Oferty Tygodnia

 • Biuro Tłumaczeń SUPERTŁUMACZ®
  Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Nowa Sól, Żary, Żagań, Świebodzin, Międzyrzec, Kostrzyn nad Odrą, Sulechów, Słubice, Gubin, Lubsko, Wschowa, Szprotawa, Krosno Odrzańskie, Drezdenko, Sulęcin, Strzelce Krajeńskie, Skwierzyna, Kożuchów, Witnica, Rzepin
  40,00 - 60,00 zł netto (+VAT)/godz.
  Praca zdalna
  Rekrutacja online
  specjalista mid / senior / ekspert
  tymczasowa/dodatkowa
  kontrakt B2B
  16 godz.
  Obserwuj

Praca Kostrzyn nad Odrą Najnowsze oferty pracy: 23

Praca w Kostrzynie nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto Kostrzyn nad Odrą znajduje się w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim. Znane jest przede wszystkim z corocznego festiwalu muzyki rockowej. Jednak ma do zaoferowania zdecydowanie więcej – zarówno mieszkańcom, turystom, jak i inwestorom. Sama historia miasta jest bardzo burzliwa. Rozpoczyna się wraz z panowaniem Mieszka I, wykorzystującego tamtejsze tereny jako przystań do przeprawy przez Odrę, miejsca pełniącego ważną funkcję w działaniach wojennych – zarówno za czasów pierwszego władcy Polski, jak i w późniejszej historii miasta. Pierwsze wzmianki piśmienne na temat Kostrzyna sięgają wieku XIII (wtedy określanego jeszcze jako miasteczko). Prawa miejskie zostały mu przyznane około 1300 r.

Istotnym punktem w kalendarium wydarzeń miasta było rozpoczęcie budowy fabryki papieru i celulozy w połowie lat 50. XX wieku (a właściwie odbudowy prawie całkowicie zniszczonej fabryki) – która działa do dziś, dając wielu ludziom zatrudnienie (pracuje tam ok. 400 osób). Duże znaczenie dla miasta miało także otwarcie przejścia granicznego w 1992 r. ułatwiającego transfer między państwami i wpływającego na rozwój branży handlowej.

Festiwal w Kostrzynie nad Odrą przyciąga fanów muzyki rockowej od 2004 roku (wcześniej gościł w takich miastach jak Żary, Lębork, Szczecin, Czymanowo). Wydarzenie to wzmaga ruch turystyczny – zwiększają się obroty w handlu, gastronomii. Sam festiwal promuje miejscowość nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Przyciąga artystów z różnych stron świata. Towarzyszą mu różnorodne wydarzenia, na których mogą skorzystać lokalne firmy czy organizacje.

Inne atrakcje Kostrzyna nad Odrą dotyczą bardzo bogatej historii miasta. Jednym z ciekawszych zabytków jest zespół fortyfikacji noszących nazwę Twierdzy Kostrzyn, które powstały w XVI wieku i były nieustannie rozbudowywane. Ważną rolę pełni Muzeum Twierdzy Kostrzyn, przypominające o historii miasta, które pod koniec II Wojny Światowej zostało zniszczone w 95%. Zespół muzealny obejmuje wspomnianą twierdzę oraz tereny dawnej starówki. Oprócz zabytków murowanych w okolicach znajdują się cenne pomniki przyrody oraz niezwykle atrakcyjne parki. Kostrzyn nad Odrą jest siedzibą dyrekcji Parku Narodowego „Ujście Warty” utworzonego w 2001 r. Obfituje w liczne szlaki turystyczne zarówno piesze, jak i rowerowe. Park narodowy został wydzielony z parku krajobrazowego o tej samej nazwie (utworzonego w 1996 roku, obejmującego obecnie obszary województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego).

Jak dziś wygląda Kostrzyn nad Odrą? Liczba mieszkańców w 2018 wyniosła 17 776 osób, w tym 8748 mężczyzn i 9028 kobiet. Przy powierzchni 46 km2 na 1 km2 przypadało 385 mieszkańców. Odnotowano ujemny przyrost naturalny (-48) oraz ujemne saldo migracji ogółem (-77). Dochody budżetu gminy pochodziły głównie od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej, natomiast główne wydatki gminy to oświata i wychowanie oraz rodzina. W gminie pracujących było 7473 osób (bez podmiotów gospodarczych o liczbie pracujących do 9 osób oraz gospodarstw indywidualnych w rolnictwie). Zarejestrowani bezrobotni to 148 osób, w tym 71,6 procent stanowiły kobiety.

Jest to miasto niezwykle ważne ze względu na swoje położenie. Kostrzyn nad Odrą na mapie Polski znajduje się przy granicy z Niemcami. Odległość do stolicy naszych zachodnich sąsiadów to ok. 75 km. Mimo iż nazwa wskazuje na bliskość jednej rzeki, to Kostrzyn leży u ujścia Warty do Odry. Zyskuje w ten sposób dogodne połączenia wodne z innymi istotnymi miastami polskimi i zagranicznymi. Przebiega tu Międzynarodowa Droga Wodna E70, której skrajnymi punktami są Antwerpia (Belgia) oraz Kłajpedy (Litwa).

W mieście dobrze jest też rozbudowana sieć linii kolejowych, łączących miasto bezpośrednio m.in. z Wrocławiem, Katowicami, Bydgoszczą, Berlinem czy Warszawą.

Rynek pracy, oferty pracy – Kostrzyn nad Odrą

Połączenie szlaków wodnych i lądowych czyni miasto nad Odrą bardzo ważnym punktem komunikacyjnym, mającym duży wpływ na rozwój miejscowej turystyki i gospodarki. Istotną rolę odgrywa tu Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna z siedzibą w mieście nad Odrą. Powstała w roku 1997 i jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu – zdążyła wytworzyć ponad 36 000 miejsc pracy, a łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy ze strefy to ok. 10 miliardów złotych. W strefie głównymi inwestorami są firmy z Polski i Niemiec, ale także Hiszpanii, Tajwanu, Belgii czy Japonii. Zajmują się one między innymi przemysłem papierniczym, motoryzacyjnym, drzewnym czy metalowym. Ta Specjalna Strefa należy do najszybciej rozwijających się polskich specjalnych stref ekonomicznych – terytorialnie i finansowo.

Oferty pracy w Kostrzynie nad Odrą wiążą się z zatrudnieniem w wielkich firmach należących do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale dotyczą także turystyki i transportu. Przed rozpoczęciem festiwalu warto rozeznać się w możliwościach pracy sezonowej przy organizacji koncertów, towarzyszącej im gastronomii czy rozbudowanych usługach noclegowych.

PUP Kostrzyn nad Odrą:

Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim, Filia w Kostrzynie n/Odrą  
Adres: ul. Graniczna 4, 66-470 Kostrzyn nad Odrą   
E-mail: zigoko@praca.gov.pl
Telefon: 95 7522 188

Szukaj pracy w mieście