zajmują się zlokalizowane w Świebodzinie firmy? Zgodnie z przywołanym rejestrem najwięcej jest:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 18,4% ogółu jednostek, 
 • firm z branży nieruchomości – 18%,
 • przedsiębiorstw budowlanych – 11,9%,
 • zakładów przemysłowych – 7,8%,
 • placþwek opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej – 7,2%, 
 • punktów usługowych – 7,2%, 
 • firm transportowych i zajmujących się gospodarką magazynową – 6,7%.

Jeśli chodzi o przemysł, w Świebodzinie znajdziemy producentów np. podzespołów i mechanizmów samochodowych, komorowych suszarni, urządzeń do obróbki cieplnej metali, wyposażenia samolotów, bram i ogrodzeń, mebli, narzędzi, elementów budowlanych, odzieży roboczej i inni.

Praca – Świebodzin, woj. lubuskie

O dobrej sytuacji lokalnego rynku pracy świadczy wyjątkowo niskie bezrobocie w powiecie świebodzińskim. W styczniu 2021 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 5,6%, była zatem zdecydowanie niższa od średnich wojewódzkiej i krajowej (w obu przypadkach – 6,5%). 

Największym rynkiem pracy w powiecie jest Świebodzin, choć oferty pojawiają się też w pozostałych miejscowościach, Na kogo czekają tutejsi pracodawcy? Wskazówkę może w tym względzie stanowić Barometr zawodów, badanie ukazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w powiatach i województwach Polski. 

W 2021 r. w powiecie świebodzińskim wskazano listę 22 grup profesji deficytowych. Znajdują się na niej:

 • pracownicy budownictwa – murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani,
 • pracownicy produkcji przemysłowej z różnych branż – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy maszyn i urządzeń, 
 • pracownicy transportu – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, 
 • pracownicy oświaty – nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • inni – bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, robotnicy leśni.